ManşetSiyasetAK PARTİ BURDUR İL BAŞKANI MENGİ: “Katı Atık tesisi, bizim projemiz”

1 sene ago

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, ilimizde hizmete giren Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında önceki gün kapsamlı bir açıklama yaptı.

Son günlerde tartışma konularından biri olan Katı Atık Tesisi hakkında açıklamaya yapan Mengi, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Katı Atık projesi hakkındaki tutumunu, bu konuya dair söylemlerini eleştirdi. Mengi, “Ercengiz’in bu yatırımı, kendi projeleriymiş gibi sunma çabası içersinde olduğunu” belirtip, oysa gerçeğin öyle olmadığını iddia ederek, Burdur’a Katı Atık Tesisi yatırımının, önceki dönemde AK Partili Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde başladığını, üstelik bu projenin sadece Burdur Belediyesi ile sınırlı olmadığını ilimizdeki bütün ilçe belediyelerinin de dahil olduğu Burdur Belediyeler Birliği’nce hayata geçirildiğini vurguladı.

“Başkan Mengi, Katı Atık Bertaraf Tesisi sürecini tüm açıklığı ile anlattı” başlığıyla AK Parti Burdur İl Başkanlığı Basın Bürosu’nca servis edilen bilgilendirme metni şöyle:

“AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak 2004 yılından itibaren bu zamana kadar olan süreci tek tek anlatarak, hükümetin ne kadar katkıda bulunduğunu ve yaşananları tüm netliği ile ortaya koydu.

2004-2005 Yıllarında Pilot 4 İl’den Biri Burdur

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin teşvikinin önünü açan ve tüm engelleri kaldıran Ak Parti Hükümetinin 2004-2005 yıllarında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe döneminde ilk uygulama ve çalışmanın yapıldığını ifade eden Başkan Mengi, “Pilot İl uygulaması ile ilk uygulanan 4 İl’den birisi Burdur’umuz olmuştur” dedi.

Yatırım, Burdur Belediyeler Birliğinin Projesidir

Tarih olarak 2 Eylül 2010 yılını işaret eden Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Katı Atık Bertaraf Projesi ve Yatarımının Burdur Belediyeler Birliğinin himayelerinde yapıldığını, 11 ilçe ve 3 Beldenin katılımı ile belediyeler birliğince ihalesinin yapıldığının altını çizdi.

İlk Hibe 2010 Yılında Geldi

2 Eylül 2010 tarihinde yapılan ihale sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyeler Birliğinin kasasına 2010 ile 2013’ün sonlarında hibe olarak gelen paraları sıralayan Başkan Mengi, “05.01.2010 tarih 68 sayılı yazısıyla 1.822.969.00 TL, 20.11.2012 gün ve 7180 sayılı yazısıyla 836.499.00 TL, 05.09.2012 gün ve 14083 sayılı yazısıyla 1.000.000.00 TL ve 07.01.2013 gün ve 19093 sayılı yazısıyla 200.000.00 TL olmak üzere toplam 3.859.468,00 TL tutarındaki nakdi yardımdan bugüne kadar 9 hak ediş bedeli olarak toplam 3.657.739,03 TL yüklenici firmaya ödeme gerçekleştirilmiştir” dedi ve yapılan desteklemelerle inşaatın bellir bir aşamaya geldiğini de sözlerine ekledi.

Bu Bilgiler Başkan’da Var

Bakanlıklarca ödenen paraları sıraladıktan sonra bu bilgilerin Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de olduğunu söyleyen Başkan Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz 14.01.2015 tarih 86041171-1 yazısında bildirmiştir” dedi. Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanımız Sayın Sebahattin Akkaya 2014 Yerel Seçim sonrası yap –işlet -devret yöntemiyle projenin gerçekleştirilmesini planlamıştı. Bununla ilgili olarak da Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya’nın açıklamasını ekte sunulmuştur” dedi.

Desteklerimizle seçildi 4 Yıl Hiçbir şey Yapmadı

Burdur Belediye Başkanı olarak seçildikten sonra CHP’li Ali Orkun Ercengiz’in Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmemesine rağmen İl Belediye Başkanı olması sebebi ile Ak Partili Belediyeler ve Ak Parti teşkilatının kendisine izin vermesi neticesinde Birliğe seçildiğini de hatırlatan Başkan Mengi, geçen 4 yıl içerisinde de hiçbir katkısının olmadığının altını çizdi.

Doğruları söylemek erdemliliktir   

Konu Burdur ise, yatırım ve hizmet yapılacaksa Ak Parti olarak her zaman destek oluruz diyen Başkan Volkan Mengi, Ak Parti olarak sekteye uğratmak yerine destek vererek katkı sağlamışızdır dedi. Buradan da Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e seslenen Mengi, “Katı Atık Bertaraf tesisini Ben yaptım, biz yaptık yerine kim yaptıysa onu söylemek erdemliktir” diyerek doğruları söylemesini istedi.

Partisi karşı iken, kendisi nasıl kabul etti?

Hem kendisinin hem de bulunduğu siyasi partinin bu zaman kadar yapılan yap, işlet ve devret modelinin hep karşısında durduğunu da hatırlatan Başkan Mengi, “Yapılan 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi yap – işlet – devret modeline karşı çıkan bir zihniyete sahipken ne hikmetse, geçtiğimiz yıl yap – işlet – devret modeliyle ihaleye çıkan Burdur Belediyeler Birliği projesi olan Katı Atık Bertaraf projesini kabul etmiştir” diyerek Ercengiz’e hatırlatmada bulundu.

YAPARSA AK PARTİ YAPAR

2004 yılından bu güne Hükümetimizin büyük destekleri ile hayata geçen ve devam eden proje yine AK Parti Belediyeciliği ile en öncelikli projelerimiz arasında olmaya devam edecektir. Hükümetimizin destekleri ile Deniz Kurt Başkanımız şehrimize yeni yatırımlar kazandırarak Belediye ve Şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive