AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, A Haber kanalında yayınlanan memleket meselesi programının konuğu oldu.

Milletvekili Uğur, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik görüşlerinin ardından siyasetin gündemine gelen ‘sığınmacı’ tartışmaları hakkında görüşlerini açıkladı.

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Türk milleti dünyanın vicdanıdır. Tanju başkanın söylediği gibi bunlar işte çok misafir kaldılar, artık gitmeleri lazım, bu misafirlik çok uzadı gibi söylemler aslında bir Türk insanına yakışmaz. Ben çok yadırgadım. Savaş orada halen devam ederken, halen tehlike varken bu insanları tekrardan oraya göndermek ne insanlığa sığar, ne vicdana sığar. Biz Türk milleti olarak bunu yapamayız.” dedi.

“Türk insanı mazluma sahip çıkmış, zalimin karşısında durmuş bir millettir”

Milletvekili Yasin Uğur; “Türk milleti dünyanın vicdanıdır bana göre. Burada çünkü bir savaş var. Bu savaştan dolayı hem de kendi devlet başkanlarının açmış olduğu bir savaş ve ülkelerinden göç etmek zorunda kalan insanlar. Biz Türk milleti olarak inşallah uyacaktır tabirim yemek yerken bile başucumuza bir kedi geldiği zaman onunla lokmamızı paylaşırız. Şimdi bu karşımızdakiler insan! Yani Tanju başkanın söylediği gibi bunlar işte çok misafir kaldılar, artık gitmeleri lazım, bu misafirlik çok uzadı gibi söylemler aslında bir Türk insanına yakışmaz. Ben çok yadırgadım. Belediye başkanlığı da kısmen yapmış olan birisi olarak yadırgadım. Türk insanı dediğim gibi mazluma her zaman sahip çıkmış, zalimin karşısında da durmuş bir millettir. Tarihi köklerimizden de biz bu şekilde gördük bunları. 15. yüzyılda hatırlayın Avrupa’dan kaçan yahudileri bile biz sahiplenmedik mi? Onlara bakmadık mı? Dolayısıyla buradan bir siyaset üretmeye çalışıyorlar. Tabii ki bu sığınmacıların geri gönderilmesi noktası ile ilgili planlar yapılacaktır. Ama savaş orada halen devam ederken, halen tehlike varken bu insanları tekrardan oraya göndermek ne insanlığa sığar, ne vicdana sığar. Biz Türk milleti olarak bunu yapamayız.”ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı