ManşetSiyasetAK Parti Burdur İl Başkanı Faki, 16 Nisan referandumunu Yeni Gün’e değerlendirdi: “MİLLETİN İRADESİNİ HERKES KABULLENMELİ”

3 sene ago

AK Parti Burdur İl Başkanı Süleyman Faki ,16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması ve kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a konuştu.

Referandum sonuçlarını, halk oylamasında YSK’ya yönelik mühürsüz oyları kabulünden dolayı yapılan ağır eleştirileri de cevaplayan Faki, “muhalefetin yapmış olduğu çıkışlar, evetleri tanımaz şekildeki tanım ve söylemleri hoş değil. Milletin iradesini tanımamak anlamına gelen milleti tanımamak anlamına gelen eylemler. Bu nokta da son söz karar milletinse ve bu net bir şekilde tecelli ederse, bunun kabul edilmesi lazım.

Bugün evet değil de hayır çıksaydı bunu kabullenmeyecek miydik? Elbette kabullenecektik. Bunun karşısında hadi sokaklara düşelim mi ?diyecektik. Gezi olaylarının tekrarı gibi birtakım senaryolar mı hazırlayacaktık. Hayır hazırlamayacaktık. Bugün evet çıktıysa milletin iradesi bu ise; bunu herkesin kabullenmesi lazım. Bunu yargıya taşımak, oaraya buraya taşımak ta milleti mahkemeye vermek gibi bir şey” ifadelerini kullandı.

Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki 16 Nisan referundumu hakkında şunları söyledi:

“Bucak’ta da güzel bir kutlama olmasını istiyorduk. Ama biraz gölge düştü. O konuda da inşallah tüzüğümüz gereği ne gerekiyorsa onu yapacağız, yapıyoruz da.

16 Nisan’da millet iradesini ortaya koydu. Belirli bir oy oranı ile ‘evet’ler galip geldi. Bundan sonraki süreçte bizim inancımız evet de verse hayır da verse herkes bu vatanda birlikte yaşayacağımız insanlar. Biz o noktada ayrıştırma yapmak istiyoruz. Yapmıyoruz da zaten yapmayız da.

Bu çerçevede muhalefetin yapmış olduğu çıkışlar, evetleri tanımaz şekildeki tanım ve söylemleri hoş değil. Milletin iradesini tanımamak anlamına gelen milleti tanımamak anlamına gelen eylemler. Bu nokta da son söz karar milletinse ve net bir şekilde tecelli etmişse bunun kabul edilmesi lazım.

Bugün evet değil de hayır çıksaydı bunu kabullenmeyecek miydik? Elbette kabullenecektik. Bunun karşısında hadi sokaklara düşelim mi? diyecektik. Gezi olaylarının tekrarı gibi bir akım senaryolar mı hazırlayacaktık. Hayır hazırlamayacaktık. Bugün evet çıktıysa milletin iradesi bu ise bunu herkesin kabullenmesi lazım. Bunu yargıya taşımak, oaraya buraya taşımak ta milleti mahkemeye vermek gibi bir şey.

15 Temmuz’da biz milletle beraber olduk. Hepimiz meydanlara çıktık. Yarın da meydanlara öyle bir durum olursa çıkarız ki inşallah öyle bir durum bir daha yaşamayalım. Dileğimiz bu. Onun için ben o şekildeki eylem ve söylemleri açıkçası hem yadırgıyorum hem ana muhalefet partisine yakıştıramıyorum.

Bir vatandaş olarak ta artı bir siyasal kimlik olarak ta onların bu davranışları milletin değerlerine zaten ters düşüyor. Ters düştüğü için de bugüne kadarki millet tercihlerini ona göre kullanıyor. Biz Ak Parti olarak iktidara geldiğimiz günden bu tarafa oyumuzu hep artırarak geldik. Milletin değerleri ile ters düşmediğimiz için beklentilerine cevap verdiğimiz için biz bu noktadayız.

Arkadaşlar da bu vatanın evlatları. Biz isteriz ki yapıcı muhalefet olsun Türkiye’yi daha da ileriye götürelim. Ama maalesef böyle bir anlayışı ne Meclis’te gösterdiler ne katkı sundular. Bugün de yaptıkları aynı şey. Bir saat önce farklı bir saat sonra daha farklı konuşuyorlar. Eskiden söylediklerinin arasında mesafe oluyordu şimdi ise söylediklerinin arası saat farkına düştü. Bu kadar çelişkiler manzumesi olamaz. Olmamalı.

Bu milletin iradesine sen saygı gösteriyorsan net şekilde ne olursa olsun hepimiz saygı duymak zorundayız. Neden seçime gidiyoruz. Demokratik bir seçim yapıldı. Mühürlü, mühürsüz oylarla ilgili Yüksek Seçim Kurulu daha önceden aynı şekilde kararlar almış.

Bütün bunları niye biz yok sayalım. Bunu bizim halka da anlatmamız lazım. Bugün referandum yapıldı yarın seçimler yapılacak. Onun için biz hem çalışmaya başladık, hem de seçimlerin kazanılması adına millette hizmete ne gerekiyorsa onları yapmaya çalışıyoruz, yapacağız da. Bunu hep birlikte yapacağız.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive