İlçeManşetTurizmAĞLASUN’dan SAGALASSOS’a; Teleferik projesi

2 sene ago

Burdur’un turizm potansiyeli taşıyan yerlerin başında gelen, Ağlasun Sagalassos bölgesinde, turizm faaliyetlerini tetikleyecek, turizm alt yapısına katkı sağlayacak olan, teleferik projesi için ilk somut adım atıldı.

Ağlasun Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı’nın Sagalassos Antik Kenti’ne ilçe merkezinden ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapımı planlanan Teleferik Projesi için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2018 Yılı Fizibilite Çalışması Destek Programına yapmış olduğu başvuru onaylandı.

Ağlasun Kaymakamı Harun Reşit Han ve BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, fizibilite çalışması destek programının sözleşmesini imzaladılar.

Kaymakam Han, bu yatırım desteğinin Ağlasun ve bölgenin gelişimi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, Vali Hasan Şıldak’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

TURİZM GELİŞECEK

Ağlasun ilçe merkezinden Sagalassos antik kenti’ne teleferik ulaşımı, Sagalassos için çok ciddi bir fırsat… Toroslar’ın Akdağlar eteğine kurulu, 1989 yılından bu yana devam eden kazı çalışmalarında, günyüzüne çıkan eserlerle arkeoloji dünyasında geniş yankılar uyandıran, “ikinci Efes, Toroslar’ın incisi, İmparatorlar şehri” gibi unvanlarla anılan Sagalassos, kültür turizminde büyük bir gelecek, umut vaad ediyor.

Teleferik ile Sagalassos’a ulaşım imkanı, turist artışı demek, Sagalassos’un daha çok yerli ve yabancı turist çekmesi demek, Burdur’un turizm alt yapısı anlamında güçlenmesi, örnek bir yatırım demek…

Kodlama : SadeMedia Interactive