Denizli'de sesini değiştirme yeteneği ile kendisini farklı mesleklerde tanıtan ve 25 ilde çok sayıda dolandırıcılık olayına karışan Murat Ç. (51), son işinde yakayı ele verdi. Pamukkale ilçesinde bir restoran işletmesini dolandırmaya çalışan Murat Ç., kısa süre içinde yakalanarak adliyeye sevk edildi.

Genç Kız Yaşadığı Apartta Ölü Bulundu Genç Kız Yaşadığı Apartta Ölü Bulundu

Restoran İşletmesini Dolandırmaya Çalıştı

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Gözler Mahallesi'ndeki bir restoran işletmesini telefonla arayarak kendisini 'turizmci' olarak tanıtan Murat Ç., onlarca kişilik turist kafilesi getireceğini söyleyerek rezervasyon yaptırdı. Turist kafilesinin sadece Antep baklavası yediğini belirten Murat Ç., işletme sahibine Gaziantep’ten sürekli sipariş verdikleri bir baklavacının numarasını verdi. Bu numarayı arayan işletme sahibi, Murat Ç. ile 'tatlıcı' kimliği altında tekrar karşılaştı ve 59 bin TL'lik sipariş verdi. Rezervasyon günü geldiğinde ne turist kafilesi ne de tatlılar gelince, işletme sahibi jandarmaya ihbarda bulundu.

Jandarma Hızla Harekete Geçti

İhbar üzerine Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT), şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı. JASAT ve Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen soruşturmada Murat Ç.'nin işletmeleri önce ‘sekreter’, sonra ‘turizm’ patronu ve son olarak ‘tatlıcı’ olarak tanıttığı, sesini değiştirme yeteneğine sahip olduğu belirlendi. Şüpheli İzmir'de yakalanarak gözaltına alındı.

Adliyeye Sevk ve Şaşırtıcı Savunma

Yakalanan Murat Ç. ve dolandırdığı mağdurlardan gelen paraların yattığı banka hesabı sahibi İsmail Y. (25) Denizli’ye getirildi. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Murat Ç.'nin, "Neden dolandırdınız?" sorusuna "Hak ettikleri için dolandırıyorum" cevabı hayrete düşürdü.

Suç Kayıtları Şaşırttı

Yapılan sorgulamalarda Murat Ç.'nin Kars, Kütahya, Sakarya, Samsun, İzmir, Mersin, Tokat, Edirne, Konya, Çanakkale, Hatay, Trabzon, Şanlıurfa, Bolu, Afyonkarahisar, Kırklareli, Bursa, Ordu, Kayseri, Sivas, Balıkesir, Antalya, Kocaeli, Isparta ve Bingöl olmak üzere 25 ilde aynı dolandırıcılık yöntemi ile 35 adet yakalama kararı ve 40 ilde karıştığı 97 adet suç kaydı olduğu belirlendi. Murat Ç.'nin daha önce Diyarbakır merkezli düzenlenen ‘Alo Tatil Operasyonu’nda da örgüt lideri olduğu ve yakalandığı öğrenildi.

Tutuklama Kararı

Adliyeye sevk edilen Murat Ç. ve İsmail Y., çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olay, Murat Ç.'nin suç kariyerine bir yenisini daha eklerken, mağdurların adalet beklentisini de karşılamış oldu.

Editör: Hatice Kübra Savaş