EğitimManşetABDİ ÖZEREN İMAM HATİP ORTAOKULU’NDA ‘SINIFIM, EVİMDİR’ PROJESİ

3 sene ago

Burdur Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulunda eğitime farklı bir bakış kazandırmak amacıyla bir sınıf, ev ortamına dönüştürüldü.

Eğlenceli, inovasyon dolu, farklı ve evsel bir ortamda öğrenmeyi arttırabilmek, öğrenciye okulu sevdirip benimsetebilmek amacıyla yola çıkılan projede öğrencilerin sınıfını evi gibi görmesini sağlamak, zevkle vakit geçirecekleri, cazip ve eğlenceli bir eğitim öğretim ortamı oluşturmak, hem rutin olmayan bir hobi odası hem de bilimin dünyasında sınırsız dolaşabilecekleri bir kütüphane tadında ortam imkanları sunmak hedefleriyle yola çıkılan projede öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak amacıyla okul bünyesindeki 7-B sınıfı yalıtım malzemesi ve halılarla kaplandı.

Çiçeklerden oyuncak ayılara kadar pek çok dekoratif süs eşyası da düşünülerek sınıf donatıldı. Sadece evsel ortamı oluşturmak için gerekli malzemelerle yetinilmeyip aynı zamanda eğitimsel ve öğretimsel açıdan öğrenci gelişimini sağlayacak test sistemi, kitaplar, zeka oyunları setleri, öğrencilerin kendi kendilerine sorumluluk ve temizlik özellikleri kazanmalarını sağlatıcı elektrikli süpürge, galoş, pandif, ayakkabılık ve diğer temizlik malzemeleri de temin edildi. Öğrenciler sınıfı evi gibi görüp balık besleyerek, sınıf temizliğini kendileri üstlenerek değerler eğitimi kazanımlarını bizzat uygulayarak yaşıyorlar.

Proje yürütücüsü ve Matematik öğretmeni Feridun Bozyiğit; “2 yıl önce izlediğim bir belgeselde neden Finlandiya eğitim sisteminin bu kadar başarılı olduğu anlatılıyordu. Hiç unutmuyorum orada bir öğretmen ‘Bence en büyük başarı sebeplerimizden bir tanesi öğrencilerin okula isteyerek,severek gelmesi’ demişti. Öğrencinin okulu sevmesi için tabi ki pek çok faktör gerekli. En başta da evsel eğitim ortamı… Bu niye bizim okullarımızda olmasın?diye kendimize sorduk. Bugün öğrenciler 8-17 vakitlerini okulda geçirmekteler…Uykuyu saymazsak bu süre evde geçirdiği süreden fazla. Öyleyse ortamlarını güzelleştirmek onların severek okullarına gelmelerine,sınıfta daha fazla vakit geçirmelerine, temizlik, düzen vs özellikleri kazanmaya, sorumluluk almalarına yardımcı olacaktır. Öğrenciler gerek eğitimsel gerek öğretimsel açıdan balık yemeyi değil balık tutmayı öğreniyorlar.

Örneğin öğrenci dersi boş olunca sınıfa testlerini test dolabından kendi dağıtıyor ve sınıf başlarında herhangi bir öğretmen olmadan testini çözüyor. İsteyen öğrenci sınıf ortamında ev rahatlığında zeka oyunlarını rahatça oynayabiliyor. Sonuçlar şaşırtıcı derecede başarılı oldu. Farklı bir çizgide küçük bir tuğla koyduk. İlimiz ve Türkiyemiz için hayırlı sonuçlarla geliştirilmesi dileklerimizle..” diye konuştu.

Okul Müdürü Yusuf Gözüaçık da, yaklaşık 5.000 TL’ye mal olan projeye katkıda bulunan hayırseverlere teşekkür ederek, “Okul olarak değerler eğitimini çok önemsiyoruz. Değerler eğitiminin öğrenciye sözlerden ziyade onların yaşayarak yaparak öğrenmelerine katkı yapan böyle çalışmanın parçası olmak bizi çok mutlu ediyor. Katkısı olan herkese teşekkürler” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive