ManşetÜniversite-MAKÜAfrikalı öğrencilerin, MAKÜ’de yüzü gülüyor

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) öğrenim gören 43 Afrika kökenli öğrenci, Burdur’da çok mutlu… Türkiye’de olan arkadaşlarıyla sosyal medya üzerinden haberleşerek, öneriler üzerine özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Burdur’u tercih eden öğrencilerin, Burdurluların ve MAKÜ’deki hocaların yakın ilgisi nedeniyle yüzleri sürekli gülüyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne kayıtlı 123 yabancı uyruklu öğrenciden 43’ü Afrika ülkelerinden geliyor. Danışmanlık şirketi aracılığıyla Türkiye’ye gelen öğrenciler, internetten edindikleri bilgilerle kayıt yaptıracakları üniversiteyi belirliyor.

ANTALYA’YA YAKINLIĞIMIZ BİRİNCİ TERCİH NEDENİ

43 Afrika kökenli öğrencinin Burdur’u tercih etmelerinin en başlıca nedenlerinden biri, sıcak iklimi ve çok sayıda turisti bünyesinde barındıran komşu ilimiz Antalya. Birçok yabancı dil bilmeleri ve yaz ülkesinden gelmeleri nedeniyle, yakınımızda olan Antalya nedeniyle Burdur’u tercih eden öğrenciler, kararlarının ne kadar doğru olduğunu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başladıktan sonra daha iyi anlamış.

4-5 DİL BİLİYORLAR

Afrikalı öğrenciler, yıllarca başta Fransa olmak üzere, birçok batılı ülkenin sömürü altında olması nedeniyle en az 4-5 dil biliyor. Başta Fransızca olmak üzere, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce bilen öğrenciler, 9 ay gibi kısa bir sürede, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Türkçeyi de öğrendiler.

NEDEN BURDUR, NEDEN MAKÜ?

Afrikalı öğrencilerin Türkiye’deki üniversiteleri tercih etmelerinin en başlıca nedeni, kendilerine karşı ırkçılık yapılmaması… Burdur’u tercih etmelerinin en başlıca nedeni Antalya gibi görünse de aslında internetten edindikleri bilgilerden ve Türkiye’nin Uşak, İzmir, Ankara gibi illerinde bulunan diğer arkadaşlarından edindikleri bilgilerden, Burdur’un öğrenciye, özellikle de maddi durumu iyi olmayan öğrenciye çok uygun olması de çekici geliyor. Öğrenciler, Burdur’u sakin, huzurlu, yaşanılabilir, ulaşımı kolay, pazarı ucuz bir şehir olarak görüyor ve bu nedenle MAKÜ’yü tercih ediyorlar. Burdurlu’nun gösterdiği yakın ilgi, misafirperverlik de öğrencileri cezbediyor. Afrikalı öğrenciler, Burdurlu ev hanımlarının sarma, börek yaparak kendilerine getirdiklerini ve bundan çok mutlu olduklarını söylüyorlar. Burdur’da yemekten en çok sevdikleri şey; baklava ve dondurma. En sevdikleri yemek sarma. Sevmedikleri yemekler ise; ıspanak, pırasa ve kuru fasulye gibi baklagiller.

Afrika kökenli öğrenciler, Muhabirimiz Hacer Zeren’e, MAKÜ’de geçirdikleri dönemin değerlendirmesini yaptılar ve neden MAKÜ’yü tercih ettiklerini anlattılar.

BURDUR ÖĞRENCİ İÇİN UYGUN BİR ŞEHİR

Gazetemize açıklama yapan; ANOUR ALLAM, SEDİCK BOURBE, KHUMBA ZYAMBO, GARY MASUKU, JONATHAN GHEONYA, AMANGÜL , QUEEN WİLLOMBE, WEMA ALİDE ve CHİMUKA MULALA, internet’ten Burdur’un resimlerine baktıklarını ve bilgi edindiklerini, havası Afrika gibi sıcak olan Antalya ve Fethiye gibi yerlere yakınlığı nedeniyle Burdur’u tercih ettiklerini söylediler. Türkiye’de insanların sıcakkanlı olduğunu ve eğitimin kaliteli yapıldığını söyleyen öğrenciler, Burdur’a geldikten sonra, Afrikalı olan diğer arkadaşlarını ve akrabalarını görmek için bir çok il’e gittiklerini, Burdur’un her alanda ucuz bir şehir olduğunu ve öğrenciye uygun olduğunu dile getirdiler… Burdur’da en çok Kafeler Caddesi’ndeki kafelerde vakit geçirdiklerini söyleyen öğrenciler, sanılanın aksine dersten çıkışta Burdur’da vakit geçirebilecekleri alanlar olduğunu söylediler. Burdur’da önemli bir asayiş olayı yaşanmamasının da tercihte etkili olduğunu söyleyen öğrenciler, ülke içinden gelen öğrenciler gibi hafta sonları bazen çevre illere gittiklerini de belirttiler.

ÖĞRENCİLERİN İSTEĞİ AVM

Afrikalı öğrencilerden bazıları, Burdur’daki en büyük eksikliğin AVM (Alış Veriş-Merkezi) olmaması olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, hafta sonları çevre illere gittiklerini söyleyen bazı öğrenciler, Belediye’den AVM için girişimde bulunmasını da talep ettiler.

MAKÜ’YE EN ÇOK YABANCI ÖĞRENCİ ORTA ASYA’DAN GELİYOR

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yabancı uyruklu öğrencilerin çoğunluğunu başta Orta Asya ülkeleri olmak üzere, Afrika ülkeleri ve Avrupa’dan gelen gurbetçi öğrenciler oluşturuyor.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive