GündemManşet83 yıldır zamanı gösteriyor

3 ay ago

BURDUR Saat Kulesi 83 yıldır zamanı gösteriyor.
Burdur Ulu Camii’nin kuzeyinde Konya Valisi Ahmet Tevfik Paşa tarafından 1830 yılında yaptırılan saat kulesi 1914 depreminde yıkıldı. Aynı yere Kâhyaoğlu Hacı Ali Emir Bey tarafından 1936-1937 yıllarında yeniden yapıldı.
Sarı Kesme taştan yaptırılan saat kulesi, 30-35 metre yüksekliğinde, 4.4 metre boyunda kare kaide üzerinde sekizgen gövdeli olarak yükseliyor ve aşağıdan yukarıya doğru incelen gövde enine silmelerle beş kata bölünmüş şekilde.
Kulenin en üst katında her yüzeye dikdörtgen pencereler açılmış ve buraya bir oda yerleştirilmiş olan kulede bu odanın altına bir boşluktan sonra her cephede birer tane olmak üzere yuvarlak kadranlı dört saat yerleştirildi. Bu saatlerin altına da kuleyi çepeçevre dolaşan bir balkon yerleştirildi.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ;”ilk saat kulemiz 1914 depreminde tamamen yıkılmış. 1935-1937 yılları arasında yeniden inşa ettirilmiş. Yerden yüksekliği 30 metre, dört bir tarafında şehrin dört bir yanına bakan saatleri olan çok özel bir yapı. Saat Kulesini yeniden çalışır hale getirdik. Burdur’un simgesi olan saat kulesi Burdur’un simgesi olan önemli bir yapıt. Biz de buna sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu yapının korunmasının çok önemi olduğunu düşünüyorum çünkü bu kulenin Burdur’un tarihinde önemli bir yeri var” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive