ManşetSiyasetAK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek; FETÖ’nün iç yüzünü ortaya koyuyor

2 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) iç yüzünü aydınlatmaya dönük çalışmalarına devam ediyor.

Emekli Başsavcı, hukukçu kimliğinin yanı sıra Meclis’te Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği ile TBMM bünyesinde 15 Temmuz darbe teşebbüsünü araştırmak üzere kurulan Komisyonun başkanlığı görevini yürüten AK Parti Burdur Milletvekili, FETÖ’yü anlatan ikinci kitabını yayınladı. Komisyon çalışmaları başta olmak üzere FETÖ’nün geçmişi, alt yapısı ve bugüne kadar gelinen süreci araştıran Petek, ‘15 Temmuz İhanet ve Direniş’ kitabının ardından şimdi de “KUKLA Küresel Güçlerin Yeni Oyuncağı: FETÖ” kitabını çıkardı.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek,  3 Mart 2018 Cumartesi günü şehrimizde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Burdur’da yeni çıkan kitabını tanıttı. Grand Özeren Otel’de gerçekleşen programında ‘Kukla’ isimli kitabını tanıtan Petek, basın toplantısının diğer bölümlerinde ise; genel gündemi, terörle mücadeleyi, yerel gündemde de yeni devlet Hastanesi yapımı ile Şeker Fabrikalarının özelleştirilme kararını, Burdur Şeker Fabrikası’nın satışına ilişkin tartışmaları, eleştirileri cevapladı.

Petek, FETÖ ile ilgili ikinci kitabının TBMM’deki Darbe Araştırma Komisyonunda oluşturulan raporun içindeki belgeleri ve bilgileri medyanın, siyasetin, diplomasinin ve akademisyenlerin kolay ulaşabilmesi için özet bir çalışma olarak hazırlandığını belirtti.

FETÖ’nün aşamaları

Kitapta 15 Temmuz’daki darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün kuruluşundan 15 Temmuz’a kadar ki süreci ve 2017’de de yaptığı faaliyetleri dönemsel olarak ortaya koymaya çalıştıklarını ifade eden Petek, “Örgütün 1966 – 1984 arası bir kuluçka dönemi olarak ifade ettik. 1984 – 2007 arası palazlanma dönemi, 2007’den sonra 2017’e kadar ise FETÖ’nün saldırı dönemi olarak belirttik” dedi.

Petek, kitapta FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu söylediklerini, söylenenlerin sadece şahsi kanaatler olmadığını,1966’dan itibaren meclise intikal eden belgeler, bilgiler ve tanık ifadelerine dayandırıldığını anlattı.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, yeni kitabı hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“15 Temmuz 2016 gecesi hain darbe girişimi olduğunda medyamızın oynadığı aktif rol darbenin önlenmesinde tarihe geçti. Küresel güçlerin yeni oyuncağı FETÖ ve Kukla başlığı ile hazırladığımız bu kitap Türkiye Büyük Millet Meclisinde Meclisimiz adına 15 Temmuz darbe girişimini ve Fetullahçı terör örgütünü araştırmak amacı ile kurulan, araştırması tamamlayıp raporunu meclis başkanına tevdii eden komisyon başkanı olmam sıfatıyla, o raporda yer alan çok değerli belgeleri, bilgileri hem medyanın, hem siyasetin, hem diplomasinin, hem akademisyenlerin ulaşabilmesi ve kolay kullanabilmesi bakımından özet haline getirmemiz gerektiği kanaatine vardık. ‘Cumhurbaşkanımız da bunu özet olursa kullanımı kolay olur’ ifadesini kullandı.

Bunun üzerine ilk ‘İhanet ve Diriliş’ kitabını sizlerle paylaştığımızda, ikinci kitabımızın da geleceğinden bahsetmiştik. Bugünde ikinci kitabımız olan ‘Kukla’ kitabımızı sizlere tanıtıyorum ve hepinize bu kitaptan birer tane hediye edeceğim. Burada kronolojik olarak olayların incelenmesi özellikle 15 Temmuz’daki destansı direnişi daha önce ‘İhanet ve Direniş’ kitabımızda biraz daha ağırlıklı anlattığımız için bu kitapta bu darbe girişimini gerçekleştiren Fethullahçı Terör Örgütünün kuruluşundan 2016-2017’de yaptığı çalışmalar, faaliyetleri dönemsel olarak da tasnif etmek suretiyle ortaya koymaya çalıştık. 1966-1984 dönemini bir kuluçka dönemi olarak ifade ettik, 1984-2007 arası palazlanma dönemi, 2007’den sonra da FETÖ’nün saldırı dönemi 2017’ye kadar son 10 yıllık dönem ki o saldırı dönemi belki artık içeride yapamıyorlar ama dışarıda aynı şekilde devam ediyor. Bir kere böyle bir örgütle karşı karşıya olduğumuzu ifade ediyoruz. Tabi bunu söylerken, sadece bu benim analizimdir, kanaatimdirden ibaret değil söylenenler. Ta 1966’dan itibaren TBMM’ye intikal eden belgeler var, bilgiler var, bu konuda tanıklık yapanların ifadeleri var. Onlara dayanmak suretiyle ki kitabımızın sonundaki 45 sayfalık bölümü kaynakçadır. O kaynakça bölümü şimdiye kadar kitabı inceleyenlerin en fazla teşekkür ettiği ve memnun kaldığı bir bölüm olarak bize geri dönüşü oldu.

Çünkü; bu bilgi nereden geliyor, kaynağı nedir konusu sanıyorum sizlerin de en fazla dikkatini çekecek veya sorularınız arasında yer alacak konudur. FETÖ en başından beri devleti ele geçirme planı içindeydi… Buradan baktığımızda FETÖ dediğimiz Fethullahçı Terör Örgütü, kamuoyunda bazı kesimlerin bilerek, bilmeyerek ifade ettiği gibi 2012 yılına kadar dini bir cemaat, bir hizmet hareketi, hayır hareketi, eğitim hareketi, işte çok faydalı bir yapıydı da, 2012 yılında dershane kavgasıyla Hükümetle arasının açılmasından sonra bir dönüşüme başlamış bir örgüt veya yapılanma değildir. Bu tespit çok önemlidir.

En başından itibaren Türkiye’de seçilmiş kukla olarak kullanılmaya müsait bir figür Fethullah Gülen tespit edilmiş, bu iyi yetiştirilse, kullanmaya elverişli, istifade edilecek ve Türkiye’deki dindar, muhafazakâr yapı gerektiğinde bir darbe ama başlangıçta darbe olarak planlanmamış olabilir, fakat devleti ele geçirme hedefi için eğitilen yetiştirilen dara düştüğü her an himaye edilen bir örgüt lideri ve örgüt üst kademesinin olduğunu görüyoruz. Birincisi kökü dışarda, dış güçlerin bulduğu, öne çıkardığı, tespit ettiği bir figürden, bir örgüt liderinden bahsediyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive