ManşetSiyasetAK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan: “TEK CADDEYE MAHKÛM OLMAYACAĞIZ”

1 sene ago

Burdur’da şehir merkezinde uzun yıllardır yerel gündemde güncelliğini koruyan konu başlıklarından biri olan, ikinci ana cadde tartışmalarında, ilk akla gelen güzergâh, Gazi Caddesi’ne paralel, Adliye Caddesi’nin devamı niteliğindeki, Köprübaşı’na uzanan Tabak ve Gökdemir Sokaklar hakkında Burdur Belediyesi yönetiminin ve Meclis’te alınan son karara, AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan sert tepki gösterdi.

Hüseyin Okan, 25 Ocak 2019 Cuma günü  AK Parti Burdur İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Köprübaşı’na uzanan Tabak ve Gökdemir Sokaklar ile ilgili son gelişmeler ile kamulaştırma kararlarını değerlendirerek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ‘yeterli mali kaynak’ olmadığı gerekçesiyle, yol kararından vazgeçmesini eleştirdi.

Söz konusu güzergâha, yol yatırımı yerine, 1987’nin imar planına CHPli Belediye Meclis Üyelerinin kabul oylarıyla geri dönüldüğünü belirten AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, alınan imar planı kararını yargıya taşıyacaklarını da basın toplantısında açıkladı.

“Konsere, promosyona, yemeklere milyonlar harcayan CHP Belediyesi ne hikmetse şehrimizin trafik sorununun çözümü olan ikinci caddesi için kamulaştırmaya bir kuruş bile harcama tenezzülünde bulunmamıştır.” diyen Okan, “şehrimizi geriye götürecek, tek caddeye mahkûm edecek, bu yanlış kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacağız. Ne olursa olsun AK Parti Belediyeciliği olarak mülk sahiplerini mağdur etmeden, şehrimizin en önemli trafik sorununa çözüm olacak bu ikinci caddeyi açacağız.” şeklinde konuştu.

Köprübaşı mevkiinden başlayarak Tabak ve Gökdemir Sokaklarla devam eden cadde hakkında açıklama yapan, alternatif caddeler ile Burdur trafiğine getirecekleri çözümü aktaran Okan, basın toplantısında şunları söyledi:

“Burdurlu hemşerilerimizin beklediği ikinci caddemizin başlangıcı olan, Köprübaşı’ndan başlayarak Tabak Sokak, Gökdemir Sokak’la devam eden Müze Parkı altına ulaşan 1987 yılındaki imar planında 7 metrelik yol genişliği olan sokaklarımızı, 2012 imar revizyonu ile AK Parti Belediyesi, cadde olacak şekilde 12 metreye çıkarma teklifinde bulunmuştu. Fakat; CHP meclis üyeleri ise 15 metreye çıkarma teklifinde bulunarak 15 metrelik yol güzergâhı değişikliği ve yol genişletmesi oybirliği ile onaylanmıştır.

2014 yerel seçimlerine kadar Ak Parti Belediyesi kamulaştırma için mahkemeyi kazanmasına rağmen, mal sahipleri ile görüşmeler yaparak bir uzlaşma noktasına getirmişti. Ali Orkun Ercengiz ise 5 yıl yönetimi boyunca Tabak sokak ve Gökdemir sokakla hiçbir şekilde ilgilenmemiş, Gazi caddesinde çift yön uygulamasına geçerek şehir içi ulaşımını tek caddeye mahkûm etmiştir. Bu sebeple Gazi Caddesi ile Adliye Caddesi esnafını da mağdur etmiştir.

Tabak sokak ve Gökdemir sokakta bulunan mülk sahipleri Ağustos 2018 tarihinde verdikleri dilekçe ile kamulaştırma sorunlarının çözülmesini talep etmişlerdir.

Bu taleplerine 05.12.2018 tarihinde, 2018/183 sayılı belediye meclis kararıyla, CHP li belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz şehrimiz adına üzücü bir karar verilmesine sebep olmuştur.

2018/183 sayılı belediye meclis kararında Ak Partili meclis üyelerimiz reddetmesine rağmen, 1987 imar planına CHP li meclis üyelerinin kabul oylarıyla geri dönülmüştür. Bu oylamada 1987 imar planına geri dönüşü kabul etmeyen Şehrimizi düşünerek çekimser kalan CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Burhan Cahit Karakurt ve Binnur Çığrı’ya da teşekkür ederiz.

Konsere, promosyona, yemeklere milyonlar harcayan CHP Belediyesi ne hikmetse şehrimizin trafik sorununun çözümü olan ikinci caddesi için kamulaştırmaya bir kuruş bile harcama tenezzülünde bulunmamıştır. Ama CHP’li Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz kendi menfaatine olan ve kendi siyasi çıkarına olacak nüfuzlu kişilerin kamulaştırmalarını yapmakta tereddüt etmemiştir. Ak Parti ve Belediye meclis üyeleri olarak Şehrimizi geriye götürecek tek caddeye mahkum edecek, bu yanlış kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacağız. Ne olursa olsun Ak Parti Belediyeciliği olarak mülk sahiplerini mağdur etmeden, Şehrimizin en önemli trafik sorununa çözüm olacak bu ikinci caddeyi açacağız.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive