Genel897 milyon liralık yatırım yaptık (Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci’den Burdur gezisi)

4 sene ago

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, geçtiğimiz Pazar günü ilimize gelerek çeşitli temas ve incelemelerde bulundu. Tüfekci, Burdur’a 2003’ten 2015’e son 12 yıllık AK Parti iktidarları döneminde Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaklaşık 897 milyon liralık yatırım yaptığını açıkladı.

Bakan Yardımcısı Tüfekci’nin Burdur programı Valilik ziyaretiyle başladı. Bakanlık olarak Burdur’a ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Tüfekci, “2003’ten 2015’e kadar yaklaşık 897 milyon liralık yatırımı Burdur’a kazandırdık. Kanaatimce Burdur’a en çok yatırımı yapan Bkanlık, Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Tabii bunu yeterli görmüyoruz. Bundan sonra da yeni projelerimiz var.” şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak Burdur’a ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Tüfekci, şöyle konuştu: “2003’ten 2015’e kadar yaklaşık 897 milyon liralık yatırımı Burdur’a kazandırdık. Kanaatimce Burdur’a en çok yatırımı yapan bakanlık, Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Tabii bunu yeterli görmüyoruz. Bundan sonra da yeni projelerimiz var. 12-13 yılda Belkayası Barajı ve sulamasını, Bucak ilçesinde Onaç 2 Barajı ve sulamasını bitirdik. Karaçal Barajı ve sulamasını bitirdik, hizmete girdi. Yeşilova ilçesinde Değirmendere Barajı var. Büğdüz Barajı bitti ama sulama çalışması devam ediyor.”

Bakan Yardımcısı Tüfekci, yenilenebilir enerji diye tabir edilen HES’leri önemsediklerini söyledi. HES projelerinin Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğu bir dönemde ülkeye nefes aldıracağını anlatan Tüfekci, “Bununla ilgili iki planımız var. Bunların projesini en kısa sürede bitirip hayata geçireceğiz. 2017 ve 2019 döneminde Bucak İçme Suyu Projesi’ni planlıyoruz. Çünkü Bucak’ta içme suyuyla ilgili ihtiyaçlar olmaya başladı. Burdur merkez belediyemizle isale hattı yenileme çalışması devam ediyor. İnşallah DSİ ve Belediye güzel çalışmaya imza atacaklar.” diye konuştu.

13 yılda 80 milyon fidan dikildi

Tüfekci, 2002’den 2015’e kadar Burdur’a 80 milyon fidan diktiklerini ancak bunu yeterli görmediklerini bildirdi. Bu yıl 3 milyon 280 bin fidanı, 2017-2019 döneminde de 8 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını vurgulayan Tüfekci, 10 mesire yerini bitirdiklerini 3 mesire yerinin ise planlamasını yaptıklarını ifade etti.

Tüfekci Valilik ziyareti sonrası Grand Özeren Otel’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Birimleri Değerlendirme Toplantısına Katıldı. Toplantıda Bakanlık Bölge Müdürleri tarafından Kurumlarıyla ve Burdur yatırımlarıyla ilgili sunum yapıldı ve değerlendirmelerde bulunuldu. ORKÖY Kredi Sertifikaları dağıtıldı.

Toplantı Sonrası Bakan Yardımcısı Tüfekci Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti. Belediye ziyareti sonrası Gölhisarspor ve Bucak Bld. Oğuzhanspor Bölgesel Amatör Lige Yükselme maçının ikinci yarısını izleyen Bakan Yardımcısı daha sonra Serenler Tepesi Tabiat Parkında Doğaya Keklik Salımı ve Fidan Dikimi programlarına katıldı. Buradaki program sonrası Büğdüz Göleti’nde incelemede bulunan Bakan Yardımcısı Büğdüz Muhtarlığını da ziyaret etti. Büğdüz Göleti incelemesinin ardından Aziziye’ye geçen Tüfekci Aziziye Göleti’nde incelemelerde bulundu, Aziziyeli vatandaşlarla sohbet etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive