ManşetSiyasetAK Parti Burdur il kongresinde Başbakan Yıldırım coşkusu

2 sene ago

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) geçtiğimiz Pazar günü 2017 yılının son gününde Burdur’da 6. olağan il kongresini gerçekleştirdi. Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın katıldığı kongrede, Volkan Mengi AK Parti’nin yeni il başkanı oldu.

16 Nisan 2017 referandumunda Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’ye Genel Başkan olabilmesinin yolunun açılması, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ modelinin işlerlik kazanmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sürecinde iktidar partisi AK Parti’de yapılan kongreler de bir başka önem kazandı.

2019 yılında yapılacak olan peş peşe, üç seçim Mart 2019 yerel seçimler, Kasım 2019 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde, AK Parti kongrelere sürecini geride bırakarak, Teşkilatlarını yeniliyor, bir bakıma 2019’daki seçimlerin hazırlığını başlatmış oluyor. AK Parti büyük kongresi öncesinde il kongrelerini de tamamlamak üzere… Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım hafta sonları Anadolu turuna çıkarak, il kongrelerine katılıyor. 2017 yılının son hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı Karadeniz seferine çıkarken, Başbakan Yıldırım’ın da rotası Batı Akdeniz bölgesi oldu. Başbakan Yıldırım 31 Aralık 2017 Pazar günü, Burdur ve Isparta’ya giderek il kongrelerine katıldı, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundu.

Başbakan Yıldırım’ın Burdur gezisine; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı eşlik etti.

Önceki gün şehrimize gelen Başbakan Binali Yıldırım Hüsnü Bayer Spor Salonunda teptip edilen AK Parti Burdur il kongresinde yaptığı konuşmada, güncel konular hakkında açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz hafta çıkarılan KHY’ya yönelik eleştirilere cevap veren, ana muhalefet CHP’ye, Kılıçdaroğlu’na yüklenen Yıldırım, konuşmasında yerel temaları da işleyerek, son 15 yılda AK Parti iktidarlarının Burdur’a hizmetlerini, kazandırdıkları yatırımları anlattı.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Neymiş efendim, ‘Darbeye direnen vatandaşları koruyan kanun çıkardınız’. Ne var bunda? Yani bir daha darbe girişimi olursa vatandaşlar sokağa çıkmasın mı, memlekete sahip çıkmasın mı? ‘Niye geldiniz, darbe olsaydı, başarılı olsaydı’ onu mu istiyorsunuz? Sayın Kılıçdaroğlu şunu iyi öğrenmen lazım, Türkiye’yi işgal etmek isteyenlere, Türkiye’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak, Meclis’i bombalamak, hükümeti alaşağı etmek, kurumları silah zoruyla ele geçirmek isteyenlere direnmek bir görevdir, meşru müdafaadır, Türk Milleti de bunu en güzel şekilde yapmıştır.” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive