GündemManşetSiyasetAK Parti Burdur İl Başkanı Ömer Bütüner’den gazetemize, çözüm süreci değerlendirmesi: ‘İSTEDİĞİMİZ SONUCA ULAŞAMADIK!’

5 sene ago

Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, muhalefet partileri MHP ve CHP’yi HDP’nin Meclis’e girmesine zemin hazırlamakla suçladı. MHP’nin HDP’ye direkt destek vermediğini ama Meclis’e girmesi için pasif desteğinin bulunduğunu öne süren Bütüner, CHP’nin ise; HDP’nin Meclis’e girmesi için açıktan destek verdiğini iddia etti.

MHP ÜMİTLENDİRMİŞTİ AMA!

AK Parti İl Başkanı Avukat Ömer Bütüner, gazetemize koalisyon süreçleri, muhalefet partilerinin tavrı ve terör olayları ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Koalisyon görüşmelerinde, MHP’nin sorumlu davranmadığını söyleyen Bütüner, “Sonuçta ülkeyi yönetme sorumluluğu içerisinde olan insanların sorumlu davranmakla yükümlü olduklarını bilmek gerekir. Ben Devlet Bahçeli’nin ‘biz ülkeyi hükümetsiz bırakmayız, zor durumda kalındığı ortamda taşın altına elimizi taşın altına koyarız’ dediği günlerde ümitlenmiştim. Daha önce sorumlu davranışlar sergiledi. Bu süreçte de yine sorumlu davranacağını ve HDP’nin Meclise girmesiyle alakalı bir sıkıntı yaşanmayacağını ümit ederek gelmiştim ama benim için bir hayal kırıklığı oldu. CHP’nin tavanı, MHP’nin tabanı koalisyona daha fazla istekliydi.” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE İSTEDİĞİMİZ SONUCA ULAŞAMADIK

Açıklamalarına, terör olaylarını değerlendirerek başlayan Ömer Bütüner, “Biz çözüm süreci derken, kanlar akmasın, gençlerimiz ölmesin düşüncesiyle yola çıkmıştık. Ama gelinen noktada bunun çok başarılı olmadığını gördük, istediğimiz sonuca çok ulaşamadık.” değerlendirmesinde bulundu.

‘HDP ile koalisyonu ne biz arzularız, ne de muhalefet partilerinin arzulayacaklarını düşünmüyorum.’ diyen Bütüner, “Çünkü bunlar eli kanlı bir terör örgütünün uzantıları. Bunlarla aynı kabinede, seçim hükümeti için de olsa yer almak bir zuldür. Fakat yasal mevzuat ve Anayasanın amir hükmü gereğince böyle bir durumla karşı karşıyayız” diyerek, Anayasada belirtilen şartlara göre HDP ile geçici seçim hükümetinin kurulmasının gündeme geldiğini hatırlattı.

HDP’Yİ MECLİSE BİZ SOKMADIK!

MHP ve CHP’nin seçim hükümetine bakan vermeyeceğiz açıklamasından sonra, AK Parti’nin de ‘Bakan vermeyelim’ demesi halinde, HDP’nin tek başına iktidar olma olasılığının gündeme geleceğini aktaran Bütüner, “Böyle bir durum var, yoksa bu arzuladığımız bir durum değil. Kamuoyunda, özellikle CHP ve MHP’nin ‘gördünüz mü AK Parti ile HDP bir koalisyonda biraraya geliyorlar’ algısını oluşturma çabalarıdır ki; HDP’yi meclise taşıyan biz değiliz. HDP’yi Meclise taşıyan MHP’nin tavrı, CHP’nin tavrı ve desteğidir.” iddiasında bulundu.

MHP, HDP’NİN BARAJI AŞMASINI İSTİYORDU!

MHP’yi de HDP’nin Meclise girmesi konusunda, pasif destek vermekle suçlayan Bütüner, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “MHP’nin direkt bir desteği söz konusu değil tabii, ama HDP’nin barajı aşmış olmasını özellikle arzuluyorlardı. Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına baktığınız zaman, HDP’nin gelmemesine yönelik bir açıklaması yok. Pasif destekleri o dönemde vardı. MHP oylarını iki puan arttırırsa, etkisi ne kadar olur, CHP oyunu iki puan arttırırsa, HDP oyunu dört puan arttırırsa etkisi ne olur? HDP’nin barajı aşması demek, AK Parti’nin gücünü kaybetmesi anlamına geliyordu. Yoksa bu oylar, bu iki partide kalmış olsaydı, özellikle CHP açısından baktığımızda,’tabi ki MHP’liler gidip HDP’ye oy vermiştir’ diyemem belki ama- alacakları milletvekili sayısı 10 olurdu. HDP barajı aşmazken önceki rakamlara baktığımızda 310-320 bandında görünüyordu, HDP barajı aşınca sayı aşağı çekildi ve 80 tane milletvekili, ki 80 milletvekilinin 70 tanesinin belki AK Parti’den gittiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla gelinen noktanın müsebbibi asla AK Parti değildir.”

ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN TERÖRLE MÜCADELE EDİLİYOR

Terör olaylarıyla ilgili gelişmeleri de değerlendiren Ömer Bütüner, çözüm sürecinin bitmediğini ancak, çözümün önündeki engellerin kalkması için çaba sarfettiklerini aktardı. ‘Şehitlerimizin haberlerini duydukça içimiz yanıyor’ diyen Bütüner, “Hangi siyasi akım, siyasi düşünce böyle bir manzarayı kabullenebilir ki! Kabullenemez. İnsanların kabullenebileceği bir manzara değil. Biz bu olayların sona ermesi için çözüm sürecini düşünmüştük ama gelinen noktada baktığımızda artık şuanda, halihazırdaki mevcut hükümetin kararlı duruşu sonuna kadar gideceği noktasında” diyerek, Hükümetin terörle mücadele konusundaki kararlılığını vurguladı.

‘Çözüm hep olacak ama çözümün önündeki engellerin bir bir kaldırılması lazım.’ vurgusu yapan Bütüner, “HDP desteğinin gerçek destek olmadığını biz biliyoruz. Bir korku siyaseti o topluma angaje edilmiş vaziyette. Onun siyasi bir tezahürü olarak, HDP bu oyları aldı. Dolayısıyla, bu engelleri, vatandaşın özgür iradesinin sandığa yansıyabilmesi için gerekli ne varsa yapılması gerekir.” şeklinde açıklama yaptı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli ve İl Başkanı Sakızcı’nın ‘bu şartlarda erken seçime gidilemez’ açıklamaları ile ilgili görüşlerini dile getiren Ömer Bütüner; ‘‘Ben oyunu oynamam.’ O zaman taşın altına elini koyacaklardı, birlikte devam edecektik. Bizim söylediğimiz şey oydu. Biz biraraya gelelim, güvenlik zafiyeti ortadan kaldırılıncaya kadar seçimi erteleyelim daha sonra yine seçime gidelim ama en azında bu sorun ortadan kalkmış olsun diye düşünmüştük. Şimdi yasal mevzuat gereği mecburen seçime gidilmesi gerekir. Dün itibariyle alternatifler ortadan kalktı” diyerek, erken seçime gidileceğini işaret etti.

BİZ KOALİSYONU DESTEKLEDİK

MHP’nin koalisyon görüşmelerindeki tavrını da eleştiren Bütüner, “MHP 4 tane şart sunduk diyor, ki sayın Başbakan ‘benim önüne böyle bir şartla gelmediler’ diyor. 4 şart, bunlar olmazsa biz oynamayız düşüncesiyle yola çıkıyorlar. Cumhurbaşkanın pozisyonunun, Anayasanın mevzuata aykırı davranılmasıyla alakası olmadığını düşünüyoruz. Ama neticede, bir evlilikte şarta bağlı evlilik olmaz. Oturursun, konuşursun ve yoluna devam edersin. Baştan ‘benim şartlarım budur kardeşim’ diyerek, koalisyon olmayacağını ortada. Olmaması için bir çabaydı. Seçime gittiğimizde, tek başına iktidar olma ihtimali olan bir parti olmamıza rağmen, sonuna kadar koalisyonu destekledik. Vatandaşın bize verdiği mesajı doğru okumak adına biz sonuna kadar gitmeye kararlıydık ama hep MHP hem de CHP üst düzey yöneticilerinin, bu anlamda üzerlerine düşeni yapmadıklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive