GündemManşetSiyasetAK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek: ‘MUHALEFET, SİYASİ ÇIKARLARININ PEŞİNDE’

5 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, 28 Ağustos 2015 Cuma günü Grand Özeren Otel’de düzenlediği basın toplantısında ülke gündemi, güncel siyasi tartışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sohbet şeklinde geçen kahvaltılı basın toplantısının ilk bölümünde Petek ağırlıklı olarak ülke geneli ile ilgili siyasi gelişmelere yönelik yönelitlen sorulara cevap verdi. 7 Haziran 2015 genel seçimi sonrası gelişen süreci, koalisyon tartışmalarını, Seçim Hükümetine uzanan gelişmeleri değerlendiren Petek, AK Parti’nin samimi, tutarlı, şeffaf bir politika izlemesine karşın, muhalefet partilerinin siyasi hesaplar içinde hareket ettiğini öne sürdü.

Tuğrul Türkeş’in Seçim Hükümetinde yer alma talebini kabul etmesinin ardından MHP’nin tepkisini, partiden ihraç etme girişimini, erken seçim sürecini, aday listelerinin değişip değişmeyeceği, Güneydoğu’da sandık güvenliğinin nasıl sağlanacağı gibi ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Petek, yerel konularda da Burdur’ daki çift yön tartışmaları, ilimize yeni bir hastane binası kazandırılmasıyla ilgili gelişmeler, MAKÜ’ye kazandırılan yeni bölümler ve yatırımlarla ilgili de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milletvekili Reşat Petek, MHP’li Tuğrul Türkeş’in partiden ihraç edilmesi ile ilgili gelişme hakkında “Sayın Türkeş MHP’nin bir milletvekilidir. Kendisine çağrı yapıldığı anda ve şu anda ihraçla ilgili işlemler yapılsa bile muhatap olunduğunda onun sıfatı Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilidir” dedi.

Toplantıda, seçim hükümeti kurulması sürecinin AK Parti’nin talebi ya da isteği olmadığını, ancak şartların Türkiye’yi bir seçim hükümetiyle yeni sandığa gitme durumuna getirdiğini belirten Petek, bu konuda anayasal sürecin işlediğini ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bir seçim hükümeti kurulmasının zorunlu hale geldiğini dile getirdi.

Bu süreçte Başbakan Davutoğlu’na yöneltilen eleştirilere sert tepki veren Petek, “Başbakanımız bu görevi aldıktan sonra siyasi parti genel başkanlarına çağrı yapması söz konusu değildi. Anayasa’nın amir hükümleri gereğince parlamentoda bulunan partili milletvekillerine öncelikle Bakanlık davetinde bulunmak Anayasa’nın gereği idi. Onun için bunu ‘gayriahlaki, ahlaksız teklif’ olarak değerlendirmek hukuken doğru değil. Anayasa’yı bilmemek ve okumamak gerekir bu değerlendirmeleri yapmak için. Hem de Anayasa’nın gereğini yerine getiren bir Başbakanın bu mektuplarına, bu tekliflerinin ‘ahlaksız teklif’ olarak değerlendirilmesi de gerçekten o değerlendirmeyi yapanların siyasi edepten, adaptan, siyasi ahlaktan uzak değerlendirmeler yaptığını ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Tuğrul Türkeş’in Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşme hakkında konuşan Petek, Başbakan Davutoğlu’nun mektuplarını kabul eden ve etmeyenlerin yanıtlarını verdiklerini hatırlatarak, MHP’de partinin kurucusu merhum Alparslan Türkeş’in oğlu, partisinde ağırlığı olan bir milletvekilinin bu teklifi, Türkiye’nin geleceği, terörle mücadele ve ülke şartlarında devleti, devlet otoritesini zafiyete düşürmemek için kabul ettiğini ve Başbakan Davutoğlu ile görüştüğünü aktardı.

Petek açıklamasının devamında; “Sayın Türkeş’in bu mektuba olumlu cevap vermesini ülke çıkarlarını, siyasi çıkarların ve parti çıkarlarının üstünde görme anlayışının bir örneği olarak görüyorum. Gönül isterdi ki bu konuda ‘önce ülkem, sonra partim, sonra ben’ diye söylemlerde bulunan her siyasi parti aynı şekilde her milletvekili aynı şekilde hareket edebilsin” ifadelerini kullandı.

Bu olumlu davranışından dolayı Tuğrul Türkeş’i kutladığını belirten Petek, “Diğer taraftan hemen ihanet suçlamaları başladı. İhraçla ilgili açıklamalar ortaya çıktı. Ama onların karşısında da zaten bu yürekliliği cesareti gösteren bir milletvekilinin geri adım atması söz konusu değil” vurgusu yaptı.

“Türkeş partiden ihraç edilirse kurulacak seçim hükümetinde MHP temsil edilmemiş olur. Yine AK Parti ile HDP milletvekilleri ve bağımsızlar kalır” şeklinde değerlendirmeler yapıldığını aktaran şunları kaydetti:

“Bunun hukuken tutarlığı yoktur. Zira hala şu saat itibarıyla sayın Türkeş MHP’nin bir milletvekilidir. Kendisine çağrı yapıldığı anda ve şu anda ihraçla ilgili işlemler yapılsa bile muhatap olduğunda onun sıfatı Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilidir. Anayasa gereği MHP’li bir milletvekili olarak seçim hükümetinde yerini almış olacaktır. Bu açıdan diğer değerlendirmelerin hukuki tutarlılığı olmadığını ifade etmek isterim.”

BAKAN OLMA ŞANSI VAR MI?

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’e toplantıda, ‘Bakan olma şansınız var mı?’ diye soruldu. Bu konuda henüz net bir şey söyleyemeyeceğini belirten Petek, soruya; “Seçim Hükümetidir. Tabiki bu konuda yapılmış bir açıklama da yok.Benim böyle bir beklentim yok. AK Partinin 258 milletvekili arasında bir ihtimal varsa bu kesinlikle olmaz diye bir şey anlamında demiyorum. Bakanlar da değişecek tabi. Milletvekili olmayan Bakanlarımız var. Anayasaya uygun devam edebilir. Seçim hükümetinde 11 bakanın AK Partili olma şansı olduğu için, bu 11 ismi sayın Başbakanımız takdir edecek.” yanıtını verdi.

MHP, SİYASİ ÇIKARLARINI ÜLKE ÇIKARLARININ ÜZERİNDE TUTTU

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör olayları ve partilerin tutumu ile ilgili gündemi değerlendiren Reşat Petek, MHP’nin bu konudaki tavrını da eleştirdi. MHP’yi, siyasi çıkarlarını, ülke çıkarlarının üzerinde tutmakla eleştiren Petek, “AK Parti’yi terörle mücadele desteklemeyen siyasi partilere baktığımızda alternatif ortaya koymaktan hep kaçınmışlardır. Hem CHP, hem MHP, özellikle MHP çözüm sürecine en fazla tepki gösteren siyasal parti. Çözüm süreci bitip çatışmalar başlayınca da yapılan operasyonlar, içerideki örgüt merkezlerine yönelik adli soruşturmalar devam ediyor. Bu da eleştiriliyor. O zaman ilkeli, ilkelerinde ısrarla duran bir siyasal parti çıkıp kamuoyuna bu konudaki desteğini çok net ortaya koyabilir. Parti çıkarlarının ülke çıkarların önüne geçtiği anlaşılıyor. İnsan her makama gelebilir ama barış adası Türkiye’mizde barış olmazsa, kamu düzeni sağlanamazsa bu makamların hangisinde olursanız olun hiçbir anlamı kalmaz. Ülkemizin çıkarları ve terörle mücadelede kesin sonuç alınması, parti menfaatleri ve bireysel menfaatlerin üzerindedir. Kürt vatandaşlarımız bu tablodan memnun mu? Terör örgütü Kürt diye ayırmıyor ki! Ortak paydalar bir noktada biraraya geldiğinde, diğer hususları geri atmak lazım. Ak Parti’nin bunu yaptığına inanıyorum. Bu da ülkemizin yararına.” diye konuştu.

Terör olaylarında, dökülen kanın vebalinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yıkılmaya çalışıldığına dikkat çeken Reşat Petek, iddiaları çirkin ve asılsız olarak yorumladı. Erdoğan’ın ‘tek bir canın bile feda edilmemesi lazım’ söylemini hatırlatan Petek açıklamasında, “Hiç aslı astarı olmadığı halde, bütün dökülen kanın vebali Cumhurbaşkanımızdaymış gibi, kendi başkanlık sistemini kurmak , otoritesini sağlamak için devlet eliyle bu çatışma sürecini başlattı iftiralarını hep birlikte gördük. Bu çok çirkin ve asılsız. Tek bir canın feda edilmemesi lazım ama bir ilke daha var. Zalime, teröriste, katile merhamet etmek mazluma ikinci bir zulüm oluyor. Bugün hiçbir ilke tanımadan, biz çatışma sürecini bitirdik yeniden saldırıyoruz açıklamasıyla saldırı başlatan PKK örgütü, ona destek veren DHKP-C bunlarla topyekun mücadele ve iç güvenlik yasasının, uluslarası hukukun da verdiği bütün yetkileri kullanıp, içerde ve dışarda mücadele etmek devletin görevi.” vurgusu yaptı.

GÜNEYDOĞU’DA SANDIK GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?

Petek, Güneydoğu’da sandık güvenliğinin nasıl sağlanacağı ile ilgili soruyu, “Seçim güvenliği ile ilgili çalışmalar yapılıyor ama bunların somut olarak hangi önlemler olduğunu şuanda söyleme imkanım yok. Hükümet kurma çalışmalarından sonra bu konuda belki kamuoyuna açıklanacak. Tedbirler alınacak, bunu göreceğiz.” şeklinde yanıtladı.

HDP’NİN KAPATILMASI GÜNDEME GELEBİLİR Mİ?

Petek’e, ‘PKK terör örgütüne destek vermek iddiasıyla, HDP’nin kapatılmasının gündeme gelip gelmeyeceği de?’ soruldu. Parti kapatmaya karşı olduklarının altını çizen Petek, terör örgütüne destek açıklamaları yapanlarla ilgili ise yargı’nın mutlaka görevini yapacağının altını çizdi. Petek, şunları söyledi: “HDP’nin ve HDP’li belediyelerin terör örgütüne destek verdiği konusu, bütün kamuoyunda bilinen bir durum. HDP’nin eş başkanı açık seçik her gün ekranlarda ‘sırtımızı terör örgütüne dayadık’ anlamına gelebilecek açıklamalar yaptığını biliyoruz. Terörle mücadelede, AK Parti’nin baştan itibaren yaklaşımı, silahla mücadele, güçle mücadeleden önce terör örgütlerinin istismar ettiği ortamın ortadan kaldırılması için çok ciddi gayret gösterildi. Bunun içinde 13 yılda Anayasal değişiklikler ve yapılar reformlarla bugün istismar edebilecekleri konu neredeyse kalmadı. Özerklik konusu ise, kimilerince farklı yorumlansa da bölücülük ve orada farklı bir bağımsız devlet yapılanmasının ilk adımını oluşturmaktadır ki AK Parti buna hiçbir zaman sıcak bakmadı. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konusunda reformları gündeme getiren AK Parti’dir ama üniter yapıyı bozacak bir özerklik anlayışı ve bölünmeyi getirecek bir çağrıya da şiddetle karşı duran bir anlayıştayız. Yapılan çağrıların suç teşkil eden durumlarda zaten siyasi iktidardan önce yargı hareket geçiyor. Bu bağlamda şu anda belediye başkanları hakkında davalar açıldı ve tutuklamaları devam ediyor. Bu süreç devam edecek. Yargı görevini yapacak. HDP’nin bu yargısal süreç sonrasında kapatılması gündeme gelir mi derseniz parti kapatmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Suç işleyen varsa, genel başkanı, eş başkan ya da yardımcısı da olsa, onlar hakkında süreçler işletilmeli. “

BURDUR GÜNDEMİ; ÇİFT YÖN GEREKİRSE GERİ DÖNÜLEBİLİR

Milletvekili Reşat Petek, gazetecilerin Burdur gündemi ile ilgili sorularını da yanıtladı. Gazi Caddesi’ndeki çift yön uygulamasını değerlendiren Petek, “Burdur’daki trafik düzenlemelerinin vatandaşlarımızın en iyi istifade edecek şekilde düzenlemeleri benim arzumdur. İnada bindirmeden doğru olanı bulma noktasında hareket etmek lazım. Bir tecrübe edilerek buradan bir sonuca varılması arzu ediliyorsa, bunu da ben yadırgamam. Şu nda Belediye CHP’li bir belediye başkanı diye, her yapılana yanlış gözüyle bakmayı doğru bulmam. Halkımız onaylıyorsa devam eder. Gerekirse geri adım atılmalı. Onun dışındaki tartışmalara girmek istemem.” dedi.

ADAY LİSTELERİ DEĞİŞİR Mİ? BURDUR’DAN ADAY OLMAK İSTERİM

Reşat Petek, Burdur’da AK Parti’nin aday listelerinin değişip değişmeyeceği ile ilgili soruya; “AK Parti genel merkezimiz bu konuda çalışmalar yürütüyor ancak henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Çalışmalar devam ediyor. 26. Dönem seçimi yeni bir seçim. Aday belirleme, sıralaması yeni bir süreç olacak.

Burdur’da nasıl bir tablo çıkar, adaylar nasıl belirlenir bugün için bir bilgim yok. Kendi açımdan, partimizin genel merkezi farklı bir şey düşünmedikçe ben Burdur’da tekrar devam etmek istiyorum, tercih bana bırakılırsa buradan aday olmayı isterim. Genel Merkezimizin vereceği görevlere de diyecek bir şeyimiz olmaz.”şeklinde açıklama yaptı.

ÜÇ DÖNEM KURALI NE OLACAK?

Petek, üç dönem kuralı hakkındaki soruya da; “Üç dönemle ilgili henüz bir karar alınmadı, çalışmalar yapılıyor. Temennim Burdur’dan bu yarışa çok girecek aday adayı olur. Belki sürpriz gelişmeler olacaktır.” dedi.

MAKÜ’YE YENİ BÖLÜMLER

Resmi Gazetede MAKÜ’ye bağlı Bucak İşletme Fakültesinin onaylandığını hatırlatan Petek, “Üniversite Burdur için çok önemli. Yeni Rektörümüzle sık sık biraraya geliyoruz. Üniversiteyi nasıl geliştirebiliriz, öğrenci sayısı nasıl artabilir onu konuşuyoruz. Konservatuar Bölümü’nün açılması kesinleşti. Teknoloji Üniversitesi ile ilgili çalışma devam ediyor. Türkiye’de bir ilk olacak. Kalkınma Baaanlığı’ndan ek talepleri takip ediyoruz. Altınyayla ve Yeşilova Meslek yüksekokulları öğrenci almaya başladı” bilgisini paylaştı. Petek diğer yatırmalar hakkında da şunları söyledi:

BURDUR’A YENİ NESİL HUZUREVİ KAZANDIRILACAK

“İki Yeni Nesil Huzurevi projelerimiz vardı. Bir hayırsever işadamımız ‘siz bir arsa bulun, ben arsa alıp size bağışlayacağım’ dedi. Geçtiğimiz hafta, Valilikte beraber hayırseverimizle toplantımız oldu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yer göstermesi yapıldı. Atasever Petrolün üst tarafında, 20 dönümlük bir yerin alınması için protokol imzalandı. Bakanlık protokolü onaylaması gerektiği için ayrıntıları sizinle daha sonra paylaşacağız.

BURDUR’A DEVLET HASTANESİ YAPILMASI KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Eski Devlet Hastanesi’nin yıkım kararı biran önce yapılması lazım. Arsa temini yönünden, yeni yapılan Adliyenin yanında, 50 dönüme yakın bir arsa üzerinde yapılmasını düşünüyoruz. Burdur halkına hizmet olduğu için, Belediye Başkanımızla da sorun çıkmadan sorunu çözebileceğimiz intibasını aldık. Bu noktada makul olan Belediye arsasından verir, karşılığını da alır. ‘Bu konuda gerekeni yaparız’ dedi. Seçimden önce sık söyledim; Milletvekili de olsanız, Ankara’da güçlü siyasi iktidar olmadığında işlerin takibi, yürümesinde sıkıntılar oluyor. Yeni adım atılmıyor, beklemede kalıyor.”

Hacer ZEREN

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive