EkonomiManşetTurizm2019 yaz sezonuna Burdur’da; turizm damgasını vurdu (BURDUR’DA TURİZM ATAĞI)

9 ay ago

Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip, Batı Akdeniz bölgesinin şirin kenti Burdur’da, turizm faaliyetleri 2019 yılında adeta patlama yaptı. Pek çok doğal güzellikleri ve tarihi değerleri bünyesinde barındıran Burdur’un son yıllarda kıpırdanmaya başlayan, önemli bir dinamik olacağının sinyallerini veren turizm aktiviteleri 2019 yaz sezonuna adeta damgasını vurdu.

Burdur’da yaz ayları boyunca gündemde, turizm ile ilgili gelişmeler öne çıktı, konuşuldu. Başta Yeşilova ilçesindeki doğa harikası Salda Gölü olmak üzere, Sagalassos, Kibyra, Kremna antik kentleri, İnsuyu Mağarası, Burdur Müzesi, Lisinia, lavanta tarlaları, ekoturizm sahaları, Karacaören baraj gölü, tarihi konaklar, ilgi gören, ziyaretçi artışının yaşandığı, turizm faaliyetlerinin arttığı yerler oldu.

Nitekim; Burdur Valiliği’nin kamuoyu ile paylaştığı son bilgiler, veriler de Burdur’da turizmin umut veren boyutunu, ziyaretçi artışlarında yaşanan ilgiyi ortaya koyuyor, doğruluyor.

Burdur Valiliği’nin “Turizm Noktaları Ziyaretçi Sayılarında 2019 Yılında Önemli Artış” başlığıyla kamuoyu ile paylaştığı basın bültenindeki rakamlar, Burdur’da turizmin gelişmeye başladığını gözler önüne seriyor…

Burdur’da yerel basın kuruluşları, medya, bazı sivil toplum kuruluşları, turizmin Burdur için çok önemli bir dinamik haline gelebileceğini öngörüyordu… Vali Hasan Şıldak da, ilimizde Valilik görevine başladığı günden itibaren, tanıtım –  turizm değerlerine vurgu yaparak, özellikle de turizm alt yapısı çalışmalarına önem vererek, çizdiği turizm vizyonu, 2019 yaz turizm sezonunda yaşananlar, ziyaretçi sayılarındaki artışlar, ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu.

Turizm Noktaları Ziyaretçi Sayılarında 2019 Yılında Önemli Artış

Burdur Valiliği’nin turizm açıklaması şöyle:

“Zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi antik kentleri ile Anadolu’nun büyüleyici köşelerinden biri olan İlimizde, turizm noktaları ziyaretçi sayılarında artışlar devam ediyor. 1 Ocak – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasındaki ziyaretçi rakamları, 2018 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında bu artışı teyit ediyor.

Ziyaretçi sayıları incelendiğinde;

Burdur Müzesini ziyaret eden kişi sayısı 2018 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 16.630 iken, 2019 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 26.295’e ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı, 2018 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 39.427 iken, 2019 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 62.842 olmuştur.

İnsuyu Mağarasını ziyaret eden kişi sayısı, 2018 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 67.327 iken, 2019 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 87.186 ziyaretçiyi bulmuştur.

31 Ağustos 2019 tarihi itibariyle Salda Gölü ziyaretçi sayısı 800.000 binin üzerindedir.

Ziyaretçi sayısı artış oranlarına baktığımızda ise; 1 Ocak – 31 Ağustos 2018 ile 1 Ocak – 31 Ağustos 2019 tarihleri arısında Burdur Mü- zesi’ndeki artışın % 58, Sagalassos Antik Kentindeki artışın % 59, İnsuyu Mağarasında artışın % 29 olduğu görülmektedir.

Vali Şıldak’tan turizm değerlendirmeleri

Vali Hasan Şıldak, ziyaretçi sayılarındaki artışın ilimiz için memnuniyet verici olduğunu ifade ederek; coğrafi konumu, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, antik kentleri ve Türk-İslam kültürünü yansıtan yapılarıyla önemli bir kültür ve turizm şehri olan İlimizde, bütün bu değerlerin gün yüzüne çıkartılması, fiziki eksikliklerinin giderilmesi, ziyaretçilerin nezih ortamlarda, en iyi koşullarda bu alanları ziyaret edebilmeleri amacıyla atılan adımları kararlı bir şekilde devam ettireceklerini belirtti.

“Burdur’un turizm alanında önemli bir potansiyeli olduğunun altını çizerek, her geçen yıl artarak devam eden ziyaretçi sayılarının da bunu gösterdiğini söyleyen Vali Şıldak; “Her zaman dile getiriyorum ilimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm ola- caktır. Yıllar itibariyle artış oranları da bunu ortaya koyuyor. İlgili Bakanlıklarımızla birlikte bu alanlarda etkili projeler geliştiriyoruz ve Hükümetimizin bütün desteğini alıyoruz. Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak, koruma – kul- lanım dengesi içinde sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırmak, gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmektir.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive