ÇevreGündemManşet“GELECEĞE NEFES” 11 milyon fidan 11 Kasım’da saat 11.11’de toprakla buluşuyor

8 ay ago

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ‘Geleceğe Nefes’ sloganıy- la, geniş çaplı yurt genelinde fidan dikimi etkinliği düzenleniyor. Etkinlik kapsamında, 81 ilde 2023 ayrı noktada toplamda 11 milyon fidan eş zamanlı olarak toprakla buluşturulacak. ‘Geleceğe Nefes’ etkinliği 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11’de gerçekleştirilecek. Geleceğe Nefes etkinliği için Burdur’da
213 bin fidan sahiplenilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar ise, hedeflenen miktarın yüzde 33’ü 
(70.425 fidan) sahiplenildi. Fidanlar, www.gelecegenefes.com adresinden sahipleniliyor.

Bakan Pakdemirli’den mesaj

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, www.gelecegenefes.com üzerinden yayınlanan mesajında; “11 Kasım 2019’da saat 11:11’de Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını sağlıyoruz.Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine ‘Geleceğe Nefes’ adını veriyoruz.Gelin 11 Kasım 2019’da siz de “Geleceğe Nefes” seferberliğimize katılın, geleceğe nefes olun.” çağrısında bulundu.

Geleceğe Nefes Ol
katılım belgesi nasıl alınır? Geleğe Nefes Ol kampanyasına başvuru nasıl yapılır?

Geleceğe Nefes Ol Kampanyası büyük ilgi görmeye devam ediyor.
Türkiye’nin 81 ilinde 11 Kasım tarihinde 11 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen kampanya kapsamında Türki- ye’nin 81 ili için ayrı ayrı fidan sayıları belirlendi. Şu ana kadar İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Samsun ve Ağrı illerinde hedeflenen fidan sayısına ulaşıldı.

Peki Geleceğe Nefes Ol Kampanyasına nasıl katılım sağlanır? Geleceğe Nefes Ol Kampanyası ile 11 Kasım 11:11’de 11 milyon ağaç dikimi gerçekleştirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes Ol Kampanyasına tüm sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da davet edildi.

Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi için öncelikle yangın- da yanan araziler olmak üzere ağaç dikilebilecek yeşillendirilebilecek tüm alanlar kapsama dahil olacak.

Türkiye 11 Kasım’a hazırlanıyor.
11 milyon ağaç, Türkiye’nin 81 ilinde doğayla buluşacak. Bir günde 11 milyon ağacın fidanı dikilecek. Kampanya için internette, sayfa kuruldu, geleceğenefes.com.

Yurdun dört bir yanından gönüllüler buradan kampanyaya katılabiliyor. 11 milyon fidan dikimiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na da girilmeye de çalışılacak. Bakan Pakdemirli, geleceğe nefes hareketinin başarıya ulaşması için toplumun da projeye sahip çıkması gerektiğini söyledi. Ekilen fidanlar, 3 yıl boyunca takip edilecek.

Türkiye’nin asıl hedefi ise, 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak. Bakan Bekir Pakdemirli destek için sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllülere çağrıda bulundu.

GELECEĞE NEFES OL KAMPANYASINA BÜYÜK İLGİ!

Geleceğe Nefes Ol Kampanyasına yoğun katılım sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Geleceğe Nefes Ol’ Kampanyasında fidan bağışında İstanbul, Samsun, Ağrı, Kocaeli ve Ankara’da hedeflenen fidan sahiplenme sayılarına ulaşıldı.

GELECEĞE NEFES KAMPANYASI NEDİR?

Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla; öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kısaca 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşların katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de 81 ilimizde aynı anda 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşacak.

11 Kasım’da, İzmir Karbağlar Tırazlı’da çıkan orman yangını neticesinde zarar gören alanlarla birlikte Muğla Dalaman’da- ki yanan ormanlık alanlar başta olmak üzere, 2019 yılı içerisinde orman yangınları neticesinde zarar gören ormanlık alanlarda da ilk fidanlar toprakla buluşturulacak. Yapılacak ağaçlandırma etkinliği ile bir taraftan 7’den 77’ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünya’ya duyurmak, dikkatleri Ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek hedeflenmekte…

Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecek. Aynı anda tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek; yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine tüm vatandaşları davetli…

BİR FİDAN NE KADAR?

Kişi ya da Kuruluş istendiği sayıda fidan bağışında bulunabilir. Bağışlanan fidanlar ağaçlandırma sahası içinde yer alır.

1 Fidan Bağışı 10 TL

GELECEĞE NEFES OL
KATILIM BELGESİ NASIL ALINIR?

E-Sertifika talepleriniz ödeme yapıldık- tan sonra ortalama 1 iş günü içinde, basılı Sertifika talepleriniz ise 5 iş günü içinde teslim edilmekte.

FİDAN SAHİPLENMEK MÜMKÜN

Daha yeşil bir Türkiye için, 11 milyon ağacı geleceğe miras bırakarak dünya rekoruna koşuyoruz. 1 Kasım 2019 Saat 11:11’de 81 ilde Haydi Türkiye, Fidan Dikmeye! ‘FİDAN SAHİPLEN’ sekmesine tıkladığınızda isim soyisim ve e-posta girdikten sonra istediğiniz şehirde adınıza ücretsiz 5 fidan dikimi yapılıyor. 

Kodlama : SadeMedia Interactive