GündemManşet23 NİSAN COŞKUSU (TBMM’nin kuruluşunun 96. yıl dönümünü kutluyoruz)

4 sene ago

Yeni Türk Devletinin temellerinin atıldığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan sürecin yolunu açan, tarihimizin kilometre taşlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 96’ıncı yıldönümünü  kutluyoruz.

Milli Mücadele’nin Lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96. yıl dönümü, 23 Nisan 2016 Cumartesi günü   bütün yurtta ve ilimizde düzenlenen törenlerle kutlanacak.

Burdur’da saat 10.00’da yürüyüş, 10.30’da çelenk sunma, 11.00’de kutlama etkinliği var

Şehrimizdeki bayram kutlamaları bugün sabah saat 10.00’da Şeker Meydanından Cumhuriyet Meydanına kadar sürecek olan ‘Milli Egemenlik yürüyüşü’ ile başlayacak. Meydan’da saat 10.30’da çelenk sunma töreni icra edilecek. 11.00’de ise TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulunda 23 Nisan programı gerçekleştirilecek.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

TBMM’de kürsünün arkasındaki duvarda tamamı büyük harflerle yazılı bulunan ve Türk Milleti adına Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin temel dayanağını oluşturan ilkedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 6. maddesi bu cümle ile başlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasında önderlik yapan Kemal Atatürk’e ait “Hakimiyet bilâ kayd-u şart Milletindir.” sözünün günümüz Türkçesi ile söylenişidir. Türk Milleti olarak kullanılan ifadenin yerine kısaltmalı söyleyiş olarak kullanılan ‘Milletindir’ ifadesi büyük harfle yazılır. Atatürk ilkeleri ve devrimleri olarak bilinen, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal egemenliğini sağlaması yolunda TBMM’nin yaptığı yasalar bu temel ilke üzerinden hareketle ortaya çıkmıştır. Ulus, (Millet) egemenliğin tek meşru kaynağı ve sahibidir.

Kodlama : SadeMedia Interactive