BölgeÇevreGündemManşetLAVANTA YOLU LAVANTALARIYLA BULUŞUYOR

8 ay ago

Kırsal turizmin geliştirmesi projesi kapsamında önceki gün İlyas Köyünde lavanta fidesi dağıtım ve dikim töreni gerçekleştirildi.

Lavanta Yolu Projesi kapsamında Burdur Gölü ile Salda Gölü arasındaki 10 köyde 346 dekarlık alanda uygulanacak 41 Lavanta Bahçesi için ücretsiz olarak dağıtılan Lavanta Fidelerinin dikim programına Vali Hasan Şıldak, AK Parti milletvekili Yasin Uğur, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan, Kurum Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan yaptı.

Darcan; “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak, yaklaşık bir buçuk yıl önce lavantayla ilgili bölgemizde bir popülasyon ve kümelenme oluşmasıyla ilgili bir çalışma başlatmıştık. Sağ olsunlar, Sayın Valimizin destekleriyle bununla ilgili olarak ücretsiz lavanta fidesi dağıtımının bu konunun lokomotifi olacağını düşündüğümüz için öncelikle kaynak arayışına girdik. Bizim Burdur Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği ile başlatmış olduğumuz projeyi devamında daha sonra tarım ve orman bakanımızın ilimizi ziyaretleri ile burada lavanta konusuyla ilgili kendilerinden destek istedik. Sayın Bakanımız da Orman Bölge Müdürlüğü teşkilatımızla bu işi çözebileceğimizi söylediler ve Orman Bölge Müdürlüğümüz kanalıyla bölgemizdeki Orman İşletme Müdürlüklerinden lavanta fidelerinin temini şeklinde bu işe başladık. Tabi devamında bu bölgenin lavanta ile ilgili hangi bölgelerde başarılı olabileceğimizle ilgili çalışma başlattık ve son dönemde Salda Gölünün popüler olması sebebiyle Salda Gölünden başlayan güzergahı Burdur Gölü ve Isparta’daki lavanta alanlarıyla birleştirerek, burada Türkiye’nin bir lavanta yolunu oluşturmanın bu bölgedeki 10 köyümüzün kırsal kalkınmasına katkı vereceğini düşündük. Bu konuda il müdürlüğümüzdeki tüm arkadaşlarımız ve paydaş kurumlarla beraber çalışmalar gerçekleştirdik. Şahıs ve hazine arazilerini tespit etti. Burada görselliği güzel olacak bahçeleri yerinde görerek, bunları ücretsiz, lavanta fideleri ile donatmak için bir çalışma başlattık. Bugün de İlyas Köyünde yol güzergahında önemli bir noktası olacağını düşündüğümüz 1 buçuk dekarlık bir parseldeyiz. Buraya yaklaşık bin 200 fide dikeceğiz ve yaklaşık 2 yıl sonra burada çok güzel bir resim çekilme alanı ve önemli bir ziyaret noktası olmasını hedefliyoruz öncelikle tarla sahibine bundan sonraki günlerinde başarılı ve bol kazançlı günler diliyorum. Köyümüzün de lavanta bahçeleriyle donatılmış bir köy olmasını temenni ediyorum. Bereketli günler diliyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak konuşmalarını yaptı.

AK Parti Milletvekili Yasin Uğur; “Lavanta fidesi dikimi ile ilgili İlyas Köyünün seçilmesi de ayrıca bir önem arz ediyor. Biraz önce gelirken yoldan da baktık, iki yolun bir- leştiği yolda, hem aşağıda hem de yukarıda görülebilmesi açısından da önemli, ben şuna dikkat çekmek istiyorum. Biliyorsunuz, son günlerde veya son zamanlarda bir şeyin önemi sosyal medyada ne kadar çok yer alırsa, daha çok dikkat çekiyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır Salda Gölü ile başlayan Burdur’un tanıtımı, Sayın Valimizin de bu konuda katkıları bü- yüktür. Lavanta yolu ile daha da dikkat çekmeye başladı.

Biz TBMM’de bazen milletvekili arkadaşlarımızla konuşurken, bize Salda Gölünü, lavanta bahçelerini soruyorlar, fotoğraflarını sosyal medyada gördükleri için çok dikkat çektiğini tespit ettik ve Burdur’un tanıtımı açısından önemli de buluyoruz çünkü insanlar ülkenin farklı yerlerinden gelip, buraları ziyaret etmek istiyor. Bu kavşakta çok iyi bir önem arz ediyor. Buradan gelip lavanta bahçesini görüp Salda’ya geçmesi noktasında tabi ki endemik bir bitki, çok az su isteyen bir bitki, rengiyle de dikkat çeken bir bitki, bölge olarak, Burdur olarak da yaklaşık şu anda özel dikim yapanların, tarla sahiplerinin de katkısıyla 30 bin dekara çıktı. Böylece, biraz daha gayret edersek, Türkiye’de birinci sıraya yerleşmiş olacağız. Bölgemize katkısı tabi ki çok büyük olacak, hem susuz bir bitki olduğu için hem de güzel göründüğü için bu vesile ile ben bu konuya destek veren, en başta Sayın Valim olmak üzere il müdürlüğümüze ve köylülerimize teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten biz bunu Ankara’da çeşitli ortamlarda böyle şeyleri duyduğumuz zaman gurur duyuyoruz, hoşumuza gidiyor. Burdur’un tanıtımı adına ho- şumuza gidiyor. Bu vesile ile hem bu tarla sahibimiz Mehmet Akın ağabeyimizi kutluyorum hem de İlyas köylülerimize teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı da hepinize tekrar teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “İlimiz için önemli bir projenin bir başka bileşenini burada birlikte gerçekleştiriyoruz. Aramıza katılan başta milletvekilimiz olmak üzere bütün kurum müdürlerimize iştirak eden davetlilere çok teşekkür ediyorum. Öncelikle lavanta zaten Türkiye’nin sevilen bir bitkisi oldu. Rengiyle, kokusuyla, yaz mevsiminin çok güzel bir turizm unsuru haline geldi. İlimizde de kayda değer bir lavanta alanı var fakat bunun daha da büyütülmesi ve insanlarımıza gelir getirir hale sokulması önemliydi. Isparta bunu başardı, Isparta gül ve lavanta ile ekonomik değer olarak çok üretken, belli yerleşim bölgeleri, bize yakın bölgeler önemli geçim kaynağı olarak bu bitkileri kullanıyorlar. Bizim de özelliğimiz şudur, projeli bir çalışma yürütüyoruz ve bilinçli bir çalışma yürütüyoruz.  Bu bölgenin, bu güzergahın adına lavanta yolu dedik, her şeyden önce bir isim koyduk ve bu isimde beğenildi. Artık tabelalarımız bile var, mor renkli lavanta yolu yazan tabelalarımızı Özel İdare olarak bu yola taktık.

Kuyucak Köyünden Salda Köyüne kadar, Burdur Gölünün kuzeyinden geçerek, Akçaköy Köyü hattından, Salda’ya ilerleyecek olan bu hat, yaklaşık 60 kilometrelik güzergah artık lavanta yoludur ve bugün de kullanacağımız cümle şudur, lavanta yolu, lavantalarıyla buluşuyor. Lavantalar toprağa dikilecek, 346 dekar alan bu yıl Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin ve Tarım ve Orman Bakanımızın desteği ile lavanta fideleriyle 150 bin fide dikeceğiz inşallah. Bunlar yeter mi yetmez, başlangıç için, projeli bir çalışma için bir hedef belirlenmiş, ilk aşamada iyi bir rakamdır. Köylülerimizi, vatandaşlarımızı teşvik ediyoruz. 31 aileye, 41 bahçe şeklinde bir kısmı bunların hazine arazisi, burada olduğu gibi Mehmet Akın beyin arazisi kendi mülküdür. Bin metrekarenin biraz üzerindedir. Olsun ba- kınız arazimizde iki yerden yol geçiyor tam da iki yolun ortasında bir görsellik oluşacak. Burada insanlarımız burayı görecek, yine köyün de bir arazisi var. hazineden dikim yapılacak, 30 dekarlık arazide de yine yamaçta, görsellik oluşarak, İlyas Köyü lavanta turizmi ile tanı- şacak, birkaç yıl sonra bunları bakımlı halde büyümüş olarak, burada gelen ziyaretçilerin araçlarıyla durduğu, konakladığı, çayını, kahvesini içtiği, gözlemesini yediği, alışverişini de yaptığı köyde üretilen ürünlerimizden, işte eko turizm, alternatif turizm budur. Salda’nın bizim güzergahta olması bu avantajı bize çok daha güçlü bir şekilde saplıyor. Biz bunun peşini bırakmayacağız.

İl Özel İdaremiz de, İl Genel Meclisi Başkanımızla da konuştuk daha önceden de bu tesisin açılışında söylemiştim. İnşallah bu yolları da iyileştirmek istiyoruz. Yıl ve yıl sıcak asfaltla kaplayarak, bu yolum ulaşım standardını hem genişletmek hem de zemini iyileştirmek suretiyle tam bir turizm faaliyeti için uygun hale getirmek istiyoruz. İleride Lisinia tesisi var, biraz ileride bugün ihalesini sonuç- landırdığımız inşallah Lavanta Merkezi kuruyoruz. Lavantanın orada çok daha etkili bir şekilde tanıtımını yapacağız. Burdur eko turizmde ve lavantada özellikle iddialı bir il olarak belki de Türkiye’de ilk il olarak yerini alacak. Projeyi doğru bir zeminde ilerleyen, sağlıklı çalışmalar yürütüyoruz. Hepinizin desteği ile burada bulunan kurumlarımızın Sayın Milletvekillerimizin ve tabi ki siz değerli köylülerimizin, çiftçilerimizin desteği ile buna önce inanmak lazım, ben ilk geldiğimde Yeşilova’nın muhtarları ile bir toplantı yaptık. Muhtemelen 2018’in Temmuz- Ağustos ayları olabilir. Orada bu lavantaya değindiğimizde muhtarlar bize biraz da tepkili bir şekilde, ‘yahu biz bunu denedik ama bu ottan da bir şey olmuyor. Bundan para kazanılmıyor’ dediler ama gelin görün ki şimdi durum değişti bakın bir yıl içinde çok şey değişti. Vakti zamanında muhtemelen Salda Gölü için de böyle denmiştir. Salda’nın değeri yeni yeni anlaşılır hale geldi. Geçenlerde Türkiye’de çevre kirliliğini önleme, çevre bilincini geliştirme konusunda en üst seviyede faaliyet gösteren üç tane kuruluş, vakıf, dernek temsilcileri geldi. Onlara da şunu söyledim, evet daha bir iki yıl öncesine kadar Salda’nın adını bilen yoktu ama bugün artık korumak için el birliği ile tedbir almak zorundayız. Salda’da da süreç çok iyi şekilde ilerliyor ve orada yapılacak günü birlik tesislerin de ihalesi sonuçlandı, onaylandı. Şu anda yer teslim sürecinde, ben bugün hatta firma temsilcisi ile de konuştum. Malatyalı bir firma gelip orada tesisleri kuracak ve her defasında da ifade ettiğimiz gibi bir defa daha da ifade edeyim. Orada çevreye kesinlikle zarar verici, en küçük bir olumsuzluk oluşturacak hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyecektir. Yapılacak olan tesisler sadece günübirlik amaçlıdır. Hiçbir konaklama ünitesi yoktur. Çevre değerleri en üst seviyede korunacaktır ve Salda temiz kalacaktır.  Bunu defalarca anlattık, anlatmaya devam edeceğiz. Hala anlamayan ya da anlamak istemeyen, olaya farklı yönlerden, farklı bir cepheden yaklaşmak isteyen insanlar oluyor. Biz bunların neden böyle olduğunu biliyoruz ama bizim devlet olarak görevimiz her zaman sağduyulu bir şekilde doğruyu anlatmak ve bildiğimizi, doğru projeleri en kararlı şekilde uygulamaktır. Salda Gölü en başta Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile kesin bir koruma altındadır. Yapılacak tesislerle birlikte ve geliştirilecek bu lavanta projeleri ile inşallah turizmden kat ve kat çok daha faydalanır hale geleceğiz. En güzeli de toplumumuzun büyük kesimleri turizmden faydalanacak. Burdur’da otel sayısı artacak, konaklama tesisleri, pansiyonculuk gelişecek, kendi ürünümüzü köylerimizin insanların ürettikleri peyniri, hayvancılık ürünleri, el işi, el sanatları gelişecek ve bunların satışı da mümkün olacak. Üç tane şu an hediyelik eşya kursumuz var çünkü Burdur’da gelen kişilerin hediyelik olarak alabilecekleri, yanlarında götürebilecekleri bir eşya yok. Bir malzeme yok. Yeşilova’da, Ağlasun’da ve merkez ilçede üç tane hediyelik kurs açtık. Hediyelik eşya üretiyor insanlar bilhassa kadınlar, orada bunu üretiyorlar ve ticari olarak da yapmaya ça- lışacaklar. Eğer isterseniz sizlere seslenmek isterim, kooperatifte kurabiliriz, kadın kooperatifleri bu tür üretim ve pazarlama süreçlerinde çok başarılı oluyor. Bunu da desteklemek için biz hazırız. Siz talep edin, biz yapa- lım, her şey sizler için. Bu vesileyle gerek bu organizasyonu gerçekleştiren gerekse uzun süredir bu lavanta temini, dikimi, organizesi, kişilerin seçilmesi konusunda büyük gayret gösterdi İl Tarım Müdürlüğümüz başta müdürümüz Oktay bey olmak üzere bütün ekibine teşekkür ediyorum yine Orman Teşkilatına, işletme müdürlüğümüz, bölge müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Bu fideler Gölhisar’da üretildi ve bize orman teşkilatımız ücretsiz olarak temin etti. Biz tüpsüz olanları köy birliği bütçemizden aldık, onlar için yağmuru bekliyoruz, ilerleyen günlerde dikimini yapacağız. Hayırlı olsun. El birliği ile en güzelini başaralım” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive