GenelAK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Birkan İş istifa etti (İstifam; teslimiyet değil, duruş meselesi)

4 sene ago

Burdur’da geçtiğimiz günlerde siyaset gündemini meşgul eden iddialardan biri de AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Birkan İş’in istifa edeceği, istifasını 24 Haziran 2016 Cuma günü açıklayacağı internet sitelerinde ve sosyal medyada geniş yer bulmuştu…  AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Harita Mühendisi Birkan İş, dün yaptığı yazılı açıklamayla Merkez İlçe Başkanlığı görevinden ayrıldığını kamuoyuna duyurdu.

Burdur’da AK Parti’de son yıllarda Teşkilat içinde yaşanan gelişmelerin de değerlendirildiği, ilginç mesajların yer aldığı açıklama şöyle:

 

“2009 yılından itibaren AK Parti çatısı altında çeşitli kademelerinde partim ve davam adına hizmet vermekteyim. Bu süre zarfında 5 yılı aşkın bir süre il başkan yardımcılığı, 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile Belediye meclis üyeliği ve 12 Mayıs 2014 tarihinden itibaren de Merkez İlçe Başkanlığı görevini yapmaktayım.AK Parti de siyaset yapmak benim için her zaman bir onur olmuştur ve bu onura layık olmak için de tüm gücümle çalışmaktayım. Çünkü AK Parti de siyaset yapmak bilgi, birikim ve tecrübe ister. Elimden geldiğince ve dilimin döndüğünce de bana verilen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştım.

Geçmiş dönemde ve bundan sonraki hayatımda kimsenin adamı olmadan, diklenmeden dik durmak, hayat felsefemin temelini oluşturmuştur. Bununla birlikte hesap verilecek makam; sadece Yüce Allah ve vicdanımdır. Bunları, düşünceden ötede, uygulamada da çaba gösterdiğim ilkeler olarak benimsemeye çalıştım.

Bugün itibariyle büyük bir gurur ve özveri ile yürüttüğüm Merkez ilçe Başkanlığından ayrılmış bulunmaktayım. İstifa dilekçemi Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı’na iletilmek üzere İl başkanlığına sundum. Bu zamana kadar edindiğim tecrübe ile Burdur da siyaset yapmak hem kolay hem de zor bir iş. Çünkü nüfus itibari ile küçük bir şehir olmasına karşın, eğitim seviyesi yüksek ve olaylar karşısında hassasiyet gösteren, tepki veren bir yapıya sahip.

Dolayısı ile Burdur da siyaset sadece bir oy meselesi değildir. Siyaset bir duruş meselesidir. Sandıktaki oyun ötesinde bir duruş, bir dava meselesidir. Bugün bunu en derin yaşadığımız günlerden biri. Bizler siyaset yaparken, oy isterken, temsil ettiğimiz bir duruş adına hareket etmeye çalıştık.

Burdur teşkilatında da Merkez İlçe Başkanlığı olarak bu duruşumuzdan asla taviz vermedik. Daha önce de belirttiğim gibi; kimsenin adamı olmadan, kimseden emir ve talimat almadan teşkilat bütünlüğünü sağlayacak şekilde, kararların altına imzamızı attık. Kısır siyasi tartışmalardan hep kendimizi geride tuttuk. Yönetim sürecinde da önceki il başkanlarımıza olduğu gibi şu anki il başkanımıza da hep destek olduk ve olacağız.

Ancak gelinen nokta itibari ile hala mevcut Burdur İl Teşkilatına (il başkanlığı, ilçe başkanlıkları, kadın kolları, gençlik kolları) bel altı sataşmalar ile yıpratılmak istenmektedir. Her ne kadar bizler sorunlar karşısında birlik olmaya gayret etsek de birçok noktada bizler arka plana itilmiş, tüzük ile belirlenen yetki ve sorumluluklarımızın uygulamasında birçok noktada devre dışı bırakılmaya çalışılmış ve hep siyasi ikballer ön plana çıkmıştır.

Oysa olması gereken asla bu değildir. AK Parti siyasetinde; hesap yapan değil hasbi olan her zaman kazanmıştır. Çünkü makamlar hizmet yapmak için vardır. Siz Burdur halkına ve davanız adına ne kadar hizmet ederseniz o kadar makamların hakkını vermiş olursunuz.

Uzunca bir süreden itibaren, il-ilçe yönetim üyeleri istifa etmeye zorlanmış ve dolayısı ile il-ilçe başkanları düşürülmüş ve kerhen görevlerinden ayrılmaya neden olunmuştur.

Sosyal medyadaki fake hesaplar ile yapılan omurgasız paylaşımlar, basında yer alan birçok haberler ve gizli köşelerde yapılan toplantılar ile AK Parti teşkilatları dizayn edilmeye çalışılmıştır. Farklı hesap ve duygular ile saldırıda bulunanlar, kendilerini AK Partili olarak adlandıracak kadar aciz ve bunun kisvesi ile nemalanan kişiler, bu teşkilata zarar vermişlerdir. Üzülerek söylemem gerekir ki böyle vasıflar taşıyan bazı kişilere zaman zaman teşkilatlarda görevler verilmiş ön saflarda olmaları sağlanmıştır.

Benim verdiğim bu ayrılma kararı, bu kadar yoğun olumsuzluklar karşısında yenilgiyi kabul etmek değildir. Ayrıca icra merciinde olan vekillerimize ve il başkanımıza karşı da bir kılıç çekme olayı değildir. Bununla birlikte asla TESLİMİYET OLAYI da değildir. Bu bir DURUŞ MESELESİDİR.

Dünyadaki hiçbir makam, hiçbir galibiyet, hiçbir mevki ve hiçbir gururu okşayan taltif, bu haklı ve doğru olan davanın önüne geçmemelidir ve siyaseten elde edilen hiçbir ganimet BURDUR A HİZMET ETME VEBALİNİ DE ORTADAN KALDIRAMAZ.Bu ifade etmeye çalıştığım ilkeli duruş ile herkesin AK Partili hamasetini gözden geçirmeye bir davettir. Bir kendine gelme ve fabrika ayarlarına dönme gayretidir. Bu paylaşmaya çalıştığım duruş ve neticesindeki istifam; benim adıma farklı yorumlansa da, siyasi ikbal peşinde olduğum şeklinde isimlendirilse de, bundan nemalanacağım şeklinde görülse de, HESAP VERECEĞİM İLAHİ ADALET VE VİCDANIMDAN ÖTEYE GEÇEMEYECEKTİR.

Söz konusu istifam sadece Merkez İlçe Başkanlığı ile alakalıdır. Burdur Belediye Meclisi Ak Parti meclis üyeliğim ve her şeyden öte büyük bir onurla taşıdığım Ak Partili bir üye olmam ile ilgili değildir.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive