ManşetSiyaset27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ BELLİ OLDU

2 sene ago

24 Haziran erken genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü  siyasetin ana gündemi; ilan edilen milletvekili aday listeleri oldu.

Seçim takvimine göre; seçime katılacak olan siyasi partilerin 27. dönem milletvekili aday listelerini 21 Mayıs Pazartesi günü  saat 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmeleri, bildirmeleri gerekiyordu. 24 Haziran seçimleri öncesinde ülke gündemi, siyaset dünyası, kulisler, siyasi partilerin milletvekili aday listelerine kilitlendi. Pazartesi akşamüstü saatlerinde meraklı bekleyiş sona erdi, partilerin aday listeleri belli oldu.

İlimizde de dün bütün gözler partilerin açıklayacağı aday listelerinde idi… MHP, milletvekili adaylarını geçtiğimiz Cuma günü ilan etmiş, CHP’nin aday listeleri de Pazar günü Parti Meclis toplantısından sonra kamuoyuna yansımış, ilimizde de CHP’nin aday listesinin 1. sıra Mehmet Göker, 2. Recep Mutlucan 3. Osman Gök şeklinde olduğu ortaya çıkmıştı…

Dün, ilimizde de ülke genelinde de en çok merak edilen konu, iktidar partisi AK Parti’nin 27. dönem milletvekili aday listeleri idi… Ne kadar milletvekilinin yeniden listelerde olacağı, kimlerin aday gösterileceği, siyasi kulislerde cevap arayan konuların başında geldi.

Özçelik’ten rekor, beşinci kez aday gösterildi

Ve; YSK’ya AK Parti’nin aday listelerini sunmasının ardından aday listeleri kamuoyuna duyuruldu. Burdur’da ise; büyük bir merakla beklenen AK Parti’nin üç adayının kim olacağı? ve sıralaması da belli oldu. AK Parti’nin Burdur kurucu il başkanı Bayram Özçelik, beşinci kez listede yer alarak, son yıllarda Burdur siyasetinde eşi, benzeri görülmemiş bir rekora imza attı. 2002 erken genel seçimlerinde Burdur’da ikinci sırada AK Parti’den TBMM’ye giren Özçelik, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde de liste başı olarak üç dönem Milletvekili olmaya başaran Özçelik, 7 Haziran 2015 genel seçimi öncesinde AK Parti’nin üç dönem kuralı nedeniyle ara vermiş, hemen akabinde yenilenen genel seçimde 1 Kasım 2015’te 26. dönem’de yine Burdur’dan birinci sıra adayı olarak parlamentoya dönmüştü…

Ve Özçelik, dün açıklanan adaylığı ile beşinci kez Milletvekili olabilme imkanı yakaladı. AK Parti’de ikinci sıra adayı ise; beklendiği gibi Bucak ilçesinden oldu. Bucak adaylarından Yasin Uğur ikinci, Emine Aktaş ise üçüncü sıra adayı oldu.

Burdur’da aday listeleri merakla beklenen partilerden biri de İYİ Parti oldu. Meral Akşener liderliğinde ilk kez seçimlere girecek olan İYİ Parti’de Burdur birinci sıra adayı, kurucu il başkanı Osman Kurt oldu. İYİ Parti’nin Burdur listesinde 2. sıra Hüseyin Erdem, 3. sıra Hatice Funda Bülbül oldu.

Milli Görüş geleneğinin temsilcisi, disiplinli ve teşkilatçı yapısıyla bilinen Saadet Partisi’nde ise Burdur Milletvekili aday sıralamaları 1. Fatih Tunç 2. Ramazan Kayabaş 3. Fethi Semiz olarak açıklandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive