GündemManşet‘20 Haziran Uluslararası Dünya Mülteciler Günü’ Vali Şıldak: “GÖÇ kavramı, empati ile anlaşılabilir”

1 sene ago

Şehrimizde önceki gün ‘20 Haziran Uluslararası Dünya Mülteciler Günü’ dolayısı ile Burdur Göç İdaresi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Konferans salonunda Burdur’da yaşayan mülteciler için program düzenlendi.

Burdur’da yaşayan, Afganistan, Suriye, İran, Somali gibi ülkelerden gelip ilimize sığınan mülteciler katıldığı programda Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada, göç kavramının ancak empati ile anlaşılabileceğinin altını çizdi.

Mültecilere seslenen Vali Şıldak, “Sizlerin yerine kendimizi koyduğumuzda hiç birimizin ülkemizi kendi iradenizle çok güle oynaya hoşnut kalarak bıraktığınızı terk ettiğinizi düşünmüyoruz. Kimi yerde savaş var, kimi yerde iç çatışma var, huzursuzluk var, kimi yerde zulüm var. Sizler daha iyi şartlara kavuşmak adına buradasınız. Bazılarınız için burası ara durak, başka yerlere ulaşmaya çalışıyorsunuz. Değişik statülerde bizim misafirimizsiniz…” dedi.

Bilindiği gibi; ‘mültecilik, sığınmacılık’ kavramı, son yıllarda Türkiye’de en çok konuşulan, tartışılan kavramlardan biri… Dünyada ateş çemberi olarak adlandırılan, çatışmaların yaşındığı bölgelerin merkezinde yer alan Türkiye, sekiz yıldır süren Suriye iç savaşı başta olmak üzere pek çok ülkeden sığınmacıya kucak açan bir ülke.

Suriye’den gelen üç buçuk milyon insana ev sahipliği yapan Türkiye’de mülteciler konusu, siyasi ve ekonomik konularda da sıkça gündeme geliyor.

Burdur’daki ‘Mülteciler Günü’ programına; Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, daire müdürleri ve Burdur’da yaşayan, Afganistan, Suriye, İran, Somali gibi ülkelerden gelip ilimize sığınan mülteciler katıldı.

Programda konuşan Vali Hasan Şıldak şunları söyledi: “Bugün Uluslararası Mülteciler Günü dolayısıyla ilimizde ilk defa Göç İdaresi Müdürümüzün önerisi üzerine kutluyoruz. Mülteciler Gününüzü ben de kutluyorum. Ülke olarak hakikaten Türkiye Cumhuriyeti aslında tarihi boyunca pek çok zor durumda kalmış insanlara, değişit kitlelere, gruplara kucağını açmıştır. Bu sadece bugüne mahsus birşey değil, bizim genlerimizden gelen milli unsurlarımızın,insanlık adına, insani değerler adına kucaklıyoruz, bağrımıza basıyoruz.

Göç kavramı en başta empati ile anlaşılabilir. Sizlerin yerine kendimizi koyduğumuzda hiç birimizin ülkemizi kendi iradenizle çok güle oynaya hoşnut kalarak bıraktığınızı terk ettiğinizi düşünmüyoruz. Kimi yerde savaş var, kimi yerde iç çatışma var, huzursuzluk var, kimi yerde zulüm var. Sizler daha iyi şartlara kavuşmak adına buradasınız. Bazılarınız için burası ara durak, başka yerlere ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Değişik statülerde bizim misafirimizsiniz. Ülkemizde de son yıllardaki ya- pılanmasıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 2014 yılında kurulmasıyla birlikte bu alandaki politikalar ve kurumsal yapı son derece iyileştirildi. Göçmenlerimize karşı düzensiz göç ile mücadelede de olmak üzere çok etkili politikaları ve uygulamaları görüyoruz. Bunlar gurur verici. Ama konunun insani boyutu var, gönüllülük boyutu ve buna benzer pek boyutu var. Burada sosyal uyum adına birlikteyiz. Çocuklarınız ile buraya iştirak ettiniz.

Beni anlamayanlar anlayanlara lütfen iletsin. Sizleri seviyoruz ve sizlerden huzur içinde ilimizde sağlanan imkanlarla, eğitimden, sağlığa, iş imkanından güvenliğe her türlü konudaki imkanlarla birlikte burada huzurlu olmanızı sağlamaya çalışıyoruz. Sizlerden de size yönelik kurallara, kaidelere ve yasal çerçeveye uygun hareket etmenizi bekliyoruz. Bugün sizin aranızdan pek çok misafirimizin kısa gösterileri olacak. Hep birlikte onları izleyeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yüce milletin, en başta şefkat ve merhamet duygularıyla, nihai hedefinizle yine kendi ülkenize dönüş, şartlar el verdiğinde kendi topraklarınıza kavuşma sizin de arzunuz bu yönde, inşallah bu günleri de hep birlikte yaşarsınız.”

Program Afganistan, İran ve Suriye gibi ülkelerden gelerek ilimizde mülteci olarak yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların geleneksel şarkı ve dans gösterileri ile sona erdi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive