Burdur Belediye Meclis Üyeleri ve siyasi partiler ‘Barış Pınarı Harekâtı’na destek verdi.
 Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında dün Halı Sarayı Belediye Meclis Salonu’nda olağanüstü toplanan Burdur Belediye Meclisi, Fırat’ın doğusunda terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’ın varlığını sonlandırmak, yurtlarını baskı ve katliamlarla yitirmiş Suriyelilerin vatanlarına dönüşlerini sağlamak için başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’na tam destek verdi.

Toplantıya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, merkez ilçe başkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Meclis gündemine geçilmeden önce “Barış Pınarı Harekâtı’nda” hayatını kaybederek şehit olan kahraman Mehmetçiklerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklâl Marşı okundu.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Ali Orkun Ercengiz şunları söyledi; “Gündemimiz ülkemizin barış ve refahına karşı en büyük tehdit olan DEAŞ/PKK/PYD ve YPG terör örgütlerinin yıkıcı faaliyetlerini sonlandırmak, yurtlarını baskı ve katliamlarla yitirmiş Suriyelilerin vatanlarına dönüşlerini sağlamak için düzenlenen Barış Pınarı operasyonunu destekleme hususuydu. Her birimizin siyasi görüşleri farklı olabilir her birimizin siyasi görüşleri farklı olması zaten şu anda bizlerin bu koltuklarda oturmasının temel sebebidir. 1923’de ilan edilen Cumhuriyetle birlikte Demokrasiyi kendine içselleştirmiş Türkiye Cumhuriyeti, bugünlere kadar siyasi fikir farklılıkları ile gelmiştir. Kendi içimizde ayrımlar ve düşünce çatışmaları yaşayabiliriz ama konu vatansa gerisi teferruattır. Bizim bu konuda hiçbir zaman tavizimiz de olmaz hiçbir şekilde de bu konuda Devletimizin Milletimizin yanında olmaktan başka bir düşüncemiz olamaz.

Bu anlamda da geçtiğimiz günlerde ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın kararının verilmesi, meclisten teskerenin onaylanmasının ardından kahraman Mehmetçiğimiz silahlı kuvvetle- rimiz ve güvenlik güçlerimizle başlatılan operasyona yurdun her bir noktasından destek verilmiş. Bizde Burdur halkı olarak Burdur halkının düşüncesinin temsili olarak hem İl Genel Meclisinde hem de Belediye Meclislerinde kahraman Mehmetçiğimize ve Türkiye Cumhuriyetinin bekasının devamı ve Türkiye Cumhuriyeti için emeği geçecek her ne olursa olsun kayıtsız şartsız destek vereceğimizi açıklamıştık, bugün de bu noktada Burdur Belediyesi Meclisi olarak tüm siyasi parti temsilcileri olarak bizlerde Türkiye Cumhuriyetinin bekası komşu Ülkelerimizin toprak bütünlüğünün korunması ve bizlere tehdit olan adını bir kez daha tekrar etmek istemediğim tüm terör örgütlerinin ortadan kaldırılması için bizlerde gücümüz yettiği ölçüde Burdur’dan sesimizi duyurmak istiyoruz. Mevcut sistem içerisinde elbette sayın Cumhurbaşkanımız aynı zaman da bir siyasi partinin Genel Başkanıdır. Zaman zaman fikirlerini eleştirebiliriz görüşlerine de katılmak zorunda değiliz. Çünkü Dünya’ya bakış açılarımız farklı olabilir. Dünya siyaset tarihinde de bu böyledir.

Tüm siyasi görüşler kendi fikirlerinin doğru olduğunu savunarak halkın karşısına çıkar. Ancak bu konuda Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçtaroğlu’nun Mecliste yaptığı konuşmada bazı haklı gerekçelerle sunduğu bir takım görüş ve öneriler Mecliste tartışılmış konuşulmuştur. Yine sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum; “söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” Biz bunu tartışmak durumunda asla değiliz ve kayıtsız şartsız da bu harekâtta Türkiye Cumhuriyetinin atacağı ve Türkiye Cumhuriyetini yönetenlerin atacağı her türlü adımın arkasında yer alacağız.

İçimize sinmeyen bir takım şeyler mutlaka elbette var- dır. Bu emperyallerin, emperyalistlerin ve başında ki devlet başkanlarının ülkemiz ve ülkemizi yöneten Sayın Cumhurbaşkanımız için sarf ettiği bir takım sözlerdir bunu asla ve kat’a kabul etmemiz mümkün değildir. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti verdiği bağımsızlık mücadelesinde bugüne kadar hiçbir zaman taviz vermemiş 1921’de Lozan’da o ekonomik yaptırımları, belgeleri de reddetmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir zaman kimsenin boyunduruk altına girmeyeceğini açık net ifade etmiştir. O günden bugüne değişen hiç bir şey yoktur. Siyaseten de seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız olsa da bizim Cumhurbaşkanımızdır. Bizim Cumhurbaşkanımıza hiçbir dünya devletinin hakaret etmesine asla izin vermeyiz. Böyle bir zeminin oluşturulmasına da asla müsaade etmeyiz. Siyaseten biraz önce ifade ettiğim gibi farklılıklarımız olabilir, bunları kendi içimiz de mutlaka tartışa- cağız, mutlaka görüşeceğiz. Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki demokrasinin gereği olan çok sesliliğe mutlaka yöneticilerin kulak vermesi ve gerektiği zaman muhalefetin uyarılarının’da kıymetli olduğunun farkında olunmasını ısrarla rica etmekte- yiz.”

Başkanın konuşmasının ardından AK Parti, İYİ Parti ve MHP meclis sözcüleri söz alarak “BARIŞ PINARI HAREKÂTINA” destek olduklarını ifade ettiler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive