GündemManşetAFETLERE ne kadar hazırlıklıyız?

8 ay ago

Burdur’da il’in afetlere karşı yerel imkanlarının değerlendiriliği Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) koordinasyon toplantısı düzenlendi.

İş-Kur İl Müdürlüğü Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutan vekili Albay Sedat Göllü, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ile ilgili kurumların il ve bölge müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Hasan Şıldak “deprem gerçeği başta olmak üzere doğal afetler insanlığın, dünyanın ayrılmaz bir parçası” dedi.

Doğal afetlere karşı hazırlık yapmak gerektiğini kaydeden Vali Şıldak şunları söyledi; “biz de çok yakın bir geçmişte bunlar çok şiddetli olmamakla birlikte özellikle kırsal kesimde insanların hayatını etkileyen, konutların yıkılmasına ya da ağır hasar görmesine sebep olan bizim de ağır ve orta hasar derecesinde bazı köy yerleşim yerlerinde etkili olan sonuçlar doğurdu. Deprem başta olmak üzere bütün tabii afetlere ve yine bölgemizi etkileyebilecek risk durumlarına göre baktığımızda sel ve su baskınları, heyelan, kaya düşmesi gibi afet durumları başta olmak üzere tamamına bir hazırlık yapmak gerekiyor.

Görülüyor ki bu hazırlık tabii afet öncesi dönemi kap- sayan ama afet vuku bulduktan sonra da alınması gere- ken tedbirler, kurulması gereken iyi iletişim, koordinasyon sayesinde iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu yapılamazsa bir karmaşa, kaos doğuyor.”

Şıldak; “ülkemiz nasıl ki uzun yıllardır terörle mücadele ederek bu alanda tecrübe kazanmışsa ve bu konuda kendi silahı, mühimmatı teknik donanımıyla bu mücadeleyi sürdürüyorsa afetler konusunda da biz geliştik ve yeni bir kurum doğdu. Afet ve Acil Durum Başkanlığı illerde teşkilatlandı. AFAD İl Müdürlüklerimiz bütün ülke genelinde planlamasını, koordinasyonunu sağladı. İlimizde de 36 personel ile çalışmalarını sürdürüyor.

Bugün de yapacağımız bu toplantı ile hem koordinasyon kurulu üyelerimiz hem de hizmet grubu başkanlarımızı son çalışmalar ve son durumumuzla ilgili bilgilendirmek, istişare etmek olası afetlere hazırlık anlamında ilimizdeki durumu halkımızla paylaşmak ve son günlerde gündemde olan bir afet durumunda halk ne yapacak, nerede toplanacak, nerede barınacak, nerede yemek ihtiyacaı giderilecek gibi koordinasyon konularını da burada arkadaşlarımız bizlerle paylaşacaklar” diye konuştu.

Vali Şıldak’ın konuşmasının ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz koordinasyon kurulu üyelerini Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve plan kapsamında Budur’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive