Burdur Belediyesi’nin 2021 yılı Ocak ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi.

Sultanderesi Hizmet Binası-Fen İşleri Kampüsünde yapılan yılın ilk toplantısında gündem maddelerine geçilmeden önce Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında meclis üyeleri ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından gündemde bulunan 21 maddenin görüşülmesine geçildi.

Gündemin 1. maddesi olan “5393 sayılı Belediye Kanununun 25. maddesi olan en az 3 en çok 5 kişiden oluşacak denetim komisyonu üye seçiminin yapılması” maddesi meclis üyelerinin 5 üye’de mutabık olmasının ardından gizli oylama ile yapıldı. Gizli oylama sonucunda CHP’li meclis üyeleri Arif Pak, Çağan Türkan, Durmuş Turgut ile AKP’li meclis üyeleri Hamit Gören ve Samet Güneş denetim komisyonu üyeliğine seçildi.

Gündemin 9. maddesi öncesi verilen aranın ardından denetim komisyon üyeliğine seçilen AKP’li meclis üyeleri Hamit Gören ve Samet Güneş denetim komisyonu üyeliğinden istifa dilekçelerini meclise sundu. İstifa dilekçeleri meclis gündeminin Valilik tarafından onaylanmasının ardından dikkate alınarak Şubat ayı meclis toplantısında yeniden istifa eden meclis üyeleri yerine AK Parti meclis üyeleri arasından seçilecek.

‘Özel halk otobüsleri, ticari taksiler, servis araçları ve köy otobüslerinden ruhsat harçları alınmayacak’

Gündemin 13. maddesinde “02.12.2020 tarih ve 2020/124 sayılı meclis kararı ile belirlenen, özel halk otobüsleri, ticari taksiler, servis araçları ve güzergah izin belgeli araçlar (köy otobüsleri) için 2021 yılında alınacak yıllık ruhsat harçlarının iptal edilmesi hususunun görüşülmesi” maddesi görüşüldü.

Başkan Ercengiz, madde hakkında; ” bu yıl pandemi nedeniyle oldukça mağdur olduğunu, tüm esnaf gibi taşımacı esnafının da sıkıntı içerisinde olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde biz esnafımız için ne yapabiliriz düşüncesiyle Özel Halk Otobüsleri, köy otobüsleri yani güzergah izin belgeli araçlar, taksiler ve servis araçları için 2021 yılı içerisinde alacağımız yıllık ruhsat harçlarını almama yönünde bir karar alarak o esnaf arkadaşlarımıza karınca kararınca destek olabileceğimizi düşündük. Belediyemize maliyetini çıkardık. sonuçta bize 1 lira da olsa bir gelir kaybı ancak esnaf arkadaşlarımızın bu dönemde hayatta kalması, ayakta kalması bizim için önemli. Çünkü geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından isyan etti halk otobüsü şöför ve sahibi arkadaşlarımız. Bu haklı isyanlarında çünkü öğrenci yok, belirli kısıtlamalar var. Bu nedenle halkın toplu taşımayı da pandemi nedeniyle kullanımda azalması nedeniyle, okulların kapalı olması nedeniyle arkadaşlarımız ciddi sıkıntılara girdi. Biz 2021 yılına ait ruhsat harcı ücretlerini almama yönünde bir teklifle geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gündemin 13. maddesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Özel halk otobüsleri, ticari taksiler, servis araçları ve güzergah izin belgeli araçlar (köy otobüsleri) için 2021 yılında alınacak yıllık ruhsat harçlarının iptal edildi ve bu yıl ruhsat harçları alınmayacak.

‘Zabıta ve İtfaiye çalışanlarının 2021 yılı fazla mesai ücreti belli oldu’

Gündemin 17. maddesinde İtfaiye çalışanlarının 2021 yılı fazla mesai ücretleri görüşüldü. Gündem maddesi oy birlği ile kabul edildi. İtfaiye çalışanlarının 2021 fazla mesai ücreti 380 TL olarak belirlendi.

Gündemin 18. maddesinde de Zabıta çalışanlarının 2021 yılı fazla mesai ücretleri görüşüldü. Bu madde de oy birliği ile kabul edilirken Zabıta çalışanlarının da 2021 yılı fazla mesai ücreti 380 TL olarak belirlendi.

‘Salı Pazarı’nda sergi açan tuhafiyeci esnaflardan 3 ay boyunca işgaliye bedeli %50 indirimli alınacak’

Gündemin 19. maddesi “Covid-19 hastalığından dolayı, Burdur Merkez açık pazar yerinde sergi açan tuhafiyeci esnaflardan 2021 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarının işgaliye bedellerinin %50 indirimli olarak alınması hususunun görüşülmesi” maddesi görüşüldü.

Başkan Ercengiz, gündem maddesi hakkında, “Arkadaşlarımızın bir dilekçesi oldu. Tuhafiyeci arkadaşlarımız dilekçe ile başvurdular. Çünkü onlar pandemi başladıktan sonra bir dönem sergilerini açamadılar. Vatandaşımızın da gördüğüm kadarıyla daha çok internet üzerinden alış-verişe yönelmesi neticesinde özellikle tuhafiye, ayakkabı ve hazır giyim sektörünün oldukça sıkıntıya girdiğini görüyoruz. Arkadaşlarımız zaten çok pahalı ürünler satmıyor. Halkımızın her kesiminin kolaylıkla satın alabileceği ve halkımızı memnun eden iyi işletmeler olarak haftanın 2 günü (Pazartesi- Salı) Salı Pazarı’nda hizmet veriyor. Böyle bir indirim talepleri oldu. Hatta tamamının alınmaması yönünde talepleri oldu ama biz %50 olursa uygun olacağını söyledik. Çünkü aldığımız paralar gerçekten sembolik. Ama böyle bir talebi karşılamamakta doğru olmazdı.” dedi.

AK Parti’li meclis üyesi Cihat Çavuşoğlu, Başkan Ercengiz’e Salı Pazarı’nda sergi açan diğer esnaf odalarından teklif gelip gelmediğini sordu. Başkan Ercengiz’de sadece tuhafiyeci esnaflarımızdan böyle bir teklif geldiğini söyleyerek cevap verdi.  Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

2021 yılının ilk meclis toplantısında 21 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısı 3 Şubat 2021 Çarşamba günü toplanmak üzere sona erdi.

-Muhammet Fatih Başcı