ÇevreManşet9 Bin Kan bağışına, 9 Bin Fidan

5 sene ago

2014 yılı boyunca kan bağışında bulunan 9 bin kişi için, 9 bin fidan dikildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türk Kızılay’ı tarafından 17 Nisan’da  “Bir Kan Bir Fidan” kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında Burdur’da yıl içerisinde kan bağışında bulunan yaklaşık 9 bin kişi için kentin farklı noktalarına karaçam, kızılçam, ardıç ve servi türlerinden 9 bin fidan toprakla buluşturuldu.

 

Büğdüz köyü yolu Örtülü Mevkisi’nde düzenlenen fidan dikme töreninde konuşan Burdur Valisi Hasan Kürklü, hem kan bağışının hem de fidan dikmenin böyük önem taşıdığını söyledi.

 

Kan bağışının hayat kurtardığını, fidan dikiminin ise Türkiye’deki ormanlık alanları artıracağına işaret eden Kürklü, “Kampanyanın hem kan bağışı hem de fidan dikimini özendirmesi önemli. Bu çalışmayı yürüten tüm kurumları kutluyorum” diye konuştu.

 

Isparta Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci ise Kızılay’a kan bağışında bulunanlar için birer fidan diktiklerini, böylece vatandaşları kan ve ilik bağışı konusunda özendirmek ve bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

 

Değirmenci, kampanyanın 5 yıl sürdürüleceğini ve Türkiye genelinde 15 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını bildirdi.

 

Daha sonra Kürklü, Değirmenci, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Burdur Emniyet Müdürü İbrahim Taşlı ve Kızılay Kan Bağış Merkezi Doktoru Nefise Akdemir fidan dikti.

Kodlama : SadeMedia Interactive