ManşetAĞAÇ KESME, FİDAN DİK!

6 sene ago

            Burdur Orman İşletme Müdürlüğü tarafından fidan dağıtım töreninde yılbaşı eğlencelerinde çamların kesilmemesi, onların yerine fidan dikilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Burdur Orman İşletme Müdürlüğünün görev alanı içerisinde 2014 yılı içerisinde 1 milyon 140 bin fidanı dikimi gerçekleştiği bilgisini aktaran Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz, ”Burdur Orman İşletme Müdürlüğünce yılbaşı sebebiyle ormanlık alanlardan ağaç kesilmesini önlemek amacıyla ‘Ağaç Kesme Fidan Dik’ kampanyası kapsamında vatandaşlara 4500 adet mavi servi, kara servi, karaçam ve sedir fidanı ücretsiz olarak dağıtıldı. Orman İşlet-me’den şu bilgiler paylaşıldı:

“Kampanyamızın hedefi genç ağaçların yılbaşı süsü olmaması için halk arasında duyarlılığı artırmaktır.

Yıllar öncesi yılbaşlarında Noel ağacı süs-lemek adına ormanlara girilip kaçak ağaç kesimi yapılıyordu. Ancak son yıllarda ağaç kesimi konusundaki ağır yaptırımlar, başlattığımız kampanyalar çerçevesinde artık ağaç kesimi yok denecek kadar azaldı. Ülkemiz son yıllarda ağaçlandırma seferberliği ile beraber ormanlık alanları artıran bir ülke haline geldi.

Burdur İlimizde bu yıl 31 bin dekar alanda 1 milyon 140 bin adet muhtelif türlerde fidan dikimi gerçekleştirildi. İlimiz nüfusu göz önüne alındığında yapılan çalışmalar sonucunda her bir Burdurlu hemşehrimiz adına 11 adet fidan dikilmiş oldu.”

Ormanların en önemli doğal varlığımız olduğunu dile getiren Vali Yardımcısı Hamdullah Özgödek, bunun öneminin gün geçtikçe fazlalaştığını kaydetti. Özgödek, “Orman Teşkilatımız, Bakanlığının çizdiği hedef doğrultusunda ve onların da hedeflerini aşan bir şekilde, yaz kış demeden her zaman gerçekleştiriyor. İlimizin orman varlığının daha da artacak olması sevindirici emeği geçen bütün Orman Teşkilatı mensuplarımıza yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Halkımızın da bu konuya ilgisini çekmek amacıyla 31 Aralık günü ücretsiz fidan dağıtım programı düşünüldü” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive