EkonomiManşetSporMAKÜ projesi; Burdur’dan dünya sahalarına futbol topu

9 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz yakın zamanda dünya futbol sahalarında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) üretilen el yapımı futbol toplarının kullanılacağını belirtti. Rektör Korkmaz; “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin öncülüğünde Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş el yapımı top dikimi mesleğini sayın Spor Bakanımızın da yakın desteğiyle Burdur’da canlandırıyoruz” dedi.

DHA’ya konuşan Korkmaz şunları söyledi: “Önemli bir mesafe 
kat ettik. 40 kursiyerimiz 
eğitimlerini tamamladı ve ustalık belgelerini
 aldılar. Artık onlar 
nitelikli birer top 
dikebilecek usta 
haline geldiler. Bu
 arada biz de bu
sektörün yeniden
canlandırılması için
işletmecilik faaliyetlerini
sürdürüyoruz. Üniversitemiz Spor A.Ş. bünyesinde 
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın
 alıcı olduğu bir ciddi teklifi kendilerine sunma aşamasındayız. Bunu yaparken de bir taraftan da el yapımı topun AR-GE çalışmalarını Üniversitemizin akademik personeli ve sektörle biraraya gelerek yapıyoruz.”

Ürettikleri ilk nesil toplarla UEFA’ya (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği)  uluslararası müsabakalarda oynanabilir belgesi almak için başvuracaklarını anlatan Rektör Korkmaz; “başvurumuzu yapıyoruz. Oradan gelecek sonuçlarla eksiklerimiz varsa eksiklerimizi tamamlayarak tekrar bir başvuru yapacağız. Süreç böyle işliyor. Ama biz ilk etapta geçeceğimiz konusunda umutluyuz. Olmazsa ikinci etapta yeniden bir çalışma yaparak burada ürettiğimiz topların sadece takımların antrenmanlarında kullanacakları bir top değil UEFA’nın standartlarına uygun ulusal ve uluslararası müsabakalarda da oynanabilir bir top haline getirmek için çalışacağız” dedi.

“Bunu başardıktan sonra artık el dikimi top sektörü sadece futbolla sınırlı kalmayacak” diyen Korkmaz; “en zoru futbol topu. Çünkü futbol tabiat şartlarında oynanıyor. Fiziksel koşullara karşı direnci olması lazım. Yağmura, yağışa, ısıya, neme, soğuğa, her şeye uygun olması lazım. Futbol topunun standardını almak salon sporlarına göre çok çok daha zor. Bunu başardıktan sonra salon sporlarında kullanılan topların da  üretimine geçeceğiz. Sonuçta da özellikle Burdur’da kadın istihdamının artmasın- da, kentlerimizde işsizlik yüksek. İstihdam dostu bir proje. Spor Bakanlığımız da bunun istihdam dostu bir proje olmasından dolayı çok ilgi gösteriyor. Sayın Bakanımızın çok ciddi  destekleri var, başından itibaren büyük destek  verdi. Teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Üniversite olarak bu işin işletmeciliğini yapmak istemediklerini vurgulayan Korkmaz “bizim derdimiz Üniversite olarak bu işin işletmeciliğini yapmak değil ama sektör oluşuncaya kadar, burada yetiştirdiğimiz ustaların bir kısmının kendi girişimlerini oluşturarak bu topu üretebilir hale gelmesini sağlayacağız.  Bu sağlandıktan sonra Üniversite olarak teknik akreditasyonun yaparak piyasada güvence oluşturacağız. Üniversitemizin teknik analiz ve laboratuvar birimlerinden onaylı toplar haline gelecek. Tabi esas UEFA onayını aldıktan sonra Burdur markasını, üniversite markasını toplarımıza vurup Türkiye’nin her yerine, belki dünyaya top satar hale gelmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şu anda prototip üretim yaptıklarını kaydeden Korkmaz “iki-üç renk üzerinden gidiyoruz. Artık futbol topunun kendisi de bir görsel. Sanat Tasarım Fakültemiz var. Orada da çok ciddi tasarımlarını yapacağız. Şu anda standartlara uygun, nitelikleri taşıyan topu üretmek temel amacımız. Bunu yaptıktan sonra işin gerisi kolay” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive