30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıldönümü dolayısıyla dün akşam Burdur Valisi Ali Arslantaş ve eşi Hatice Arslantaş ev sahipliğinde Zafer Bayramı resepsiyonu düzenlendi.

Polis Evi Göl Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde düzenlenen resepsiyon saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Resepsiyon Vali Arslantaş’ın günün anlam ve önemini belirten konuşma ile devam etti.

Resepsiyon süresince davetlilerle tek tek ilgilenerek, herkesin bayramını kutlayan Vali Arslantaş ve eşi Hatice Arslantaş, günün anısına hazırlanan pastayı Hacılar Köyünden 99 yaşındaki Yusuf Baş ve eşi Rukiye Baş ile birlikte kestiler.

Vali Arslantaş resepsiyonda yaptığı koşmasında; “Bir güzel Ağustos akşamında, tarihimizin eşsiz zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramını siz değerli davetlilerle birlikte kutlamanın sevinç ve gururunu yaşıyorum.  Yüce milletimizin ve kahraman ordumuzun, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiği Büyük Zafer, tarihe altın harflerle işlenmiştir. 30 Ağustos Zaferi, esasen şanlı tarihimizin bir özeti niteliğindedir. Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu ile yazılmış büyük bir destandır. Atatürk’ün üstün komutanlık ve liderlik  yeteneği, milletimizin vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusu, ordumuzun kahramanlığı ve cesareti, bu eşsiz zaferi getirmiştir ve Türk milleti bu zafer ile adeta küllerinden yeniden doğmuştur.  Bu öyle büyük bir zaferdir ki:  Asırlardır hür yaşayan bir milletin haykırışıdır. Birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır.  Bağımsız ve müstakil olarak sonsuza kadar bir arada yaşama irademizin en önemli kilometre taşıdır.  Büyük fedakarlıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının, Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu olduğunun ilanıdır.  Atatürk’ün komutanlık ve liderlik dehasıdır. Millet-Ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucudur.  Mehmetçiğin cesaret ve kahramanlık destanıdır.  Saygıdeğer Misafirler,  Aziz milletimiz, Kurtuluş Savaşı’nda kaderini kendi elleriyle çizmiş, ecdadımızın büyük fedakârlıklarla vatan yaptığı mukaddes topraklarda sonsuza kadar bağımsız yaşama iradesini ortaya koymuştur.  Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi neticesinde kazanılan 30 Ağustos Zaferinin ardından Atatürk’ün sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurduğu demokratik, laik, modern Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin engin tecrübesinin ve şerefli bir hayat sürme idealinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir.”dedi.

Vali Arslantaş, “Türk milletinin önünde, bu kutlu mücadelenin devamı olarak ulaşmamız gereken büyük hedefler bulunmaktadır. Geçmişteki mücadelemizden ve zaferlerimizden aldığımız güç ve moralle, Cumhuriyetimizin üstün nitelikleri doğrultusunda çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak için hep beraber var gücümüzle çalışıyoruz. Milletimizin ortaya koyduğu bu yüce ve yüksek ruh ve şuur, inanıyorum ki her zaman canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimizdir. Bin yıldır bu topraklarda yaşayan bir millet olarak bundan sonra da birbirimize yaslanarak, kenetlenerek yaşamaya devam edeceğiz. Bu birlikteliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bugüne kadar toplum olarak birlik ve beraberlik içinde elde ettiğimiz başarılar, yolumuzun açık olduğunun en somut göstergesidir. Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan milletimizin birlik ve beraberliği, hiçbir zaman zedelenmeyecektir. Dünyanın birçok yerinde ekonomik ve siyasal sıkıntıların yaşandığı günümüzde bugün ilimizde teneffüs ettiğimiz değerler mozaiğinin önemi bir kat daha artmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti; tüm vatandaşlarını 1. sınıf vatandaş olarak görmekte, hiçbir ayrımcılığa müsaade etmemekte, bu güçlü demokratik yapısıyla da çevresindeki diğer ülkelere model oluşturmaktadır. Atalarımızın bize miras olarak bıraktığı bu güzel hoşgörü ikliminin daha da güçlendirilerek gelecek kuşaklara aktarılması ve bütün insanlığa esin kaynağı oluşturması en büyük dileğimizdir.  Bu vesile ile hoşgörü ikliminin yaşamasını sağlayan tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ederim.  30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’ıncı yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.  Bu düşüncelerle tüm Burdurluların 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Resepsiyona Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Garnizon ve 58. Komando Eğitim Alay Komutanı P. Alb. Ertan Binay,   Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hakan Başaklıgil, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, kurum müdürleri, şehit ve gazi aileleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, iş insanları katıldı.