Burdur’da oto yıkamacılığı yağan Turan Hayta (62) 4 yıl önce 5 bin liraya satın alarak 30 bin lira masraf ettiği 1976 model Murat 124’e gözü gibi bakıyor.

Burdur Eski Sanayi Sitesi’nde oto yıkamacılığı yapan Turan Hayta dört yıl önce satın alıp 35 bin lira masraf ettiği 1976 Model Murat 124’ü haftada bir günü işyerine getiriyor. Hayta, otomobili görenlerin kendisine otomobili satma teklifinde bulunduklarını belirterek “asla satmak gibi bir niyetim yok. Adımı taşıyan torunuma bırakacağım en güzel mirasım bu otomobil olacak” dedi.

Hayta “bu arabayı dört yıl önce 5 bin liraya satın aldım ama 30 bin lira masraf ettim. Helali hoş olsun. Benim zevkimi tatmin ediyor. Ben Murat 124 meraklısı bir insanım. Ben eskiden taksicilik yaptım. 124’üm vardı. O arabamı şimdi görsem 50-60 bin lira isteseler alırım” diye konuştu.

Arabayı takas etmek için 100 bin lira değerinde BMW teklif edildiğini anlatan Hayta “150 bin lira verseler gene satmam. Bu benim hobim. 1982’den 19995’e kadar taksicilik yaptım. 1988’e kadar Murat 124’le taksicilik yaptım. Onun için Murat 124’ün bende ayrı bir yeri var.” dedi.

Arabayı haftanın bir günü garajdan çıkardığını ve işyerine getirdiğini anlatan Hayta “Pazar günleri dışarı çıkarırım. Bu araba benim canım, gözümün nuru. Modelli arabalarım var. Onları ayda alemde bir temizlerim ama bunu haftada 2-3 defa temizlerim” ifadelerini kullandı.

Murat 124’te LPG sistemi olmadığını belirten Hayta “bu arabaya bineceksen orjinal haliyle bineceksin. Benzinliyse benzinli bineceksin” dedi.
Hayta “Murat 124’lerde fren sistemi şimdiki arabalarda yok. Bunlar 1971’de çıktı 4 tekerde disk frenlidir. Bunlardaki fren sistemi diğer arabalarda yok. onların arka frenleri kampanalıdır. Emniyet bakımından frenleri çok şahanedir. Frene dokunduğundan dördü birden tutar aynı anda” diye konuştu.

Haftada bir sefer getirmesine rağmen 10-15 kişinin satacak mısın diye sorduğunu kaydeden Hayta “ben bunu satmak amacıyla toplatmadım. Kendi zevkim için toplattım. Bindim mi o bana yetiyor” ifadelerini kullandı.