Burdur’da yaşayan 54 yaşındaki Dudu May, 25 yıldır defterlerine yazdığı notları toparlayarak “Zerreden Ummana Aşk Yolculuğu” isminde kitap bastırdı. Gelecek nesillere bir hatıra bıraktığı ve hayalini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu ifade eden Dudu May, bastırdığı kitaptan gelecek olan gelir ile de cami yaptırmak istediğini söyledi.

1966 yılında Askeriye köyünde doğup daha sonra da Burdur Merkez’de yaşamaya başlayan evli ve 2 çocuk annesi olan Dudu May, azmiyle gelecek nesillere örnek olacak bir harekete imza atarak gönüllere dokundu. İlkokul mezunu olan Dudu May, 29 yaşından bu yana defterlerine yazdığı notları toparlayarak kitap haline getirdi. Maddi imkansızlıklardan dolayı 6 senedir bastırmaya çalıştığı “Zerreden Ummana Aşk Yolculuğu” ismindeki kitabını bastırdı. May, şimdiki arzusunun kitaptan elde edilecek gelir ile köyüne büyük bir cami yaptırmak olduğunu ifade etti.

Kitabını bastırmak için 6 sene boyunca uğraştığını, aramadığı yayınevi kalmadığını belirten 54 yaşındaki Dudu May’ın konuşmasından pasajlar şöyle:

“6 sene boyunca yazdıklarımı kitap olarak bastırmaya çalıştım”

“Çocukluğumda çok zorluklar yaşadım. Bu dünyaya garip geldim, boynu bükük geldim, hüzünle yaşadım. Ama ben bu dünyaya boşa gelmedim. Birşeyler aramaya, sormaya, bulmaya değil yaradanımı bulmaya geldim. 29 yaşında kendi defterlerime notlar yazmaya başladım. Gece, gündüz demedim, tarla, bahçe demedim hep yazdım. Zaman geçti 48 yaşına geldim, defterlerime yazdığım notları bırakabileceğim kimse olmadığı için kitap olarak yayınlansın ve bu yazdıklarımın bütün insanlığa faydalı bir eser olarak kalmasını istediğim için kitap bastırmaya karar verdim. Rabbimin buyurduğu ilimden herkesin nasiplenmesini istedim. Belki kitabı okuyan bir kişi etkilenir ve arkamdan dua eder diye düşündüm. O günden sonra araştırmaya başladık. Ben ilkokul mezunu olduğum için çok anlamıyordum bu işlerden. Bir sürü yere başvurduk ama çok fazla para istediler. Maddi imkansızlıklardan dolayı 6 sene boyunca yazdıklarımı kitap olarak bastırmaya çalıştım. O süre içinde ben yazmaya devam ettim. Bir gün sohbet esnasında bir yayınevi söylediler o yayınevi ile irtibata geçtik. Yayınevi kitabı basmayı kabul etti ve çok şükür kitabım basıldı.”

“Kitabın geliriyle köyüme cami yaptırmak istiyorum”

“Çok şükür yıllar sonra hayalim gerçek oldu. Şimdi bu yazdığım kitaptan gelecek olan gelir ile de kendi köyüme (Askeriye Köyü) büyük bir cami yaptırmak istiyorum. Köyün azasıyla görüşmelerim devam ediyor. Etraftan sorduk, araştırdık baya külfetli bir iş olacak gibi. Kitaptan ne kadar gelir elde edilecek bilmiyorum, çok şükür aç değilim ama maddi durumum da çok iyi değil. En azından çok büyük bir cami yaptıramayacak olursam bile prefabrik bir mescit yaptırmak istiyorum. Ama dediğim gibi hayalim kitaptan elde edilecek gelir ile köyüme büyük bir cami yaptırmak.”

“Şan, şöhret ile işim yok”

“Şan, şöhret ile işim yok. Şimdiye kadar da olmadı, olamazda. Ben şan, şöhret, para, pul peşinde asla değilim. Rabbim bugün bana rızkımı veriyorsa şükürler olsun bu bana yeter. Benim dünya malı ile hiç bir işim yok. Benim için önemli olan rabbimin kulum demesi. Bundan sonra tek arzum dediğim gibi bu dünya da birde cami yaptırabilmek.”

-Muhammet Fatih Başcı