Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından alınan andımızın okutulmasını engelleme ve devlet madalyasından Atatürk’ün çıkarılması kararı Burdur’da protesto edildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Burdur Şubesi yönetimi, düzenlemiş olduğu basın açıklaması ile alınan iki kararı da eleştBasın açıklamasında konuşan ADD Burdur Şube Başkanı Ümran Minas, “işbirlikçilerin andımızı kaldırma çabaları son dönemde hız kazanmıştır. Son olarak da 2018 yılında Danıştay 8. Dairesi bu konuya son noktayı koyarak “andımız kaldırılamaz” demiştir. Millî Eğitim Bakanlığını bu konu çok rahatsız etmiş olmalı ki, Danıştay 8 dairesi kararına itiraz etmiştir. Bunun üzerine Danıştay Üst Kurulu söz konusu kararı iptal etmiştir. Bu bağlamda andımız artık Türkiye Cumhuriyeti Devletinin okullarında okunamayacaktır. Aynı şekilde devlet madalyalarındaki Atatürk kabartması da çıkartılacaktır. Kısacası tüm bunlarla Büyük Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin özünde ve şeklinde artık Atatürk olmayacak denmektedir. Atatürksüz Cumhuriyet bizlere dayatılmaktadır. Bizlerse bunu asla kabul etmiyoruz.” İfadelerini kullandı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Burdur Şube Başkanı Ümran Minas’ın açıklaması şöyle; “Küresel güçler ve tetikçileri, 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ile topraklarımızı işgal etmeye başlamıştır. Büyük Atatürk önderliğinde Anadolu’nun onurlu insanları, bu işgale karşı tüm dünyaya örnek oluşturacak bir bağımsızlık savaşı vermiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk Ulusu şemsiyesi altında topladığı anadolu insanını andımız ile bir ve bütün tutmayı amaçlamıştır. Fakat bu durum ülkemiz topraklarında gözü olanları her daim rahatsız etmiştir. Ama maalesef ki içimizden çıkan işbirlikçilerin andımızı kaldırma çabaları son dönemde hız kazanmıştır. Son olarak da 2018 yılında Danıştay 8. Dairesi bu konuya son noktayı koyarak “andımız kaldırılamaz” demiştir. Millî Eğitim Bakanlığını bu konu çok rahatsız etmiş olmalı ki, Danıştay 8 dairesi kararına itiraz etmiştir. Bunun üzerine Danıştay Üst Kurulu söz konusu kararı iptal etmiştir. Bu bağlamda andımız artık Türkiye Cumhuriyeti Devletinin okullarında okunamayacaktır. Aynı şekilde devlet madalyalarındaki Atatürk kabartması da çıkartılacaktır. Kısacası tüm bunlarla Büyük Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin özünde ve şeklinde artık Atatürk olmayacak denmektedir. Atatürksüz Cumhuriyet bizlere dayatılmaktadır. Bizlerse bunu asla kabul etmiyoruz.
Andımız çocuklarımızın ve bizlerin varlığına, ulusal bağımsızlığımıza anlam kazandıran, güzel ülkemize aidiyet ve sahip çıkma duygularını pekiştiren bir değerimizdir. Bu değeri kaldırmak ulusal benliğimizin temel taşlarıyla oynamaktır. Bunu farkındayız ve bunun için her türlü direniş ve karşı duruşu yasalar çerçevesinde göstereceğimizi güller gönüller diyarı Burdurumuzdan hep birlikte haykırıyoruz. Yeni Türkiye teraneleri ile ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar asla karşılık bulmayacaktır. Biz buradan Millî Eğitim Bakanlığını şu sorularımızı cevaplamaya davet ediyoruz; Andımızda geçen Türküm, doğruyum çalışkanım, Ey büyük Atatürk, Ne mutlu Türküm diyene gibi sözlerden hangisi sizi rahatsız etmiştir? Varlığım Türk varlığına armağan olsun cümlesi size neyi çağrıştırmaktadır? Size göre kimin açtığı yolda ve gösterdiği hedefte yürünmesi sakıncalıdır? Bu soruların cevaplarını bulamayacağınızı elbette biliyoruz. Sizde biliniz ki içinizden her ne geçiriyorsanız o cevapların Türk milleti olarak gözümüzde hükmü yoktur. Andımızı en yüksek sesle okumaya ve okutmaya devam edeceğiz.”
Minas’ın konuşmasının ardından basın açıklamasına katılan grup hep birlikte andımızı okudu.
Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, ADD Burdur üyeleri ve partililer katıldı.

-Muhammet Fatih Başcı