GündemManşetACIMIZ BÜYÜK!

2 sene ago

Burdur basınının duayen, sembol isimlerinden, Yeni Gün Gazetesi kurucularından ve sahibi Muharrem Tuncel önceki gün Pazar gecesi ani bir şekilde rahatsızlanarak geçirdiği kalp kirizi sonrası vefat etti.

72 yaşında olan, 11 yaşından bu yana neredeyse 61 yıldır basın ve matbaacılık hayatının içinde olan, ömrünü büyük sevdası Yeni Gün Gazetesi’ne adayan Muharrem Tuncel’in ani ölümü başta Anadolu basını, ilimizdeki basın camiası olmak üzere Burdur’da büyük bir üzüntü ile karşılandı.

Yarım asrı aşan aktif gazetecilik yaşamı boyunca, düşünce ve fikir hürriyeti, çok seslilik, demokrasi, cevap hakkı ilkelerinden asla ödün vermeden Yeni Gün’ü 64’üncü yaşına ulaştırmayı başaran, ‘büyük Burdur’ idealine inanan meslek büyüğümüz Tuncel, cenazesinde büyük Burdur ailesini bir araya getirdi, Burdur’daki bütün toplum kesimlerini, ilimizdeki dinamikleri buluşturdu.

Yeni Gün Gazetesinin sahibi, Usta Gazeteci Muharrem Tuncel, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı Isparta’daki Özel Meddem Hastanesi Kardiyoloji Bölümü yoğun bakım servisinde, hayatını kaybetti. Muharrem Tuncel, geçtiğimiz Pazar günü öğleden sonra rahatsızlandı.  Burdur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Muharrem Tuncel,  Isparta Meddem Hastanesine kaldırılarak, anjiyo oldu. Anjiyo sonrası yoğun bakıma kaldırılan Muharrem Tuncel, geçirdigi enfarktüs’ün kalbi besleyen ana hat’ta açtığı büyük tahribat dolayısıyla yaşama tutunamadı, vefat etti.

YENİ GÜN GAZETESİ ÖNÜNDE ANMA TÖRENİ

Meslek büyüğümüz Muharrem Tuncel’e, kurucusu olduğu Yeni Gün Gazetesi önünde tören düzenlendi. Muharrem Tuncel’in cenazesi Yeni Gün Gazetesi önüne getirildi. Cenazenin gelmesi ile çalışanlar, basın çalışanları gözyaşlarına boğuldu. Vali Şerif Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan siyasi partilerin yöneticileri, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri ile ilimizdeki basın mensupları katıldı.

   BGC BAŞKANI TUNCEL’DEN EN ZOR KONUŞMA

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Yeni Gün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Muharrem Tuncel’in oğlu Kürşat Tuncel, “Başkanlığını yaptığım Burdur Gazeteciler Cemiyeti ve Yeni Gün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak bu konuşmayı yapmak zorundayım. Kelimeler çok zor, ama babam hep bize güçlü olmayı öğretti. Gazetenin her şeyiydi, aslında burada bence en doğru yerde, hayatının tamamını gazeteciliğe adamış, 11 yaşında Burdur’un Başmakçı köyünden çıkıp, matbaacılığın ve gazeteciliğin bütün evrelerinde çalışarak, gazete patronluğuna kadar giden bir hayat serüveni, sizlerde biliyorsunuz. Burdur’un yaşayan hafızasıydı, arşiviydi…

Hakikaten gönül dolusu bir insandı, o kadar zor bir mesleği icra ediyoruz ki, bugün mesela bu acımızı içimize gömüp, öğleden sonra gazeteyi hazırlamak gibi bir görev bizi bekliyoruz. Gazetecilik böyle bir meslek, gazetecilik düğün, cenaze dinlemeyen bir meslek, ama babamız bize bunu öğretti, Yeni Gün Gazetesi hepinizin bildiği gibi 64 yıllık köklü bir geçmişe sahip, onun ilkeleri hedefleri doğrultusunda gazeteyi büyütmek, geliştirmek bundan sonra da değişmeyen hedefimiz olacaktır. İlk günlerde onun yokluğunda güçlü bir başlangıç yaparak, onun aziz hatırasını ebediyen yaşatmak istiyoruz. Hepiniz hoş geldiniz, tekrardan acımızı ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ERCAN TARAŞLI: “BEDENLER ÖLÜR, RUHLAR YAŞAR”

Usta Gazeteci Muharrem Tuncel’in en yakın arkadaşı meslek büyüğümüz, BGC onursal başkanı Ercan Taraşlı ise, “Sevgili dostum, mesleğimizin duayeni, meslektaşlarımın akıl hocası, gazeteciliğin aşığı, bir gün ki bugün senin cenazenin önünde veda konuşması yapacağımız hiç aklımıza gelmezdi. 60 yıllık dostum, tanıdığım, zamanında beraber çalıştığımız ortağım, paylaştığımız, vefakar, fedakar, iyiliklerle dolu güzel insan, mesleğe çıraklıktan başlayıp, gazete sahipliğine kadar çileli ve mücadele dolu bir ömür geçirdin, ama yetiştiği Rahmetli Ali Rıza Taraşlı, Kemal Taraşlı, Osman Şan, uzun yıllar kader birliği yaptığı Hasan Balbay gibi bugün seni de ebediyete uğurluyoruz, her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Her ölüm, belki biraz erkendir ama eninde sonunda bir sonumuz olacak, önemli olan iyiliklerle anılmaktır. İki tane evlat bıraktın, biliyoruz ki evlatların senin emanetin olan gazeteyi daha yukarıya başarıyla taşıyacaklar. Gazete hazırlanırken, son sayı basılıncaya kadar o heyecanı yaşardın, bedenler ölür, ruhlar yaşar, şu anda neredeysen biliyoruz ki gazete hazırlanırken yine Şadiye başlığı değiştir, Filiz habere geç kalıyorsun, Ali’ye takılırsın, Kürşat’a yine geç kaldın gazete nasıl yetişecek? derdin. Şimdi bulunduğun yerden kollarını aç, kanatlarını ger, onlar senin manevi desteğinle emanetine sahip çıkacaklar. Mekanın cennet olsun, seni ebediyete hayırlarla uğurluyoruz, Allah rahmet eylesin, ruhun şad olsun” diyerek duygularını paylaştı.

ANTALYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI

MEVLÜT YENİ: “BURDUR’UMUZDA ÇOK

ÖNEMLİ İZLER BIRAKTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Törende konuşan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, “Ben de bugün üstadımız, meslek büyüğümüz Muharrem Amca’yı uğurlamak üzere Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına buradayız. Gazetecilik, zor ve meşakkatli bir iştir. Gazeteci, bu mesleğe girer, öldükten sonra da mesleği bırakır, bu manada işimizin çok zor olduğunu Kürşat kardeşim altını çizdi, ama gazeteciler her daim eğer ömrü hayatı boyunca toplum yararına mesleğini icra etmişse, iz bırakırlar, bu sokakta, arkamızdaki gazetenin kurucusu, sahibi, Burdur’umuzda çok önemli izler bıraktığını düşünüyorum. Bir komşu ili’n gazetecisi olarak, kendisini çok seviyorduk, çok yakından takip ediyorduk, şu anda aramızda bulunan elinde fotoğraf makinesi, kamera, birçok meslektaşımın bu mektepten geçtiğini biliyorum, bu manada kendisinin hatıralarını, mesleki tecrübelerini bıraktığı eseri, evladının ve onun yetiştirdiği meslektaşlarımızın sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu anlamda, ben camiamız adına tüm Anadolu Basını adına, Antalyalı meslektaşlarımız adına ve Antalyalılar adına başsağlığı diliyorum, sabırlar diliyorum, ruhu şad olsun, rahat uyusun ki onun hatıralarını yürütecek, sürdürecek geride meslektaşları var, başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERCENGİZ: “İYİ BİR GAZETECİYDİ, İYİ BİR İNSANDI, BİZ ONU HEP ÖYLE ANACAĞIZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Öncelikle, hepimizin başı sağolsun, Muharrem Amca yaşadığı süre içinde hep ve tek gazetecilik yaptı. Şimdiki önümüzdeki gazete patronlarının ayrı, çalışanlarının ayrı olduğu sistemin dışında, kazandığını yine gazetesine harcayan ve birçok sorunla boğuşurken gazetecisini hiç aksatmadan yarım asırın üzerine çıkartabilen iyi bir gazeteciydi, iyi bir insandı, biz onu hep öyle anacağız. Tabi ki ölüm hepimiz için mutlak son, bizler inananlar, yaşamak ne kadar doğalsa, ölüm de bizim için o kadar doğal, inşallah mekanı cennet olsun, bıraktığı aziz hatıra, en büyük hatırası gazetesinin değerli çalışanları ve evlatlarının sürdürerek, ona en büyük iyiliği yapacağını düşünüyorum. Mekanı tekrar cennet olsun, hepimizin başı sağolsun” dedi.

VALİ YILMAZ: “KENDİMİZİN İYİLİĞİNE ŞAHİTLİK

EDEBİLECEK İNSANLAR BIRAKABİLİYOR İSEK,

BANA GÖRE EN BÜYÜK MİRAS BUDUR”

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında; “Öncelikle Muharrem Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Hem basın camiamızın, hem Burdurlu hemşerilerimin başı sağolsun. Ömür kısa, gözünü açıp kapatmak kadar kısa bir süre, dün akşam haberi aldığımda Isparta’ya nakledildiğinde arkadaşlar, çok geçmeden aradım Kürşat dedi ki; ‘her ihtimale hazırlıklı olun diye söyledi doktorlar’ dedi, yarım saat geçmedi herhalde, Hak‘ka kavuştu. Ömür de böyle bu kadar kısa ama önemli olan herhalde Burdur’da en son tanışan kişi bendim. Geride hayırla yad edilebilecek bir evlat, bir eser, bir anı bırakıyor isek, bizim için önemli olan budur. Kendimizin iyiliğine şahitlik edebilecek insanlar bırakabiliyor isek, bana göre en büyük miras budur, bunu da görüyoruz.

Özellikle kuruluş yıldönümü vesilesi ile hemen arkamızdaki odada otururduk, sohbetlerde gördüğüm paylaştığımız ülkesi ve milletiyle ilgili, ilimizle ilgili, yapılacak olan çalışmalarla ilgili, yaptığı çalışmalar ve arşivlerle ilgili hizmetleri ve emekleri inşallah zayi olmaz, bu düşüncelerle de ülkesine ve milletine hayırlı bir evlat olarak yaşayıp, yaradanına kavuştu, bizler de bunun için, sizler de bunun için buradasınız, ben hepinize baş sağlığı diliyorum. Görev zor, hele Kürşat için de zor, hem baba, hem meslektaş olarak, anne de olsa, baba da olsa, dost da olsa, ayrılık zor ancak bu geçici bir ayrılık, inşallah cennetinde hepimizi buluşturur, ben tekrar Allah rahmet eylesin diyorum, hepimizin başı sağolsun” şeklinde konuştu.

Usta Gazeteci Muharrem Tuncel, Ulu Camii’nde ikindi namazını müteakip, Müftü Hıdır Bayrak’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Sultandere Mezarlığında toprağa verildi. verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive