GündemManşet81 il’de eş zamanlı FETÖ operasyonu (Burdur’da 12 Polis için gözaltı kararı, 8 şüpheli yakalandı, 4’ü aranıyor)

3 sene ago

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mahrem yapılanmasına yönelik Ankara merkezli 81 il’de 8 bin 500 polisin katılımıyla düzenlenen eş zamanlı operasyon kapsamında Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta’da 48 şüpheli gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Emniyet Teşkilatındaki gizli yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 4 bin 672 şüpheli hakkında çalışma başlatıldı.Şüphelilerden bin 448’inin FETÖ’den tutuklu bulunduğu belirlendi.

3 bin 224 gözaltı şüpheli hakkında kararı

Hakkında gözaltı kararı alınan 3 bin 224 şüpheliden bin 120’si yurt genelinde 8 bin 500 polisin katılımıyla düzenlenen operasyonlarda yakalandı.

26 Nisan 2017 Çarşamba günü Türkiye çapında gerçekleştileren gerçekleştirilen FETÖ operasyonlarında örgütün Emniyet’teki gizli arşivi ele geçirildiği ve kripto Emniyetçiler tespit edildiği iddiaları medyada geniş yankı buldu. MİT’in yürüttüğü ‘HUMINT’ programı sonucunda elde edilen bilgiler çerçevesinde gerçekleştirilen son operasyonun Bylock’un deşifresi kadar önemli olduğu belirtiliyor.

‘HUMINT’ YÖNTEMİ

MİT bu operasyonda ‘HUMINT’ yöntemiyle kripto FETÖ’cüleri saptadı. HUMINT (Human Intelligence), “Sahadaki bir insandan elde edilen istihbarat” şeklinde tanımlanıyor.

Şüphelilerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda, sahte kimlik ve sürücü belgeleri, dijital materyal ve örgütsel iletişimde kullanılan cihaz ve aparatlar, örgütsel doküman ve himmet listeleri ile örgüte ait altın, döviz ve para ele geçirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta’da da eş zamanlı operasyon düzenlendi.Operasyonda Antalya’da 17, Muğla’da 6, Isparta’da 17, Burdur’da 8 olmak üzere 48 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden bazılarının örgütün eğitim kurumlarında öğretmen olduğu ve örgüt içinde “imamlık” yaptığı, bazılarının da “ByLock” kullanıcısı olduğu belirlendi. Şüpheliler işlemleri için emniyete götürüldü. Soruşturma kapsamında gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

Burdur’da 8 gözaltı

Ankara merkezli FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Burdur’da 8 kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Burdur’da haklarında yakalama kararı çıkarılan 12 kişiye yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi. Tamamı mevcut emniyet mensubu polislerden oluşan şüphelilerden 8’i gözaltına alınırken, 4’ünün arandığı belirtildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive