Burdur’un tek yerel televizyonu Kanal 15 ekranlarında yayınlanan “Gündem Özel” programı, 2020 yılının ilk programında Vali Hasan Şıldak’ı ağırladı. Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu, her hafta Cuma akşamları saat 20.00’de canlı olarak ekranlarda izleyicilerle buluşan ‘Gündem Özel’ programına katılan Vali Şıldak, gazeteciler Hasan Türkel, Cemalettin Bektaş ve Kürşat Tuncel’in sorularını cevaplandırdı.

Projelerle Burdur’un geleceği değişecek

22 Mayıs 2018 tarihinde Burdur’da Valilik görevine başlayan Hasan Şıldak, yaklaşık bir buçuk yıllık görev süresi içerisinde yaptığı çalışmaları anlatırken, geride bıraktığımız 2019 yılının da genel bir değerlendirmesini de özetledi.

Vali Şıldak’la gerçekleşen söyleşinin ilk bölümünde ‘turizm’ başlığı öne çıkarken, ikinci kısmında ise; ‘eğitim projeleri’ konuşuldu. Valilik görevine başladığı günden bu yana ısrarla Burdur’un turizm potansiyellerine dikkat çeken Vali Şıldak, başta Salda Gölü ve çevresinde yapılan çalışmalar olmak üzere, Burdur’un turizm geleceğini ortaya koydu. ‘Eğitim kenti Burdur’da, eğitimi daha üst noktaya taşıyacak BİGEP’ten (Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi) bahseden Vali Şıldak, programın son bölümünde, uyuşturucuyla mücadele projesinin geldiği noktayı kamuoyuna, TV ekranlarından aktardı.

Vali Şıldak, Kanal 15’in sevilen tartışma programı, Gündem Özel’e konuk oldu. Burdur denilince akıllara kültür ve turizmin gelmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Şıldak,  turizmde kat edilen yollardan bahsetti.

Kanal 15’de yayınlanan Gündem Özel Programı’nda, Bilal Karasakal’ın moderatörlüğünde; Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yeni Gün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel, Burdur Gazetesi’nden Hasan Türkel ve Dergi Ayrıntı’dan Cemalettin Bektaş’ın sorularını yanıtlayan Vali Şıldak, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Salda projeleri, çevreyi kurtarma operasyonu

Vali Şıldak, Burdur’un en büyük marka değeri haline gelen Salda Gölü’ne yapılacak olan projeleri dile getirirken, Salda Gölü’ne yönelik çevreci kaygıları, endişeleri de gideren net açıklamalarda bulundu. ‘Millet Bahçesi’ projesinin, asla bir rant, betonlaşma çabası olmadığının altını çizen Vali Şıldak, “aksine bu çalışmalarla Salda ve göl çevresinin koruma altına alındığını” vurgulayarak, “çevreyi kurtarma operasyonu gerçekleşiyor. Salda Gölü’ nde sadece gündüzleri günübirlik ihtiyaçlara cevap veren ahşap yapılar olacak. Çevresinde asla yapılaşma olmayacak.” dedi.

Gazeteci Hasan Türkel’in, Gölcük Tabiat Parkı’nı örnek göstererek Salda’nın daha çok turist çekecek bir alan haline dönüştürülmekten ziyade Gölcük gibi koruma odaklı bir projelendirmeye gidilerek muhafaza edilebilirliğine ilişkin sorusuna yanıt veren Vali Şıldak, Salda’da alınan tedbirlerden bahsetti. Salda’da yapılacak olan ‘Milllet Bahçesi’ projesinin, Salda’yı koruma projesi olduğuna vurgu yapan Vali Şıldak, “Salda’nın suyuna kumuna zarar gelmesin diye hassasiyetle projeler geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Salda’ya ayakkabıyla girilmesinin, kıyıda yiyecek içecek tüketilmesinin yasaklanması üzerine çalışıldığına değinen Vali Şıldak ayrıca, “Salda’nın 4 ayrı noktasından her ay su örneği alınarak temizlik oranı ölçülüyor. En temiz su örneği de bu yılki ölçümlerde çıktı” bilgisini paylaştı.

Gazeteci Cemalettin Bektaş’ın, gerçekleştirilen projelerde sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya gelerek ‘ortak akıl’ yürütebilirliğine ilişkin sorusuna yanıt veren Vali Şıldak, BİGEP’i örnek göstererek bu projede derin bir istişare ve ortak akıl ortamının sağlanarak BİGEP’in Burdur’un / Burdurlunun projesi olduğunu belirterek, “ortak akıl sorunumuz yoktur.” cevabını verdi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in, BİGEP’in işleyişine ilişkin sorusunu yanıtlayan Vali Şıldak, BİGEP’i tüm paydaşların tümüyle benimsediğini söyledi. Eğitimdeki başarıyı, sadece sınav başarısı olarak değerlendirmemek gerektiğini, çocuğun iyi insan ve okumayı seven bir insan olarak okuldan çıkmasının da büyük bir olduğunu belirten Vali Şıldak, “ Burdur’da 2020 eğitim yılı olacak”  öngörüsünü tekrarladı.

Gazeteci Cemalettin Bektaş’ın, İl Özel İdaresi kaynaklarının, bütçesinin etkin ve verimli kullanımına ilişkin sorusuna da  Vali Şıldak, kısıtlı imkarları en iyi şekilde kullanmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Halk Günleri uygulamasının da çok başarılı geçtiğini ifade eden Vali Şıldak, Açık Kapı uygulamasıyla, insanı esas alan, insan odaklı yaklaşımlarla,  vatandaşların birçok sorununun anında, yerinde çözüldüğünü dile getirdi.

Sürpriz projeler var

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in, Burdur’un 2020 yılında turizm ve eğitimden sonra hangi konuların manşetlere taşınacağı sorusuna yanıt veren Vali Şıldak, bazı projelerinin olduğunu ancak bunların da sürpriz proje olmasını istediklerini belirterek, çalışmalarını ileride paylaşacaklarını söyledi.

Son sorularda Vali Şıldak; 2. OSB’ye yatırımlar beklediklerini, turizm kenti olma yolunda Burdurlu iş adamlarından yatırım beklediklerini, kadın cinayetleri ve şiddet konusunda çalışmaların yürütüldüğünü, bu konuda sessiz kalınmaması gerektiğini fakat kadına/çocuğa yönelik şiddet olaylarının, medyada daha çok yer aldığına dikket çekti.

Programın kapanışında Vali Şıldak, yönetim anlayışı, prensiplerini sıralayarak, ulaşılabilir, kararlı, proaktif, açık bir yönetim anlayışıyla Burdur’u yönetmeye çalıştığını sözlerine ekledi.