AFAD İl Müdürü Tokgöz: “Bu yıl öğrencilerimizin tamamına eğitim vermeyi planlıyoruz”

Burdur’da 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri sürüyor.

Etkinlikler kapsamında Burdur İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, 5 Mart 2021 Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’na stand kurarak vatandaşları bilgilendirdi.

AFAD Burdur peresoneli ayrıca vatandaşlara afet bilincine yönelik broşürler dağıtılırken ‘Depremin ilk 6 saati hayat meselesi’ isimli video izletildi.

Aynı zaman da etkinlikte 1-7 Mart Deprem Haftası afetler hakkında resim ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrencilere AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz ve Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay tarafından ödülleri verildi.

AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz ve Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, ödül töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

“Öğrencilerimize gerek EBA TV, gerek zoom üzerinden eğitimler vermeyi planlıyoruz.”

AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz konuşmasında “Öncelikle dün Bitlis Tatvan’da hayatını kaybeden 8. Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş ve silah arkadaşlarına Cenab-ı Haktan rahmet diliyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. 1-7 Mart Deprem Haftası etkinliklerinde bugün ilimizde afetlere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla bir program icra ediyoruz. 2021 yılı, Afet Bilinci Eğitim Yılı olması itibariyle daha öncesinde de Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bir protokol imzalamıştık. İlimizde öğrencilerimizin eğitimlerini beraber koordineli bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. Bu kapsamda da öğrencilerimize farkındalık olması amacıyla resim ve slogan yarışması icra ettik. Yarışma sonucunda öğrencilerimize huzurlarınızda hediyelerini takdim ettik.

Afetler ülkemizin, ilimizin bir gerçeği. Bu yıl amacımız ‘Afete Hazır Birey, Afete Hazır Toplum, Afete Hazır Burdur’ sloganı kapsamında vatandaşlarımıza temel afet bilincini vermek. Bu kapsamda bunun en önemli ayağını da Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortak paydaş kurum olarak bizlere çok yardımcı oluyorlar. Kendilerine huzurlarınızda çok teşekkür ederim. Öğrencilerimizin tamamına bu yıl eğitim vermeyi planlıyoruz. Gerek EBA TV, gerek zoom üzerinden eğer okullarımız açılırsa da birebir tatbikat ve eğitimlerle temel afet bilinci kapsamı yılında okullarımızda eğitimlerimizi tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Afet bilinci bir neslin yetişmesine faydalı olacak”

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’da, “Sayın Müdürümüze yapmış oldukları bu faydalı eğitimler ve düzenlemiş oldukları yarışmalardan dolayı bende çok teşekkür ediyorum. AFAD İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu ve yapacağı çalışmalarda biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman gereken neyse önemli bir paydaş olarak kendimizi görüyor ve her zaman desteğe hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Az önce Sayın Müdürümüzün de ifade ettiği gibi afet bilinciyle yetişen bir neslin bundan sonra oluşabilecek afetlere karşı farkındalık etkinliklerinin de faydalı olacağına inanıyorum. Böyle bir neslin yetişmesinde de fayda olacağını düşünüyorum. Çünkü geçmiş dönemlerde bu eksiklikleri maalesef yaşadık.

Aynı zamanda tabi dün akşam maalesef helikopter kazasında kaybettiğimiz şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Gerçekten acımız çok büyük. O anlamda Allah geride kalan ailelerine de sabırlar versin. Bugünkü bu etkinliğinde ilimiz, çocuklarımız, gençlerimiz için faydalı olmasını temenni ediyorum. Hepinize hayırlı günler diliyorum.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı