Burdur’lu Hüseyin Demir (60) 8 yaşında tutulduğu sipsi sevdasına ömrünü adadı.

Burdur’un Dirmil İlçesi Asmabağ Köyü’nde İlkokul ikinci sınıfta iken sipsi yapımına merak salan Hüseyin Demir 52 yıldır sipsinin hem imalatını hem de icrasını yapıyor. Demir, Gazi Caddesi’ndeki işyerinin üst katında sipsi yapımına devam ediyor.

Demir “ilkokul ikinci sınıfta çocuk ruhumla başladığım sipsi serüvenim 52 yıldır devam ediyor. Uluslararası arenada bu küçücük müzik aleti ile iki altın bir gümüş madalya ile aldım. İnşallah yenilerini almaya devam edeceğim” dedi.

Demir “İlkokul ikinci sınıfta okuduğum 1968 yılında sipsi ile haşır neşir oldum. İlk sipsimi kendim yaptım. İlk akşam 9-8 lik bir parçayı çaldım. İnşallah unutmam diyerek uyudum. Sabah uyandığımda yeniden aynı parçayı çaldım. Sipsiye başlama serüvenim budur. İlkokul öğretmeni öğretmeni Faik İnce’nin teşvikiyle müziği biraz daha pekiştirdiğini ve sonrasında 20 yıl onunla müzik yolculuğu yaptığını söyleyen Demir “müzkite mutlaka çevreden etkilenmek gerekiyor. Duyguların, o bölgedeki sanatçıların çalma tekniklerini, nefes tekniklerini ve parmak uygulamalarını çok dikkatli bir şekilde hem dinleyip hem izlemek gerekiyor hem işitmek gerekiyor. Müzisyenin en önemli özelliği kulaktan sesi sağlam olarak almasıdır” ifadelerini kullandı.

Demir; “sipsiyi 52 yıldır uğraşmamı bir çok aşamadan geçtik. bugüne kadar yaklaşık 70 bin den fazla sipsi yapmışımdır. Dünyada ülkemizde pandemi illeti var. Bu da bizi eve hapsetti. 3,5 ay dükkanımı açmadım. Pandemi döneminde evde yaklaşık 1000 sipsi yaptım” dedi.

Sipsinin yaşaması ve gelişimi için emek harcamayı sürdüreceğini aktaran Demir “konservatuvardaki, radyodaki öüzik icracıları ile zaman zaman fikir alışverişi yapıyoruz. Dirmil’de sipsi çok önemli. Patent alınması için çalışmalarımız devam ediyor. Sipsi Erzurumda da çalınır, İzmirde de çalınır ama her yerin nefesi ve tekniği çok farklı oluyor. Radyoda iki Burdurlu sanatçı var Ferhat Erdem ve Şahin Akay. Hepimiz birbirimizden farklı çalarız” diye konuştu.

Sipsi ile ferdi olarak 1986 yılında İngiltere’de Dünya Halk Çalgıları yarışmasına katıldığnı söyleyen Demir “32 ülke arasında Dünya ikincisi oldum. Amerikadan gelen ekip birinci oldu. Galler’den gelen ekip ise üçüncü olmuştu. 2011 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Oda Orkestrası ile Bulgaristan’a gittik. Oradaki Uluslararası Halk Çalgıları yarışmasına katıldım ve orada altın madalya kazandım. 2013 yılında Kültür Bakanlığı’nın referans olduğu yarışmada Azerbaycan Bakü’de düzenlenen yarışmaya bir öğrencimle katıldım ve orada da altın madalya kazandım” dedi.

Yabancı müzisyenlerin sipsiyi ilginç bulduklarını anlatan Demir “Sipsiyi merak edenlere gönderiyorum. Genelde İskoçlar, Almanlar ve Japonlar sipsiye ilgi duyuyor” ifadelerini kullandı. Sipsinin su kamışından yapıldığını anlatan Demir “kamış cinsi çok önemli” diye konuştu.