GündemManşetAFRİN ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK! (Muhittin Talha Çalışkan Bucak’ta toprağa verildi)

2 sene ago

Burdur, Afrin Şehidini 23 Mart 2018 Cuma günü bağrına basarak son yolculuğuna uğurladı. Vatanın bütünlüğü uğuran canlarını fedan eden Askerlerimiz kahramanlıklarıyla destan yazmaya devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde sürdürülen ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ kapsamında, önceki gün arama- tarama faaliyetleri sırasında, el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Sözleşmeli Er Muhittin Talha Çalışkan’ın (22) cenazesi, Burdur’un Bucak ilçesinde toprağa verildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşaoğlu’nun da katıldığı cenaze töreninde Muhittin Talha Çalışkan Bucak’ta yoğun bir kalabalağın eşliğinde, binlerce insan ebediyete uğurladı.

Mehmetçiğin Afrin bölgesinde yürüttüğü arama- tarama faaliyetleri sırasında, el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu, önceki gün şehit olan 3 askerden Sözleşmeli Er Muhittin Çalışkan için memleketi Burdur’a bağlı Bucak ilçesinde cenaze töreni düzenlendi.

İlçedeki törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Antalya ve Burdur milletvekilleri, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, belediye başkanları, kamu kurumları yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, şehidin yakınları ve yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Şehidin annesi Melike ve lise öğrencisi kardeşleri Rumeysa ile Baha Çalışkan, törende gözyaşı döktü. Ağabeyinin askeri üniformasını giyen Baha Çalışkan’ı, Bakan Çavuşoğlu teselli etmeye çalıştı.

Hacı Ömerağa Camisi’nde kılınan öğlen namazının ardından cenaze namazı kılındı. Törende, şehidin birlikte görev yaptığı asker arkadaşları da bir an tabutun başından ayrılmadı. Namazın ardından cenaze aracına yerleştirilen şehide, mezarlığa kadar çok sayıda kişi eşlik etti. Şehit Sözleşmeli Er Muhittin Talha Çalışkan’ın cenazesi, Hacısarılar Şehitliği’nde toprağa verildi.

Sözleşmeli Er Muhittin Çalışkan’ın cenazesi önce Antalya Havalimanına askeri uçakla getirildi. Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı daha sonra konvoy eşliğinde Antalya Kepez ilçesi Çamlıbel Mahallesi’ndeki baba evine getirildi. Burada şehit Çalışkan’ın cenazesini yüzlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladı. Anne Melike Çalışkan, kısa süreli oğlunun tabutuna dokundu. Şehidin lise öğrencisi kardeşleri Rümeysa ile Baha Çalışkan güçlükle ayakta durabildi. Baha Çalışkan’ın ağabeyinin askeri kamuflajını giydiği görüldü. Yapılan dua ve alınan helalliğin ardından şehit Çalışkan’ın cenazesi defnedilmek üzere Burdur’un Bucak ilçesine götürüldü.

Aslen Burdur Bucaklı olan ve Antalya’da oturan şehidin babası Arif Çalışkan’ın, 5 yıl önce kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi

Kodlama : SadeMedia Interactive