Hem araçların hem de yayaların trafikteki güvenliklerini sağlamak amacıyla yeni bir düzenleme geliyor. Araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeye göre, araçlarda bulunması gereken zorunlu ekipmanlar belli oldu. Bu ekipmanlara sahip olmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek.

Otomobil dünyasına ilişkin haberleri ile tanınan gazeteci Emre Özpeynirci, yeni uygulamanın detaylarını paylaştı. Sosyal medya hesabı X'te uygulamanın zamanını ve araçlarda aranacak ekipmanları açıklayan Özpeynirci şunları yazdı:

7 Temmuz'dan itibaren araçlarda zorunlu olacak standart güvenlik özellikleri:

  1. Acil durum frenleme asistanı.
  2. Sürücü yorgunluk algılama sistemi.
  3. Alkol kilidi hazırlığı.
  4. Kaza veri kaydedicisi.
  5. Ani frende otomatik yanan flaşörler.
  6. Önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam.
  7. Akıllı hız yardımı. Trafik işareti algılama sistemi burada devreye giriyor. Yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi.
  8. Şerit takip asistanı. Sadece uyarı değil direksiyon müdahalesi isteniyor.
  9. Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü
  10. Otobüsler ve kamyonlarda ise olası kör noktaları daha iyi belirlemeye yönelik teknolojiler, yayalar veya bisikletlilerle çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemleri zorunlu olacak.

Not1: Bu ekipmanlara sahip olmayan araçlar 7 Temmuz'dan itibaren, tescil edilip satılamayacak.

Altın Almak İsteyenler Dikkat! 13 Mayıs Gram Altın ve Çeyrek Altın Fiyatları Altın Almak İsteyenler Dikkat! 13 Mayıs Gram Altın ve Çeyrek Altın Fiyatları

açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi