Burdur siyasetinin, neredeyse son yirmi yılına damga vuran ismi AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği’nde de rekora doğru gidiyor…

2001 yılında AK Parti kurucu Burdur İl Başkanı olarak aktif siyasete atılan, 2002, 2007, 2011, 2015 ve 2018 genel seçimlerinde beş kez Burdur Milletvekili seçilmeyi başaran Özçelik, Burdur Milletvekilliği görevinini yanı sıra TBMM’de de istikrarlı bir şekilde Başkanlık Divanı Üyeliğini sürdürüyor.

27. dönem TBMM’sinde  ikinci yasama döneminde Başkanlık Divanı Üyeleri yeniden şekilleniyor. AK Parti, Meclis Başkanlık Divanı’nda Katip Üyelerden birini yine Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’i aday göstermeye karar verdi.

Tam beş dönemdir Başkanlık Divanı Kâtip üyesi olarak görev yapan Bayram Özçelik, bu yıllar içinde Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Binali Yıldırım ve son olarak Mustafa Şentop olmak üzere yedi TBMM Başkanı gördü. Özçelik, aynı zamanda aralarında Güldal Mumcu, Meral Akşener gibi isimlerin de yer aldığı 15’in üzerinde TBMM Başkanvekili ve yine 70 kâtip üye ile çalıştı.

Burdur Milletvekili Özçelik’in TBMM başkanlık Divanı’ndaki bu başarısı medyanın da dikkatinden kaçmamış, gazeteler ve dergilerde Özçelik’in katip üyelik başarısı ile ilgili haberler yapılmıştı…

Özçelik, Meclis’in 27. Dönem 2. Yasama Yılı’nda TBMM Başkanı Mustafa Şentop, beş başkan vekili ve 10 Kâtip üye ile çalışmalarına başlamıştı…. Yeni süreçte de yire katip üye olarak divandaki görevine devam edecek.

Başkanlık Divanı’nın, “vazgeçilmez” katip üyesi unvanını da alan Bayram Özçelik, bu uzun süreli çalışma olanağını ses tonuna, kanun tekliflerini süratli ama cümlelerin anlaşılır bir şekilde okumasına borçlu. Bu yüzden her Dönem AK Parti Grup Yönetimi, Özçelik’i Başkanlık Divanı’na aday gösterdi. Genel Kurul çalışmaları sırasında milletvekillerinin “gerilmemesi” için, katip üyelerinin ses tonu, süratleri ve cümleleri yutmadan, anlaşılır okumaları önemli. Özçelik, bu özelliklerinden dolayı geçtiğimiz dönemlerde iktidarın çabuk çıkmasını istediği önemli yasa çalışmaları sırasında görevi hep devraldı.

Özçelik, bir başka özelliğini verdiği röportajda şu cümlelerle açıklıyor: “Kürsüdeki görevimin dışında, grupların başkanvekilleri ile kurduğum iyi ilişkiler ve anlaşmazlıklarda tarafları uzlaştırdığıma, sorunların çözülmesine yardımcı olduğuma inanıyorum.”