Manşet23 Nisan coşkusu, bayram kutlamalarına soğuk havalar damgasını vurdu

5 sene ago

Milli Mücadele ruhunu başlatan, Cumhuriyete uzanan yolun başlangıcı olarak kabul edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 95’inci yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  bütün yurtta ve ilimizde düzenlenen törenlerle kutlandı. Bu yılki 23 Nisan kutlamalarına soğuk havalar damgasını vurdu. Nisan ayının sonuna yaklaşmamıza, neredeyse yaz kapımıza dayanmasına rağmen, dün Türkiye genelinde ve bölgemizide mevsim normallerinin çok üzerinde bir soğuk hava vardı…

Bilindiği gibi; değişen ulusal bayram yönetmeliğine göre; 23 Nisan etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize ediliyor. Şehir merkezindeki soğuk hava nedeniyle Şeker Meydanı’ndan başlayacak olan Egemenlik Yürüyüşü ile halk oyunu gösterileri iptal edildi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen çelenk koyma töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. AK Parti, CHP, MHP Yöneticileri ve Milletvekili Adayları, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı bu programın ardından 23 Nisan kutlamaları MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda Bahçelievler İlkokulu’nun düzenlediği programla devam etti. Törene; Vali Hasan Kürklü, Garnizon Komutanı Sayit Koca, Ak Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, Milletvekili Adayları Reşat Petek, İbrahim Ekici, CHP İl Başkanı Ali Özdemir, Mehmet Göker, Kadir Koç, Okan Kurd, MAKÜ Rektörü Prof. Dr Mustafa Saatcı, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram konuşmasında; “milletimizin özgürlüğü, bağımsızlığı egemenliğin ve yeni bir devletin yolunu açan milli iradenin hayat bulduğu TBMM‘nin açılışının 95. yıldönümünü çoşkuyla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan ve millletin tam bağımsızlığını ilan edin yarınımızın geleceği çocuklarımıza emanet etmesi 23 Nisan 1920 günü bizim dönüm noktası olmuştur. Bizlere ve yarınızın geleceği çocuklarımıza emanet edilen bu bağımsızlık en iyi şekilde temsil edilecektir” dedi.

Bahçelievler İllkokulu tarafından hazırlanan 23 Nisan kutlamaları etkinliği, çocukların şarkı, oyun, çuval yarışı, halat çekme oyunlarıyla devam etti. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan okullar arası halk oyunlarında il birincisi olan Bahçelievler okulu halk oyunları ekibinin oynadığı oyunlar sonrasında şiir, kompozisyon ve resim dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi. Bahçelievler Okuluna tadilat ve katkı sağlayan hayır severler ise Vali Hasan Kürklü tarafından plaketle ödüllendirildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive