KültürManşetAĞLASUN – SAGALASSOS; girişimci kadınların el emekleriyle dünyaya açılıyor

6 ay ago

Sagalassos antik kentini bünyesinde barındıran Ağlasun ilçesinde, turizm potansiyelini değerlendirmeye dönük somut adımlar atılıyor. İşte; bunlardan biri de; Ağlasun’daki girişimci kadınların el emeklerini yurt dışına ulaştırmak. Böylece hem Sagalassos’un tanıtımı yapılıyor hem de kadınlar üretime yönlendiriliyor…

Sagalassos, iğne ve ipliklerde hayat bulup; Amerika ve Avrupa ülkelerine açılacak

Ağlasun Belediyesi katkılarıyla açılan kursta Sagalassos Antik Şehri ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları el emeğine dönüşüyor…

Sagalassos, iğne ve ipliklerde hayat bulup; Amerika ve Avrupa ülkelerinde satılacak.

Ağlasun İlçesinde bulunan Sagalassos Antik Şehri, Kadın girişimciler tarafından el emeğine dönüşüyor. “Sagalassos- Ağlasun Turistik ürün geliştirme projesi” kapsamında başlatılan kursa 20 emekçi kadın katılıyor.

Sagalassos Vakfı Kurucusu Başkanı Prof. Dr. Munir Ekonomi’ nin girişimleri sonucunda Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan ve Anatolian Artisans Derneği Başkanı Yıldız Yağcı işbirliği ile açılan kursta el emeği göz nuru eserler Amerika ve Avrupa ülkelerinin müzelerinde satışa sunulacak. Kursiyerlerin aldıkları eğitimler sonucunda Sagalassos Antik Kentinde gün ışığına çıkan eserler, kadınların elinde turistik ürünlere dönüşecek.

Merkezi Amerika’nın Washington DC eyaletinde bulunan Anatolian Artisans Derneği, Türk El Sanatlarını 20 yıldır Amerika da tanıtıyor. Ağlasunlu emekçi kadınların ürettikleri Sagalassos Antik Kentine has el emekleri, Amerika ve Avrupa Ülkelerinde pazarlanarak hem gelir elde edecekler, hem de tanıtıma yardımcı olacaklar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yöre kültürünü yansıtan el emeği ürünler başta Smithsonian Müze Mağazaları, Santa Fe Halk Sanatları Fuarı ve diğer butik ürünlerin satıldığı mağazalarda görücüye çıkacak. Başta Amerika ve Avrupa Ülkeleri olmak üzere Avustralya da alıcı bulacak.

Ağlasunlu kadınların ürettiği turistik eserler Dernek yöneticileri tarafından yurt dışına götürülecek. Kursiyerlere Amerikalı ve Avustralyalı tekstil uzmanları destek veriyor.

Ağlasun ve Sagalassos Antik Şehri ürünleri, iğne ve ipliklerde hayat bulup, dünya ülkelerine açılıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive