EğitimEkonomiGündemManşet48 yıldır demir dövüyor

4 ay ago

Burdur’lu Mehmet Potak (60) ilkokuldan mezun olduğu 1971 yılından bu yana sıcak demircilik yapıyor. Potak, sıcaklığı 55-60 dereceyi bulan Demirci ocağının karşısında ekmek parası için günde 10 saat demir dövüyor.

Burdur Bakırcılar arastasındaki 30 metrekarelik dükkanında yeğeni Uğur Kanık ile birlikte baba mesleği sıcak demirciliği sürdüren Mehmet Potak; “1971 yılında ilkokulu bitirdikten sonra babamın yanında çalışmaya başladım. Askerden sonra usta olarak mesleğimi sürdürdüm. Yaklaşık 48 yıldır bu işi yapıyorum. Mesleğimi severek yapıyorum” dedi.

“Meslekte çırak yetişmediği için sıkıntıları olduğunu anlatan Potak; “mesleğimiz güç gerektiren zor bir meslek ama işimizi kolaylaştıran makinalar var. Meslek zor olsa da önemli değil önemli olan bu mesleği bizden sonra yürütecek kimse yok. Bakırcılar arastasında son bir kaç ustayız bizden sonra yapacak kimse yok” diye konuştu.

Eğitim sisteminin değişmesinden sonra sadece kendi mesleklerinde değil bir çok meslekte çırak yetişmediğini savunan Potak; “çıraklık yıllarımda bir çok bu mesleği yapan vardı ama şu anda bu işi yapan bir kaç kişi kaldık. Eğitim sistemi değişti, çırak yetişmemesinde bunun rolü oldu. Herkes okumaya hevesleniyor. Mesleğe heveslenen yok. Yanımda en son 25 sene önce çırak yetişmişti” ifadelerini kullandı.

Potak’ın yeğeni Uğur Kanık (47) ise ilkokulda okuduğu yıllarda yaz tatillerinde bu meslekte çalışmaya başladığını belirtti.

Kanık; “mesleğimiz dede mesleği. ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak mesleğe başladım. Burada askere gidene kadar çalıştım. Askerden geldikten sonra da mesleğime devam ediyorum. Yaklaşık 38 yıldır bu mesleğin içindeyim. Mesleğimi seviyorum. Bir şeyler üretmek, imal etmek çok zevkli. Dışarıdan bakıldığında zor gibi görülsede bir şeyler üretmek çok zevkli” dedi.

Meslekte çırak yetişmediğini anlatan Kanık “eğitim sistemi değiştiği için bir çok meslek bitiyor. Bizim mesleğimizde bunlardan birisi. Çırak yetişmiyor. Bizden sonra yapacak kimse yok. Şu anda bakırcı arastasında çalışan esnaf arkadaşların çoğu baba-oğul, abi-kardeş çalışıyor, biz dayı-yeğen olarak çalışıyoruz” diye konuştu.

Önceleri, saban ve pulluk gibi tarım aletleri imalatı yaptıklarını anlatan Kanık; “şimdi küçük tahra, nacak gibi kesici aletler yapıp satıyoruz. Bizim imalatımız el emeği olduğu için fabrikasyon ürünlere nazaran biraz daha farklı. Fabrikasyon üretimlere  göre bizim ürettiklerimiz daha kaliteli. İnsuyu ovasında fasulye, pancar çapası yapanlar bizim ürünlerimizi kullanıyorlar. Toptan, perakende satış yapıyoruz” dedi. Kanık çalıştıkları Demirci ocağının ateşinin güneş ısısı ile birlikte 55-60 dereceye ulaştığını anlattı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive