Burdur Belediye Meclisi 2021 yılının son olağan meclis toplantısı olan Aralık ayı birleşiminde toplandı. Meclis toplantısında toplam 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Gündem maddelerinin en dikkat çekeni ek gündem maddesi olarak görüşülen ‘meclis karar özetlerinin yerel gazetelerde yayınlanması’ hususu meclis üyeleri tarafından oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Pandemi nedeniyle Fen İşleri Kampüsü’nde yapılan meclis toplantıları yaklaşık 1,5 yıl sonra Halı Sarayı Meclis Salonu’nda yapıldı.  Aralık ayı meclis toplantısında gündem maddelerine geçilmeden önce Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bir önceki ay Belediyenin yapmış olduğu faaliyetler hakkında meclisi bilgilendirdi.

“Halkımızdan gelen talep, halkımızın tercihi başımızın tacıdır, başımızın üstüdür”

Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz; “Acısıyla, tatlısıyla 1 yılı daha geride bıraktık. Kovid-19’un gölgesinde ve maalesef hem şehrimizde hem ülkemizde hem de tüm dünya da insan ölümlerine neden olan bu kötü hastalıkla henüz tam anlamıyla baş edebilmiş değiliz. Bu nedenle de bizde uzunca bir süredir meclis toplantılarımızı hizmet kampüsümüzde gerçekleştiriyorduk. Önceki ay toplamızda sizlerden gelen talep üzerine ve sizlerin oyuyla kabul ederek yeniden meclis toplantımızı Halı Sarayı Meclis Salonumuza alarak bugün bu salonda gerçekleştireceğiz. Şehir içi muhtelif yerlerde dolgu ve sıcak asfalt, yama çalışmalarına devam ediyoruz. Şehit Akif Altay Caddesi kaldırım, kırım, hafriyat alma ve düzenleme çalışmalarımız başladı. Cumhuriyet Meydanı düzenleme elektrik, altyapı, kazım, beton, döküm, kaldırım, kırım, drenaj, hafriyat alma ve dolgu çalışmalarımıza da başladık. Geçtiğimiz gün sizlerin de takip ettiği üzere Valiliğimiz tarafından bir anket çalışması başlatıldı. Yurttaşlarımızın tercihinin bizim açımızdan önemi büyüktür. Biz yeni meydan için yeni bir anıt çalışması yaptırdık. Bununla birlikte eski anıtın yerinde kalmasıyla ilgili bir talep de kent merkezinde oluşunca sayın Valimiz bunun halka sorulmasının daha uygun doğru olacağını düşünmüş. Bu konuda da bizi de memnun eden bir anket çalışması başlatmış. Bizim açımızdan eski anıtın ya da yeni düzenleyeceğimiz anıtın meydanımızda olması çok fark getirmez. Tabi yeni bir meydan düzenlemesinde yeni bir anıtı planlamamızın sebebi de şuydu; yeni bir yüzle meydanı sizlere kavuşturmaktı. Sonuçta halkımızdan gelen talep, halkımızın tercihi başımızın tacıdır, başımızın üstüdür. Önümüzdeki günlerde bununda sonucunu bekleyeceğiz.” dedi.

“Yerel gazetelere meclis kararıyla katkı sağlamayı, bir farkındalık yaratmayı ben uygun buluyorum”

Başkan Ercengiz, konuşmasının sonunda meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanmasıyla ilgili; “Yerel basın can çekişiyor. Her fırsatta da bunu ifade ediyorlar, görüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi oy birliğiyle bir karar almış. Yerel gazetelere meclis kararlarının özetini vererek katkı sağlamak üzere karar almışlar. Eğer sizlerce de uygunsa, böyle bir düşüncemiz olursa meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanması ve az da olsa yerel gazetelere meclis kararıyla katkı sağlamayı, bir farkındalık yaratmayı ben uygun buluyorum. Eğer sizlerce de uygunsa ek gündem maddesi olarak değerlendirelim.” ifadelerini kullandı.

‘Meclis karar özetlerinin yerel gazetelerde yayınlaması’ Belediye Meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle ek gündem maddesi olarak gündeme alındı.

Meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Gündeme ek gündem maddesi olarak alınan ‘Belediye Meclis karar özetlerinin İlimiz yerel gazetelerinde yayınlanması’ hususu görüşüldü.

Başkan Ercengiz, gündem maddesiyle ilgili; “Yerel medyanın son dönemde kaynak yetersizliği nedeniyle her platformda zorlandıklarını ifade etmeleri ve küçük bir katkıyla da olsa yerel gazetelere destek verilmesini uygun olacağını, bazı meclislerde de oy birliğiyle bu kararın alındığını ifade ettim.” dedi.

Gündem maddesiyle ilgili görüş beyan etmek için söz alan AK Parti Belediye Meclis üyesi Cihat Çavuşoğlu; “Bu sadece basına destek değil. Aynı zamanda bizim aldığımız kararların halk açısından da öğrenilmesi ve değerlendirilmesi için çok önemli” diye konuştu.

“Yerel basının yaşaması gerektiğine inanıyorum”

Başkan Ercengiz; “Günümüz medya teknolojisinde aslında yazılı ve görsel basın biraz geriye düştü ama hala kıymetli olduğuna inanıyorum. Yaşamasının gerektiğine de inanıyorum. Vatandaşımız bir alışverişte, dükkânda otururken bir yerel gazeteyi açıp kapağını ne olup, bittiğini, Burdur haberlerini de öğrenebiliyor. Bu anlamda da önemli.” ifadelerini kullanarak gündem maddesini meclis üyelerinin oylarına sundu.

‘Belediye Meclis karar özetlerinin İlimiz yerel gazetelerinde yayınlanması’ gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantı da 9 ana gündem, 1 ek gündem maddesi olmak üzere toplam 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Belediye Meclis toplantısı 5 Ocak 2022 Çarşamba günü toplanmak üzere sona erdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI