BölgeEkonomiGündemManşet66 yaşındayız

9 ay ago

1 Eylül 1954 tarihinde Burdur’da yayın hayatına başlayan Yeni Gün Gazetesi, bugünkü sayısıyla 66’ıncı yayın yılına adım atmanın heyecanını, mutluluğunu yaşıyor…

Bundan 66 sene önce kurucumuz Osman Şan’ın girişimleriyle ‘Yeni Turan’ adıyla başlayan 1978 yılında ise; Yeni Gün’e dönüşerek, Muharrem Tuncel’in liderliğinde devam eden bu kutlu yolculuk, bugün 66 yaşına erişti.

Anadolu’da bir yerel gazetenin, Burdur’da 66’ıncı yaşına girmesi, zorlu şartlar içersinde yapılan, kurumsallaşma kültürünün, geçmiş hafızamızın zayıf olduğu bir konjonktürde daha da özel, ayrı anlamlar taşıyor.

66’ıncı yaşımızın gururu içerisindeyiz. Dile kolay; 66 senelik bir maziye, arka plana, birikime sahibiz…

Yeni Gün’ün bugünlere gelmesinde en büyük pay; hiç kuşkusuz Burdur’un, Burdur’da yaşayanların, okuyucularımızın… Sizlerden aldığımız destekle, ilimizin dinamiklerinden aldığımız güçle 66’ıncı yaşımıza eriştik.

Her fırsatta vurguladığımız gibi; Yeni Gün, günlük süreli yerel bir gazete. Bu gazete; Burdur’un, Burdurlunun, Burdur’a ait değerlerin gazetesi… Tuncel ailesi ise; bu kamu hizmetine aracılık etmekte, işletmeciliğini yaparak, ilimize katkı sağlama peşinde…

Yeni Gün’ü, Yeni Gün yapan ana ruh, temel yapı taşı, yayın politikamızın eksenleri, işte bu anlayışa dayanıyor…

Burdur’un sahip olduğu birikime inanıyoruz… Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip Burdur’un daha da gelişmesi, pastanın büyümesi için uğraş veriyoruz.

Kuruluş yıl dönümleri aynı zamanda bir fırsat. Her yeni yayın yılı, yeni başlangıcı, yeni umutları sembolize ediyor. 66 yıllık köklü geçmişimizden güç alarak, geleceğe uzanıyoruz…

“Daha iyi bir gazete, daha kaliteli bir gazete” hiç bitmeyen bir arayış, değişmeyen bir hedef bizim için… İçeriğimizi zenginleştirmek, niteliğimizi artırmak, derinleştirmek. ‘İçerik, nitelik, derinlik’ üçlemesinde, her geçen bir yılın üzerine koyarak, ilerlemek, referans gazetesi olmak, marka değerimizi artırmak da; hedeflerimiz arasında olmaya devam ediyor.

Gazetecilik bir sevda, aşk işi, aynı zamanda ekip ruhu, takım çalışması isteyen bir alan. Ekip arkadaşlarımızla birlikte, yeni yaşımızda da daha iyi bir gazete çabamız, devam edecek.

Yeni Gün’ün bugünlere gelmesine katkı koyanlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde 66’ıncı yaşımıza ulaştık. Taraşlı ailesine, Balbay ailesine, yolu Yeni Gün’den geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza bir kez daha gönülden teşekkür ediyoruz.

İyi ki; varsınız… Onların emekleriyle, Yeni Gün’ün gazetecilik serüveni sürüyor.

Yeni Gün Gazetesi Burdur’da 66’ıncı yaş sevincini yaşarken, bir yanımızda da hüznümüzü yaşıyor, ikinci kez buruk kut- lamamızı gerçekleştiriyoruz.

Yeni Gün’ün yaşaması için bir ömrünü harcayan, Yeni Gün ismi ile özdeşleşen, Burdur basınının tecrübe abidesi, duayen isimlerinden Muharrem Tuncel’siz ikinci kuruluş yıl dönümü.

10 Aralık 2017 tarihinde ani bir kalp rahatsızlığı nedeniyle kaybettiğimiz Yeni Gün’ün her şeyi olan Muharrem Tuncel’in en büyük eserini yaşatmaya, ayakta tutmaya çalışıyoruz…

O; gittiğinden beri her şey zorlaşmasına, kötüleşmesine rağmen, koca Çınar’ın öğrettikleriyle, gazetesini yaşatma kararlığımız, azmimiz sürüyor. Kurduğu düzen, ilkeleri, prensipleri, bize öğrettikleriyle, bu zor süreçte ayakta kalmayı başardık.

Evet; dünya, bölgemiz, ülkemiz ve ilimiz çok zor bir dönemden geçiyor.

Ekonomik şartların ağırlaştığı, buhranın derinleştiği bir süreçteyiz. Özellikle geçen yıl Ağustos 2018’de baş gösteren dolar – kur krizinin en olumsuz etkilediği sektörlerin başında basın – medya geliyor.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) geçtiğimiz günlerde hazırladığı rapor, ‘yerel basın acil durum bilgi notu’nda da net bir şekilde de görülebileceği gibi; yerel basın büyük sorunlar içersinde, adeta kapanmanın eşiğinde!..

Geçtiğimiz yıl fırlayan kur fiyatları, sürekli yükselen girdi maliyetleri gazeteleri zorlamaya devam ediyor. Artan girdi ma- liyetlerinin yanı sıra, resmi ilan gelirlerindeki azalmalar, özel ilan, reklam pastası- nın da daralması, gelirler yönünden yerel basını, yazılı basını, tüm medya kuruluşlarını ekonomik açıdan çok zorluyor.

İşte; son yılların en sıkıntılı sürecinden geçtiğimiz bir ortamda, 66’ıncı yaşımıza adım attık.

Evet; bir hayli zor bir dönemdeyiz. Ama; ümidimizi asla kaybetmiyoruz. Zorlansak da, bu sürecin de üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

En başta; varlık sebebimiz olan okur- larımızın ve Burdur’un dinamiklerinden aldığımız desteklerle, kurucumuz Muharrem Tuncel’in ilkeleri doğrultusunda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz…

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive