EkonomiGündemManşetTek haneli ENFLASYON pazara nasıl yansıdı?

10 ay ago

Enflasyon eylülde yüzde 0.99 artarken, yıllık bazda yüzde 9.26 oldu. Yıllık enflasyon böylece 27 ay sonra ilk kez tek haneye indi. Peki, enflasyonun tek hanelere düşmesi Burdur Salı Pazarı’nı etkiledi mi?

Esnaf ve vatandaşlar enflasyon ve pazarda ki fiyatlar hakkında neler söyledi?  Sizler için derledik.

PAZAR’DA ZAM ŞAMPİYONU SARIMSAK!

Tüketici fiyatları bazında Eylül ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 42,58 ile sarımsakta gerçekleşti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 24,62 ile limon geldi.

Burdur semt pazarında 25 yıldır esnaflık yapan Osman Özgür şunları söyledi; ‘’Piyasalar çok kırık para kazanamıyoruz. 1 ay önce sarımsak 10-15 lirayken şimdi 50 lira 60 lira oldu. Bazı ürünlerimiz domates 1,5-2, limonlar mersinden geliyor 3 liraya alıyoruz 4 liraya satıyoruz. Üzümlerimiz 4 lira, elmayı 2 lira 30 kuruştan alıp 2,5 liraya satıyoruz. Normalde bu şekilde para kazancımız yok kendimizi idare ediyoruz” dedi.

Vatandaşın derdi ZAM!

Pazarda gördüğümüz vatandaşlar pazar masraflarının geçen yıla göre yüzde 30-50 oranında arttığını söyledi. Her gün farklı farklı zam haberleri geliyor. Enflasyonun yüzde 10’un altına düşmesinin bir anlamı yok. Aldığımız aylıkla zaten hiçbir şekilde öbür ayı getiremiyoruz. Emekli maaşı 1300, 1400 TL. Çocuk okutuyorum 1400 lira nereye yeter? Elektriği, faturası, okul ihtiyacı… Ve sen buraya geliyorsun aldığın sadece birkaç kilo gıda. Başka ihtiyacın da var. Çalışan da alsın 2000 TL para. Bir ev o parayla zaten geçinmez. Bütün zararı gören, vergiyi ödeyen halk ama zararı gören de halk” diye konuştular.

Kodlama : SadeMedia Interactive