EğitimGündemİlçeKültürManşetÜniversite-MAKÜ“40 bin’in üzerinde öğrenci hedefimiz var”

4 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Ünivesitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz rektörlük görevinin 1. yılında basın mensupları ile buluştu. 14 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ataması yapılan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz rektörlük binasında basın mensupları ile birlikte görevinin 1. yılı ve üniversitenin 10. yılı olması vesilesi ile pasta kesimini gerçekleştirdi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Hüseyin Dalğar, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop ve basın mensupları ile birlikte kesilen pastanın ardından MAKÜ Senato odasında Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz bir yıllık değerlendirmesini sinevizyon sunumu eşliğinde gerçekleştirdi.

MAKÜ’nün toplamda 805 Akademik Personel ile 24 bin 623 öğrenciye hizmet verdiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “2006 yılında kurulan üniversitemizde son 1 yıl içerisinde 5 Fakülte, 3 Meslek Yüksekokulu ve 1 konservatuvar birimlerinin açılışını gerçekleştirdik. 6. Fakültemiz olacak olan Diş Hekimliği Fakültesi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Üniversitemizde toplamda 11 Fakülte, 6 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvarımız var” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Üniveristesi’ndeki bölümler ve programlar hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “İlk göreve geldiğimizde 40 binin üzerinde bir öğrenci hedefi koymuştuk. Bu yıl ÖSYM kitapçığında 10 binin üzerinde öğrenci talebimiz olacak. Her yıl % 25’lik artışla bu hedefimizi yakalayacağız. Sosyal ve kültürel gelişiminin yanı sıra idari ve eğitim alanlarının fiziki alt yapısını güçlendirmek, üniversitemizin sosyal ve kültürel alanlarını geliştirmek hedeflerimizi de gerçekleştiriyoruz” dedi.

Tamamlanan yapılar ve 2016 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanacak yapılar hakkında da bilgi veren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ek binası, öğrenci transfer merkezi ve çevre düzenlemesi, yurt binaları önüne ısıtmalı öğrenci durakları ve Öğrenci Yolu’nun tamamlandığını 2016 yılı içerisinde de camii inşaatı, spor salonu ve tenis kortu yapımı, kütüphane binası ve çevre düzenlemesi, BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi Burdur Teknokent İdari Binası, Öğrenci Transfer Merkezi Kantini İnşaatı, Eğitim Fakültesi İnşaatı ve İlahiyat Fakültesi İnşaatını tamamlayarak hizmete açacağız. Kütüphane Projesi bir üniversitenin olmazsa olmazı dedik ve 2016 yılı yatırım projemizde olmamasına rağmen ve önceliğimizi kütüphane projemize verdik ve en kısa sürede kütüphanemizin yapımı tamamlanınca kütüphanemizin açılışını 100 bin civarında kitapla gerçekleştireceğiz” dedi.

Üniversitenin bünyesinde Burdur’un en önemli sektörlerinden birisi olan “Süt ve Süt Ürünleri Sektörüne” hizmet amacı ile Süt Analiz Merkezi oluşturulmasını planladıklarını söyleyen Rektör Korkmaz; “Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Veteriner Fakültesi ve üniversitenin konu ile ilgili diğer fakülte ve yüksekokullarının eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapılıyor ve hayvansal üretimi sağlamak amacıyla faaliyete geçeceğiz. Bu çerçevede hali hazırdaki çiftliğimizi de geliştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde gündeme gelen ve Cumhurbaşkanımızın söylemi üzerine Manda çiftliği kurma projemiz de var” dedi.

Mühendislik – Mimarlık Fakültesi İnşaatı ve Üniversite Meydanı Projesi’nin de ihaleye çıkacağını aktaran Rektör Korkmaz, çevre düzenlemeleri ve alt yapı çalışmalarına da değindi.

Alternatif Sporlar ve Kamp Merkezi Projesinden de bahseden Rektör Korkmaz; “Üniversitemizin sahip olduğu insan kaynağı, öğrenci kapasitesi ve fiziki alan avantajlarını kullanarak hem üniversitenin akademik gelişimi hem de şehrin bölgenin gelişimine katkı verecek bir sportif projedir. Başta, son yıllarda bir gelişme trendi içerisindeki Motor Sporları, Dağ Bisikleti olmak üzere her türlü atletizm branşından ata sporumuz yağlı güreşe kadar spor alanlarının gelişimine katkı sağlayacak bir projedir. Böylelikle sporu, salon sporları ya da futbol ikileminden çıkarıp daha geniş kitlelere ulaşılacak, projeyle aynı zamanda spor turizmine de alt yapı desteği sunulacaktır. Kamp merkezi ile her türlü spor ekipleri burada ağırlanabilecek, dönem dönem spor eğitim kampları aracılığı ile de eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir. Böylelikle üniversite – şehir bütünleşmesi, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı verilmesi, bölgenin spor turizminden pay alması da sağlanabilecektir. Üniversitenin spor branşlarındaki güçlü akademik alt yapısı ile de faaliyetlerin akademik boyutu desteklenecek, alternatif spor alanlarında nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacak mesleki programlar açılarak çok boyutlu katkılar elde edilecektir” dedi.

Gelişim Merkezi Hakkında da bilgi veren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz “Üniversite-Şehir İşbirliği” vizyonu ile hayata geçirilen Burdur Gelişim Merkezi Burdur ekonomisinde paya sahip sektörlerle bir araya gelmektedir. Sektör masası toplantılarının ilki Üniversitemiz Burdur Gelişim Merkezi ev sahipliğinde 30.03.2016 tarihinde Burdur ili ve ilçeleri Mermer sektörü aktörleri, üniversitemiz ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sektör masası toplantılarının devamı sırası ile Gıda Sektörü ve Arkeolojik Turizm toplantıları şeklinde devam etmektedir” dedi.

MAKÜ’nün kuruluşunun 10. Yılı olması ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 80. Yılı münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yıl boyu sürecek olan etkinliklere imza attığını ve bugüne kadar 160 etkinliğin yapıldığını, sene sonuna kadar bu sayının 255’lere kadar çıkacağını belirten Rektör Korkmaz; 10. Yılda yaptıkları etkinliklerden örnekler verdi.

MEHMET AKİF ERSOY ADINA ULUSAL VE ULUSLARARASI İLK TÖREN

1.Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreninin ilk olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz; “İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yıldönümüne de rastlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 10. Yıl etkinlikleri kapsamında ilki düzenlenen Uluslararası Bilim ve Sanat Ödül Törenini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Bu yıl Üniversitemizde ilkini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonu Cumhurbaşkanımızın himayesinde Uluslararası bir formata döndürerek yurtdışında bir ülkede gerçekleştireceğiz” dedi.

Üniversitenin sadece ulusal bazda değil uluslar arası çalışmalar da yaptığını aktaran Rektör Korkmaz; “Yurtdışındaki üniversitelerle İkili Protokoller yaparak Üniversitemizin Uluslararası alanda güçlenmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Sunum sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Korkmaz, Özellikle Kurna Yokuşundaki sıkıntılar hakkında sorulan soruya; Ulaşım noktasında en kara noktanın Kurna Yokuşu olduğunu, bu konuda siyasilerimizle de gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve o kara nokta bölgesinde iyi bir proje çalışmayla kurna rampasının düzeltilerek ulaşım konusundaki bazı sıkıntıları çözmüş olacaklarını dile getirdi. Daha sonra Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop’a Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından üniversitenin anmalığı ve çiçek takdim edildi. Sunumun ardından gazeteciler ile birlikte Rektör Korkmaz ve ekibi kampüs alanında yapılan yatırımları yerinde inceleriler. Daha sonra gazetecilerle birlikte öğle yemeği yediler

Kodlama : SadeMedia Interactive