İlçeKültürManşetAğlasun’a Şair Korkmazgil büstü

2 sene ago

Türk Edebiyatı’nın seçkin isimlerinden biri olan, şiirleriyle iz bırakan, ilimiz Ağlasun ilçesi ile de yakın bağları olan ünlü Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in anısına Ağlasun’da büst yapıldı.

Burdur Belediyesi ve Ağlasun Belediyesi işbirliği ile sanatçı Altan Demir’in emekleriyle yapılan toplumcu-gerçekçi şiirin önde gelen temsilcilerinden biri olan şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in büstü, 9 Kasım 2018 Cuma günü düzenlenen törenle açıldı. Ağlasun İlçe meydanında gerçekleştirilen açılış törenine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, CHP Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil, CHP Ağlasun örgütü ve Ağlasunlu vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ilk konuşmayı Hasan Hüseyin Korkmazgil büstünü emekleriyle yapan Sanatçı Altan Demir gerçekleştirdi. Sanatçı Altan Demir, “Aslında büstümüzü 16 ay önce koyacaktık, teknik sorunlardan dolayı bugüne kadar kaldı ve bugün büstümüzü açıyoruz. Bu süreç içinde bana büyük hoşgörü gösteren değerli belediye başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Büstün yapım sürecinde büyük ozanın büstünü yapmaktan, Azime hanımefendiyi tanımaktan, aile üyelerini tanımaktan çok mutlu oldum” dedi.

Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan konuşmasında;  “Rahmetli Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ağlasun’umuzun değerli bir ismidir, onu rahmetle anıyoruz. Büstümüzü altın parkta yapmayı düşünüyorduk, Hasan Hüseyin Korkmazgil Kültür Evi ile birlikte yapacaktık. Azime hanımefendi buraya yapılmasını istediği için buraya yaptık. Büstün yapımında emeği geçen Burdur Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun. İnşallah ilçemize çok büyük katkısı olur, biz insanları öteleştirmekten ziyade birlik ve beraberlik içinde tek yumruk olmamız gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim” diye konuştu.

Hasan Hüseyin Korkmazgil büstünün yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Azime Korkmazgil, “Bundan 55 yıl önce bu toprağa, yurtsever, halk sever, insan sever bir aydın, gezgin bir şair geldi. Bu toprağı sevdi ve ömrünün sonuna kadar Ağlasun ve çevresini yazdı, dolaştı, tanıttı sonunda Ağlasun ay şafağı adlı uzun şiirini, ulu çınarımızın altında tamamladı. Bu şiirle, Türkiye2nin nasıl bir kültür harmanı, bir kültür dünyası olduğunu tanıtmış oldu. Ben bu 400 sayfa süren Ağlasun Ay şafağı şiirini uzun nehir şiirini 10 satıra sığdıran bir özetlemeyi sevgili Altan Demir’e sundum, o da resmetti. Bu toprağın değerli oğullarından Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e, Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’a, sanatçımız Altan Demir’e teşekkürlerimizi, saygıyla sevgiyle sunuyorum” şeklinde konuştu.

Burdur’un tüm değerlerine hak etmiş oldukları kıymeti ve değeri vereceklerini ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle en büyük teşekkürü Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’a etmek istiyorum çünkü bu fikri ilk defa aklımıza getirdiğimizde elbette bu toprakların yöneticisi olan belediye başkanımızın onayı olması gerekiyordu. Bu işi hiç siyasi düşünmedik, bu işi özellikle yurtdışı seyahatlerimde gördüğüm, her köşe başında bir heykelin altında, o memleketin bir değeri olan sanatçının, siyasetçinin, düşünürün ve bilim adamının hayatının biyografisinin yazıldığı ve kendi sanatçılarına sahip çıktıklarını gördüğümde neden bizde bunu yapmıyoruz diye düşünerek, Burdur’da da kendi büyüklerimize, kendi değerlerimize, hiçbir siyasi düşünce önüne koymadan bu geleneği başlatıp yaşatmak istedim.

Öncellikle Fakir Baykurt, Hamit Çine, Salih Urhan’a, Cumhuriyet Senatörü Ekrem Kabay’a vefa gecesini eklediğimiz bu geleneğe sonuncusunda da Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’ın destek ve katkılarıyla, çok kıymetli Altan hocam, en güzelini yapmak istediği için bugünlere kaldı. Önemli olan bugün onun buraya konulabilmesiydi.

Amacımız, tarihe tanıklık etmek ve Psidia’nın başkenti olan Sagalassos’un hiç de uzak olmadığı mermer heykellere, mermer büstlere ve tarihe tanıklık eden kent kültürüne belki ufak bir katkıyı da hep birlikte yaptık. Şair, “Aramakmış oysa sevmek, Özlemekmiş oysa sevmek, Bulup bulup yitirmekmiş, Düşsel bir oyuncağı, Yalanmış hepsi yalan, Sevmek diye bir şey vardı, Sevmek diye bir şey yokmuş” dizelerinde ne kadar acı da olsa sevgiden ve aşktan vazgeçmediğini betimleyen dizelerinde bizlere gösteriyordu.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’i, İzmir’de üniversiteye başladığım yıl bir sahaf çarşısında ilk defa Ağlasun Ay Şafağı şiir kitabını gördüğümde şaşırarak kendisini tanımıştım çünkü Ağlasun ismini o güne kadar hiçbir kitapta ve yayında görmemiştim. Ağlasun olunca elime aldım, baktım, okudum, anlamaya çalıştım. O günlerde internetin bu kadar yaygın olmadığı ve bilinmediği, araştırmamızın çok şansı olmadığı bir dönemde yavaş yavaş tanıyarak bulmuştum. Bizim o döneme ait dinlediğimiz birçok şarkı sözünde acılara tutundu, haziranda ölmemin zor olduğu söylemişti. Kendisini o zaman, o yıllarda öğrenciliğimin heyecanlı günlerinde tanımıştım.

Bugün de kısmet oldu, buraya tarihe tanıklık edecek, kendisini artık ününü değil, Ağlasunlu gördüğümüz, siyaset ötesi bir insan olarak şair ve yazar kimliğiyle, araştırmacı, gezici kimliği ile biz böyle gördük. Ağlasun’u belki de dünyaya tanıttığı kimliği ile gördük. Ben burada emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Belki bizleri eleştirebilirler ama bizler siyaset üstü bakamadığımız sürece birlik ve beraberliği sağlamamız mümkün değildir. Bizler, kol kola girmek zorundayız.

Geçmişe ait değerlerimize sahip çıkmak zorundayız eğer geleceğimizi şekillendirmek istiyorsak, tarihte yaptığımız hatalardan ders çıkartıp, bu hataları yeniden yapmamamız gerekiyor. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ederek, bugün burada olan çok kıymetli konuklarımıza, hanımefendilere, beyefendilere, sizlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Büstümüz Ağlasun için hayırlı olsun. Bizden sonraki nesle belki Hasan Hüseyin Korkmazgilleri anlatma adına küçük bir imzayı da bizler birlikte atmış olduk. Tekrar teşekkür ediyorum”

Konuşmaların ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve Azime Korkmazgil, büstün kurdelesini birlikte keserek, açılışı gerçekleştirdi. Açılış töreni, birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Şair Hasan Hüseyin KORKMAZGİL

Şair ve Yazar (D. 1927, Gürün / Sivas – Ö. 26 Şubat 1984, Ankara).

1950 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden mezun oldu. Kahramanmaraş Göksun’da öğretmenliğe başladıktan altı buçuk ay sonra, siyasi eylemde bulunduğu gerekçesiyle alınıp yargılanarak, Ceza Yasasının 142. maddesinden iki yıl hapis cezasına çarptırıldı ve öğretmenlik görevine son verildi (1951). 1960’ta İstanbul’a, sonra Ankara’ya yerleşti, Akis dergisinde çalıştı, bir süre de Ankara’da Forum dergisini çıkardı ve yönetti (1968-70).

Kızılırmak şiirini, derginin yazı işleri müdürlüğünü bir sayı için üstüne alarak, Dost dergisinde (1959) yayımladı. Ancak bu şiir kitap olarak çıktığında, yine Türk Ceza Yasasının 142. maddeden hakkında dava açıldı, yargılandı, beraat etti. 1965 ve 1973 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisinden milletvekili adayı oldu. Ankara’da Yenigün gazetesinde yazarlık ve idare müdürlüğü yaptı, Yeni Toplum dergisinde ve Yeni Halkçı gazetesinde çalıştı, oradan emekli oldu. Bir beyin kanaması sonucunda yaşamını yitirdi.

İlk kitabı Kavel adını, işçileri başarılı bir grev yapan bir fabrikanın adından aldı. Bu kitapta emekçi halklara olan sevgisini açığa vurdu. Şiirlerinde, İkinci Yeni şairleri gibi deformasyon tekniğini ve bazı biçimsel açılımları kullanırken, onda Nâzım Hikmet ve Attilâ İlhan gibi şairlerin etkileri de görülür. İkinci kitabı olan Temmuz Bildirisi’nde (1965) de ilk kitabı gibi toplumsal olaylarla bireysel duyarlıklar, doğa ve insan sevgisi iç içe geçmiştir. Sonraki kitabı Kızılırmak’ta (1966); “…şairin derin duyarlılığı, gür sesi, geniş soluğu, renkli hayali, işlek Türkçesi ile diyalektik bir görüş ve insancıl bir bakışa yaslanan hayat ve tabiat sevgisi, barış ve özgürlük tutkusu, devrim ve bağımsızlık özlemi birbiriyle kaynaşarak etkili bir bileşim meydana getirirler. Bu lirik birleşimin düzeyi yalnızca H. Hüseyin için değil, son dönem toplumcu şiinimiz için de bir aşamadır.”

ESERLERİ:

ŞİİR: Kavel (1963), Temmuz Bildirisi (1965), Kızılırmak (1966), Kızılkuğu (1971), Ağlasun Ayşafağı (1972), Oğlak (1972), Acıyı Bal Eyledik (1973), Kelepçemin Karasında Bir Ak Güvercin (1974), Koçero Vatan Şiiri (1976), Haziran’da Ölmek Zor (1977), Filizkıran Fırtınası (1981), Acılara Tutunmak (1981), Işıklarla Oynamayın (1982), Kandan Kına Yakılmaz (1985), Tohumlar Tuz İçinde (1988).

MİZÂHİ HİKÂYE: Öhhöö (1964), Made in Turkey (1970), Bıyıklar Konuşuyor (1971), Gülelim de Bilelim (1973).

GEZİ: Bağdat Basra Yollarında (1974).

ÇOCUK KİTABI: Aşıcı Baba (1081), Eşeğin Gözyaşları (1981), Ormanın Öcü (1981).

Kodlama : SadeMedia Interactive