Burdur’da telefon dolandırıcılarının tuzağından son anda kurtulan Ahmet Taşbaş (82) “60 yıllık esnafım ilk defa başıma böyle bir olay geldi” dedi.

Burdur’da Ahmet Taşbaş’ı cep telefonundan arayıp, kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, adının terör örgütü soruşturmasına karıştığını söyleyip, bankadaki tüm parasını kendilerine vermesini söyledi. Dolandırıcılara inanıp, 85 bin TL’sini verilen hesaba yatırmak üzere banka şubesine giden Ahmet Taşbaş’ın durumunu fark eden oğlu, polise haber verdi. Bankaya giden polis, Ahmet Taşbaş’ı dolandırılmaktan son anda kurtardı.

Yeni Gün Gazetesi’ne konuşan Ahmet Taşbaş, Burdur’da 1960 yılından bu yana esnaflık yaptığını başına ilk defa böyle bir olay geldiğini söyledi.
Taşbaş “ben öğle yemeği için eve gelmiştim. Telefonla aradılar. Polis olduğunu söyledi. Yaşın kaç dediler ’82’ dedim. Bir sahtekarlık var bunu araştırıyoruz dedi. Ben ‘oğlum ben telefon kullanmasını bilmiyorum, oğlumu ara deyip oğlumun numarasını verdim’. Bankada neyin var diye sordular. Ben bilmiyorum dedim. Evde para yok mu, dediler ‘var dedim’ onu da getir’ dediler. Hesap numarası verdiler. Bankaya gittim. Orada bankanın güvenlikçisi içeriye girerken ‘Adın ne diye sordu’ Ahmet Taşbaş’ dedim. Polisler orada bekliyorlarmış, onlara haber verdi, olay böyle oldu” dedi.

Ahmet Taşbaş’ın oğlu Kayhan Taşbaş’ta “öğle yemeğine geldiğimizde telefon çaldı. Komiser falanca diye adını söyledi. ‘Biz PKK olayına karışmış bir çeteyi yakalayacağız, senin babanın telefonu da bu amaçla kullanılmış, şu anda baban sıkıntıda, sen telefonu kapatma hemen adliyeye gel, kesinlikle telefonu kapatma ‘ dedi. Ben bir iki dakika sonra telefonu kapattım ve polisi aradım. Daha sonra Avukat olan damadımı aradım. O da hem bankayı, hem polisleri aramış, bankadaki hesapları bloke ettirmiş. Babam bankaya ulaşınca polisler hemen babamı almışlar. Allah’a şükür herhangi bir zarar ziyan olmadan rabbim kurtardı” dedi.

Telefonla aranılarak tuzağa düşürülmek isteyen vatandaşları uyaran Taşbaş “kendilerini arayıp arayıp kesinlikle telefonu kapatmayın biz komiseriz, savcıyız, hakimiz diyenlere inanmasınlar. Sakin olup, telaşa kapılmadan polisi arasınlar. Hiç bir polis, hiç bir savcı bugüne kadar para diye hiç bir kimseyi aramadı, aramazda. Babamın dolandırıcılara benim telefon numaramı vermesi ve o adamların beni araması babamın dolandırıcılardan kurtulmasına vesile oldu” diye konuştu.