İlçeManşetSiyasetAK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek: “Bucak İlçe Başkanı kutlama yapılmasını engellemek istedi”

3 sene ago

16 Nisan 2017 Pazar günü geride bıraktığımız halk oylamasının yankıları devam ediyor. 18 maddeden oluşan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylandığı %51,4 evet oylarıyla kabul edilen referandumda Türkiye geneli sonuçları, Burdur sonuçları gibi konular gündemi belirlerken, ilimizde bambaşka bir gelişme siyasi gündemi meşgul ediyor…

Pazar akşamı referandum sonuçlarının ardından Bucak ilçesinde yaşanan olaylar Burdur’da gündemin en öne çıkan gelişmesi oldu. Bilindiği gibi; ilimiz Bucak ilçesinde AK Parti camiasında uzun bir süredir yaşanan tartışmalar, çekişmeler var… Özellikle Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu’nun FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınması, tutuklandıktan bir ay sonra serbest bırakılması, ardından Belediye’ye kayyum atanmasından beri Bucak’ta yaklaşık altı aydır epey gergin bir süreç yaşanıyor… Bazen gün yüzüne çıkan bu gelişmelere Pazar gecesi bir yenisi daha eklendi. AK Parti’nin ilimizde seçim kazandığı akşamlarda Burdur merkez ve Bucak Meydanı görkemli kutlamaların yapıldığı adres olur… Nitekim; 16 Nisan akşamı Türkiye genelinde ‘Evet’ oylarının fazla olması ve Burdur genelinde de ‘Evet’in çıkmasını şehrimizde AK Parti’ye gönül verenler Cumhuriyet Meydanında kutlarken, yüzde 60 evet’in çıktığı Bucak’taki sessizlik dikkat çekmişti… Çünkü; Bucak ilçe merkezinde daha önceki seçim galibiyetleri hep büyük bir coşku ile kutlanmıştı…

İlimiz Milletvekili Reşat Petek’in seçim bölgesi Bucak’ta Evet kutlamaları için kutlama talebinini iddialara göre İlçe yönetimince reddedildiği ileri sürülüyor… Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Kadir Yaman ve ekibinin hava şartlarını gerekçe göstererek ve ‘kalabalık toplanmaz’ denilerek Reşat Petek’in kutlama talebini reddettiği, Bucak gençlik ve kadın kollarının da bu tavıra katıldığı iddia ediliyor. Köylerden kutlama için gelecek olan muhtar ve vatandaşlara gelme denildiği iddia ediliyor.

Tüm bu konuşulan iddialar, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’in yaptığı yazılı açıklama ile başka bir boyut kazandı.

Bucak’taki referandum sonuçlarını kutlama, miting talebinin Ak Parti Bucak İlçe Başkanvekili, Bucak Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve etraflarındaki Teşkilat mensubu dar bir grup tarafından kabul edilmediğini söyleyen Reşat Petek, işin daha ileriye taşınarak, olayı “Yapmıyoruz isterseniz görevden alın” noktasına taşıyacak kadar ileriye gittiğini de iddia etti.

Bucak’ta Pazar akşamı geç saatlerde gerçekleşen kutlama etkinliği kaynaklı tartışmaların ilimizde siyaset dünyasını, AK Parti camiasını daha uzun bir süre meşgul etmesi bekleniyor.

Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’in yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarının aziz milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Burdurumuzda zafer sevincimizi hep birlikte coşkuyla kutladık. Emeği geçen bütün Teşkilat mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Bütün Türkiye ile birlikte zafer sevincimizi paylaşırken, Burdur merkezde Ak Parti İl teşkilatımızın düzenlemiş olduğu zafer mitingi sonrasında Ak Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanımızın ve şahsımın Bucak ilçemizde % 60.5 oranla kazanmış olduğumuz zafer sonrasında miting düzenlenme talebi Ak Parti Bucak İlçe Başkanvekili, Bucak Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve etraflarındaki teşkilat mensubu dar bir grup tarafından kabul edilmemiştir. Olayı ‘yapmıyoruz isterseniz görevden alın’ noktasına taşımışlardır.

Ak Parti Bucak İlçe Başkanvekili, Bucak Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı, Ak Parti Bucak Kadın Kolları Başkanı ve Gençlik Kolları Başkanı başarımıza sevinmemişler, Bucak ilçemizde kutlama yapmak ve yaptırmak istememişlerdir. Zafer mitingine köylerden gelmek için Teşkilatımızı arayan muhtarlarımıza ve vatandaşlarımıza miting yapılmayacağını söyleyerek yoldan geri çevirmişlerdir. Kadın Kolları Başkanı kendi teşkilatına miting yapılmayacağı bilgisini vererek Teşkilatını miting alanında toplamamıştır. Büyük zafer sonrası parti binamıza gelen vatandaşlarımıza Genel Merkezimizin talimatına rağmen meydanda kutlama yapılmayacağı yalanını söyleyip toplananları dağıtmak için çaba harcamışlardır.

Bunun üzerine Bucak İlçe Yönetim Kurulunda ağırlıkta bulunan değerli arkadaşlarımın, Bucak Türkiye Gençlik Vakfı Teşkilatının ve bu davaya gönül vermiş isimsiz kahramanların gayretleri ile Bucak Meydanında coşkulu bir zafer kutlaması gerçekleştirilmiştir. Zafer sevincini bizimle birlikte geç vakitlere kadar coşkuyla kutlayan değerli Bucaklı hemşerilerimiz, kutlamayı sudan sebeplerle organize etmeyen, bayrak flama ve ses düzeni hazırlığı yapmayan, engel olan İlçe Başkanvekili Kadir Yaman ve ekibine de sert tepki göstermişlerdir. Tepkilerin büyümesi ve müessif olayların çıkması halkı sükunete davet eden konuşmamla engellenmiştir. Hal böyleyken bugün üyelerimize gönderdikleri sms mesajlar ile iki yüzlü bir politika izlemeye ve takiye yapmaya devam etmektedirler. Kamuoyunun takdirine saygı ile arz olunur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive