EkonomiManşet6. YÖREX FUARI’nda ‘coğrafi işaretin ve markalaşmanın önemi’ vurgulandı

4 sene ago

Komşu ilimiz Antalya’da bu yıl altıncısı gerçekleşen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) çoğrafi işaretlerin önemi ve marmaklaşma vurgusu öne çıktı. Batı Akdeniz bölgesinin gözde fuarlarından birine dönüşen, Türkiye’nin markası haline gelen YÖREX’te, yöresel tatlar fuarı ziyaret edenlerin beğenisine sunuldu.

Açılış etkinliğine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılırken, ilimizden Vali Hasan Kürklü ile BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’de açılışa katılarak Burdur’u temsil ettiler.

Türkiye’nin markası haline gelen Yörex’te, Coğrafi İşaret ve Markanın önemi vurgulandı. Burdur’un, ülkemize iki coğrafi işaret kazandırması takdir kazandı.

Bu yıl 6.sı düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in açılışına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu Fuar alanında BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik Karşıladı. Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada yine veciz ifadelerde bulundu ve yine yöremizin ve Türkiye’nin en ciddi çıkış yollarını bir kez daha vurguladı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın kurucusu olduğu Yörex’in 6.sında, Burdur’dan kurum olarak BUTSO ve ayrıca Yassıgüme Köy Pazarı ile Burdur Şiş Köftecisi Kadir Bedel stant açtı. Geçtiğimiz 7 Ekim 2015 günü açılan Yörex Fuarı’nın açılışına, Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra; Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar, Antalya Valisi Muammer Türker, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin katıldılar. Yerel ve yaygın basının da büyük ilgi gösterdiği açılıştan sonra, protokol basınla birlikte stantları tek tek gezdiler. BUTSO Standını da ziyaret eden protokola, Burdur Ceviz Ezmesi ikram eden Yusuf Keyik; Burdur’un iki yöresel ürününe coğrafi işaret aldığını anlatarak, belgeleri gösterdi. Keyik ayrıca, protokole Mehmet Bedel’den küçük bir sipsi resitali dinletti.

Bu yıl Yörex Fuarı’na, Türkiye’nin yaygın basın duayenlerinden ve Cumhuriyet dönemi demokrasi hareketlerinin hafızası olan Yavuz Donat’la gelen Hisarcıklıoğlu, Coğrafi işaretin önemini bir kez daha vurgulayarak, coğrafi işaretli ürünlerin iki kat daha fazla sattığını ve daha değerli fiyat kazandığını anlattı. Yörex’in bir Türkiye projesi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Anadolu coğrafyası, müthiş bir hazine. Her ilçenin bir zenginliği var. Bu nedenle, markalaşma çok önemli. Şehirlerin markalaşmasını hızlandırmalıyız. Lale’yi dünyaya biz tanıttık; ama biz sahip çıkamadık. Bugün Hollanda sadece laleden 1 milyar Euro kazınıyor” dedi.

Her yıl artarak devam eden ilgi ile bu yıl 6. Yörex’e 68 il’den 101 Oda ve Borsa, 11 kalkınma ajansı ile 224 firma katıldı. 150 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen Fuara, halkın ilgisinin de arttığı gözlenmekte.

Kodlama : SadeMedia Interactive